Wieści samorządowe – Nadzwyczajna Sesja RM

UM-ŁaskarzewW piątek 27 lutego 2015 odbyła się Nadzwyczajna Sesja Rady Miasta Łaskarzewa. Sesje została zwołana na wniosek p. wiceburmistrz Marii Sobieski, w związku z postulowaną przez nią podwyżką cen za dostarczanie wody i odbiór ścieków. Dodatkowo w porządku obrad znalazły się także inne uchwały, które z różnych przyczyn nie mogły czekać na sesję zwykłą.

Zaproponowany porządek obrad obejmował, oprócz wspomnianej uchwały w sprawie nowych cen za wodę i ścieki, także:

 • uchwały w sprawie zmian Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta na lata 2015-2024 i w sprawie przesunięć budżetowych na rok 2015,
 • głosowanie w sprawie określenia punktacji przy rekrutacji do Publicznego Przedszkola w Łaskarzewie,
 • uchwalenie planu dofinansowania doskonalenia zawodowego nauczycieli z łaskarzewskich szkół.

Tuż po rozpoczęcie Sesji, p. burmistrz wprowadziła do porządku obrad uchwały w sprawie wystąpienia Łaskarzewa z Lokalnej Grupy Działania Wspólnoty Powiatowej i wstąpienia do Stowarzyszenia Lokalnej Grupy Działania – Forum Powiatu Garwolińskiego.

Sesja była poprzedzona spotkaniami Komisji Rady Miasta i dyskusjami na temat planowanych podwyżek. Rozpatrywano kilka wariantów, w tym pozostawienie cen na dotychczasowym poziomie, ale ostatecznie na spotkaniu radnych w piątek 20 lutego żadna z nich nie uzyskała rekomendacji.

Jako pierwsza głosowana była uchwała w sprawie cena za wodę i ścieki. Proponowane przez p. burmistrz stawki były następujące: 2,62 zł za 1m3 wody, 5,47 zł za 1m3 ścieków (kwoty brutto) oraz abonament miesięczny w wysokości 1,85 zł netto od gospodarstwa. Ceny te mają obowiązywać przez pierwsze 18 miesięcy działania przedsiębiorstwa, wyłonionego w przetargu na dzierżawę sieci wod-kan. Odbyła się dyskusja,w której głos zabierali głównie radni Leszek Bożek, Eryk Laskowski oraz p. burmistrz Maria Sobieska. Na wniosek Tomasza Pietrzaka odbyło się głosowanie imienne. Za podwyżkami głosowali: J. Dąbrówka, K. Grudzień, I. Kalisz, E. Kliczek, E. Licbarska, M. Pałyska, R. Stępień, K. Sierański, B. Sobieska; przeciw byli: L. Bożek, Z. Bożek, E. Laskowski, W. Paziewski, T. Pietrzak, M. Tylman. Czyli podwyżki przeszły głosami 9 za, 6 przeciw.

Wszystkie pozostałe uchwały zostały przegłosowane jednogłośnie (z wyj. uchwał budżetowych, gdzie był 1 głos wstrzymujący). Uchwały budżetowe związane były z koniecznością dostosowania finansów Miasta do zmiany przepisów oraz zmniejszenia o ok. 117 tys. zł subwencji oświatowej dla Łaskarzewa. Uchwała w sprawie ustalenia punktacji przy rekrutacji do przedszkola również wynikła ze zmiany przepisów (po nowelizacji ustawy o systemie oświaty to Rada Miasta upoważniona jest do określania takich kryteriów). Przyjęte na Sesji kryteria odpowiadają kryteriom stosowanym do tej pory przez Przedszkole.

Dodatkowe uchwały, wprowadzone pod obrady przez p. burmistrz, związane były z utratą przez Wspólnotę Powiatową możliwości działania jako Lokalna Grupa Działania (LGD muszą obejmować – zgodnie z nowymi przepisami – obszar zamieszkały co najmniej przez 30 tys. mieszkańców). W związku z tym Łaskarzew wystąpił z tego Stowarzyszenia, podjęta została natomiast uchwała o włączeniu się w Stowarzyszenie Lokalnej Grupy Działania – Forum Powiatu Garwolińskiego.

Opracowanie: Naczelny

Tagi: ,

12 komentarzy do “Wieści samorządowe – Nadzwyczajna Sesja RM”

 1. Mieszkaniec napisał(a):
  4 marca 2015 godz. 09:52

  Jak na razie ta rada może się pochwalić samymi podwyżkami. Podwyżka dla p. Burmistrz, podwyżka dla p. Przewodniczącej, dla radnych, a teraz za wodę i ścieki. Nic tylko pogratulować wyboru mieszkańcom!

 2. Aneta Wójcik napisał(a):
  5 marca 2015 godz. 19:31

  A czym podyktowane są te podwyżki za H2O i ścieki?

  Słuszne było wnioskowanie p. Tomasza Pietrzaka o głosowanie imienne.

  Z pozdrowieniami,
  Aneta Wójcik

 3. szachuje napisał(a):
  6 marca 2015 godz. 15:14

  Uuuu la la… Czytam wyniki głosowania i nie sądziłem, że aż tak trafne będą moje wcześniejsze przepowiednie i że tak szybko się sprawdzą :/ Tylko nie mówcie potem „Serbianki”, że Was nie ostrzegałem. Pan (jeszcze)Wiceprzewodniczący tym razem zaśmiał się Wam drogie Serbianki prosto w twarz… (jedyny plus dla niego, że zrobił to przy otwartej przyłbicy). I gwarantuję Wam, że w każdej podobnej sytuacji znowu Was wystawi, byle tylko umyć rączki od odpowiedzialności za trudne decyzje. Tylko to się liczy, żeby go nie kojarzyć z niepopularnymi posunięciami – on musi być lubiany i do każdej rady wybierany (zrymowałem niechcący). Po co Wy go w tej pochopnie przyznanej randze jeszcze tolerujecie? Niezrozumiałe. Zrozumiałe, to jeszcze może było (mimo jego żadnych kompetencji) kiedy buduje się większość żeby spokojnie pracować, ale tak? Przecież teraz oczywistym jest, że z niego pożytek będzie zerowy lub wręcz ujemny – tak samo zresztą dla 'opozycji’, więc lepiej im go oddać i niech się oni martwią, kiedy się na nich wypnie.

 4. Przyszły dzierżawca napisał(a):
  7 marca 2015 godz. 17:12

  Pani Aneto,
  Pozwolę sobie odpowiedzieć na Pani pytanie:

  „ A czym podyktowane są te podwyżki za H2O i ścieki?”

  Nasza szanowna większość (radni koalicji i opozycji-jak się sami zwą) postanowiła zadbać o godziwe wynagrodzenie dla przyszłego dzierżawcy.
  Radni podejmując na poprzedniej sesji decyzję(uchwałę) o wydzierżawieniu wodociągów, na kolejnej sesji podwyższają cenę za wodę i ścieki? Jak mój przedmówca wspomniał (może sam stał przed takim dylematem) była to trudna decyzja, ale nie dla 9 radnych (nowej większości?).

  Gratuluje szanownej 9 trafnej, przemyślanej, uprzedzonej długą merytoryczną dyskusją decyzji.

  „raz dwa trzy cztery ręce w górę”

  Z wyrazami szacunku
  Przyszły dzierżawca

 5. Paulaa napisał(a):
  9 marca 2015 godz. 19:52

  Nie wiem, ile osób z krytykujących, wie w jakim stanie jest nasza sieć kanalizacyjna. w każdej przepompowni powinny być dwie pompy, w większości jest po jednej i to niektóre już kończące się. Druga rzecz to większość przepompowni tj studzienek „wisi w powietrzu” i w każdej chwili może dojść do takiej sytuacji jak nie dawno zapadaniecia się studzienek i w rezultacie wyrw w asfalcie. Dopóki wszytsko działa jest ok ale to powoli będzie sie sypać jak to powiedział konserwator jest to tykająca bomba. Po drugie są dużo większe przepływy na oczyszczalni niż produkują gospodarstwa domowe. a podwyżki wynikają własnie z tej różnicy. ludzie mają popodpinane rynny pod sieć kanalizacyją i podczas deszczów oczyszczalniania nie wyrabia. I to wszystko generuje koszty. I teraz te koszty są dość wysokie i stąd ta podwyżka. Idąc dalej jeżeli wejdzie dzierżawca, czyli specjalista w wod-kanie zacznie szukać tych lewych dopływow zeby jemu sie te koszty zmniejszyły, napewno nie da sie tego zmniejszyc w kilka miesięcy ale moim zdaniem jezeli będą poodcinane lewe dopływy to w jakiejs perwspektywie czasu spadające koszty po rzetelnej kalkulacji powinny dać obniżkę kosztów a co za tym idzie obniżkę cen

 6. luzak napisał(a):
  9 marca 2015 godz. 19:59

  Nie liczyłbym już na żadną podwyżkę.

 7. luzak napisał(a):
  9 marca 2015 godz. 20:01

  POmyłka – powinno być OBNIŻKĘ!
  To się w Polsce nie zdarza.
  A Łaskarzew jest przecież miatem w Polsce.
  I to od prawie 600 lat.

 8. Paulaa napisał(a):
  9 marca 2015 godz. 20:28

  ta podwyżka podobno wyszła z czystej matematycznej kalkulacji więc jeżeli zmaleje przepływ na oczyszczalni, to koszty spadną i wykonując znów kalkulacje na tych samych zasadach da ceny niższe. warunkiem jest obniżenie przepływu na oczyszczalni. A dziękować powinniśmy nie radzie a własnie tym krórzy mają te lewe przyłącza i chcąc miec ładne suchutkie podwórko puszczają deszczówkę do kanalizacji.

 9. Paulaa napisał(a):
  9 marca 2015 godz. 20:41

  A ciekawi mnie jescze jedno. CZEMU przez tyle lat poprzednie rady oraz mieszkańcy nie interesowali sie kanalizacją aby to wszystko było w jak najlepszym porządku, wszystko było robione na odpierdziel. tylko teraz jak sie wszystko wyparacowało i należałoby to poprawiać żeby nie było zdarzenia ze coś pieprznie i potem wielki dramat i gadanie na lewo i prawo bo ktoś ma jkieś niedogodności. Są radni którzy są wiele kadencjii. wcześniej nie robili nic w tym kierunku. żeby to wszystko nie niszczało tak, bo po co sie interesować. tylko teraz wiedząc jaki jest stan sieci i wynikłą potrzebą rozstrzygnięcia co dalej z wodkanem, są dalej przeciw dzierżawcy i podwyżce. Mam jeszcze jedno pytanie. CZemu w latach 90 kiedy była na to pora nikt nie zainwestowac w porządną gospodarkę komunalną wykwalifikowanych ludzi w tamtych czasach by to zagrało i było by co innego a tak doprowadzone to było do ruiny. Jak komu zależało tak teraz ma. A ci ludzie co chcą teraz coś zrobić to są źli. A miasto na dzień dzisiejszy nie ma kasy żeby powołać gospodarke czy dofinansować spólke. A podwyżki cen były by i dla gospodarki i spółki i dzierżawy.

 10. serbik napisał(a):
  9 marca 2015 godz. 22:01

  W latach 90 wszyscy buty klepali i nie obchodziło ich co, kto i jak robi. Była kasa w kieszeni, gospodarka komunalna za flaszkę przyłącze zrobiła i było ok. A teraz strach zagląda niektórym w oczy z powodu dzierżawy, bo lewe przyłącza zostaną bardzo szybko namierzone. Trzeba było od 90 roku patrzeć kolejnym włodarzom miasta na ręce i wtedy było krzyczeć, że trzeba zatrudniać fachowców i inwestować w sprzęt i infrastrukturę. Dziś do spółki, ani do zakładu gospodarki komunalnej nikt w mieście nie wróci bo miasta na to po prostu nie stać. Sieć i urządzenia po latach zaniedbań potrzebują nakładów, bo jeśli teraz nic nie zrobimy, to takich dziur jakie były na Ściegiennego i Kusocińskiego będziemy mieli więcej.Przede wszystkim to mieszkańcy, którzy korzystają z sieci wod-kan powinni najpierw uczciwie za to płacić WSZYSCY! zapytajcie w urzędzie jakie zadłużenie z tego tytułu ma rekordzista- słyszałam, że prawie 7000 zł. Takich osób niepłacących jest wiele. Jak radni postraszyli, że będą wodę odcinać, to się podania o umorzenia posypały w większości od ludzi, których stać na zapłacenie! A tak przez tych ZŁODZIEI uczciwi mieszkańcy mają podwyżkę. To Łaskarzew właśnie….

 11. Mieszkaniec napisał(a):
  10 marca 2015 godz. 08:03

  Z czystej matematyki to wynika, że do budżetu miasta nie wpływa w granicach jednego miliona złotych rocznie (na podstawie materiałów na ostatnią sesję), a to, że nie było remontów od lat 90 to jest kłamstwo (pewnie komuś było wygodne) gdyż na koniec ostatniej kadencji Larego, czyli 5-6 lat temu był robiony remont za około 4 miliony złotych. Pytanie zasadnicze. Co p. Burmistrz z radą zrobiła w ostatnich 4 latach i ile to kosztowało?

 12. mieszkaniec napisał(a):
  10 marca 2015 godz. 11:57

  @Paula-Twoje wywody…….no coz,delikatnie mowiac swiadcza o Twoim toku rozumowania.Sa ludzie,ktorzy oszczedzaja szare kom0rki i powtarzaja to co uslysza /oczywiscie od wplywowych wybrancow/ Z Twojego komentarza wynika,ze wiele uslyszales/as/ w temacie wod.kanowskim,zapomniales/las/ o tym,ze temat ten byl walkowany na poczatku poprzedniej kadencji.Bylo spotkanie,wypowiedzi i objetnice uporzadkowania sprawy.Na objetnicach sie skonczylo.Podobno nie mamy specjalistow i sposobu do wykrywania lewych podlaczen??? Az taki to problem?Lewe podlaczenia zdarzaja sie w kazdej gminie.Inni potrafili poradzic sobie z tym.Moze w Laskarzewie nie oplaca sie ruszac tematu,moze lepiej nie utrudniac sobie pracy.Kadencja znow szybko minie.Moze bedzie ktos inny sie tym zajmowal.Skladanie wszystkiego na lata minionej dekady potwierdza tylko to co na wstepie napisalem.Jednak szare komorki sa po to,zeby z nich korzystac.Sa ludzie,ktorzy wiedza co mowia i sa tacy,ktorzy mowia co wiedza/to co uslyszeli/

Jakość powietrza

Punkt Informacji Turystycznej Pozytywna Energia e-Łaskarzew Skatepark w Łaskarzewie

Kalendarz

marzec 2015
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Archiwum artykułów