Tłusty Czwartek w Łaskarzewie

Tłusty czwartek w Bajce (4)_smallEksperci wyliczyli, że w Tłusty Czwartek zjadamy w Polsce prawie 100 milionów pączków. A ile w Łaskarzewie? Tego nie wiemy, na pewne jednak potrafimy spędzić ten dzień aktywnie i z humorem. Emeryci z miejscowego Koła ostatni czwartek przed wielkim postem zwany także zapustami, spędzili razem, bawiąc się w gościnnej sali DPT „Bajka” przy ul Alejowej 13.

Tłusty czwartek w Bajce (2)_smallWedług jednego z przesądów, jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka – w dalszym życiu nie będzie mu się wiodło. Ktoś może powie – zjeść pączki owszem, ale do tego bawić się z tańcami, śpiewami – ludziom starszym, może to nie wypada, gdzie tu zgodna z wiekiem dostojność? Ale im się chce. Do tego w sobotę – w Walentynki – znów się będą bawić na Balu Przebierańców w Pollenie.

Tłusty czwartek w Bajce (1)_smallNa pewno jest tu wielka zasługa Szefowej, Prezesa Klubu, Pani Bożeny Sobieski, ale gdyby nie było chętnych, nic by nie zdziałała. Ponadto są warunki – piękna sala z ogromnym lustrem, w gruntownie wyremontowanym budynku „Bajki”, udostępniana nieodpłatnie przez władze samorządowe – nie tylko zresztą emerytom, ale również innym mieszkańcom Łaskarzewa, z dziećmi i młodzieżą na czele. Nie sposób tego nie docenić.

Tłusty czwartek w Bajce (12)_smallPrzy okazji chciałbym nadmienić o jeszcze jednej możliwości na spotykanie się i oglądanie filmów, które sami możemy z oferowanego repertuaru wybierać – a jest w czym, poczynając od nowości, a na rzeczach archiwalnych i starych Kronikach Filmowych kończąc. Taką szanse daje nam Kino Za Rogiem, gdzie, jak dotychczas wyświetlane są filmy dwa razy w tygodniu, w sobotę i niedzielę, za jedyne 5 zł. Po seansie możemy zostać i na bieżąco wspólnie podyskutować o wyświetlonym filmie i ewentualnie ustalić co następnego chcielibyśmy zobaczyć.

Tłusty czwartek w Bajce (11)_smallNa zdjęciach widać, że w Łaskarzewie, jak na pewno i w innych miejscowościach, wśród Seniorów przeważają Seniorki – one po prostu dłużej żyją, co może być skutkiem ich aktywności (jedna z uczestniczek spotkania przekroczyła 90 lat).

Opracowanie: KAK

Tagi: , ,

Jeden komentarz do “Tłusty Czwartek w Łaskarzewie”

 1. KAK napisał(a):
  14 lutego 2015 godz. 00:58

  Uzupełnienie do ze strony „.”Warszawa w Pigułce”
  „Pączki powstały w starożytnym Rzymie. Były to małe, tłuste kulki chleba, nadziewane słoniną. Pomysł udoskonalili arabowie, którzy pączki osłodzili. W Polsce jednak tradycja słodkich pączków dotarła dość późno. W XIX wieku nadal były to kulki nadziewane słoniną jednak wykonane z innego ciasta niż te w Rzymie. W Europie Zachodniej (szczególnie w Niemczech) wkłada się pączki do tłuszczu tylko na kilka sekund. Dzięki temu są mniej tłuste, ponieważ tłuszcz nie zdąży w nie wsiąknąć.”

Jakość powietrza

Punkt Informacji Turystycznej Pozytywna Energia e-Łaskarzew Skatepark w Łaskarzewie

Kalendarz

luty 2015
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
232425262728  

Archiwum artykułów