1. Maraton Filmowy o Żołnierzach Wyklętych

DSC01655W sobotni wieczór 28 lutego 2015 r. – w wigilię Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych – w sali OSP Łaskarzew można było w nietypowy sposób uczcić pamięć żołnierzy podziemia antykomunistycznego i niepodległościowego. 1. Łaskarzewski Maraton Filmowy o Żołnierzach Wyklętych przypomniał losy tych, którzy walczyli o Wolną Polskę z okupantem sowieckim i reżimem komunistycznym, i którzy zapłacili za wierność swoim ideałom cenę swojego życia lub, jeśli udało im się przetrwać, cenę pogardy i wykluczenia ze społeczeństwa.

Pomysłodawcą Maratonu był Marek Ziędalski – kustosz Muzeum im. Tadeusza Kościuszki w Maciejowicach i radny powiatu garwolińskiego. Do inicjatywy włączyli się członkowie Klubu Młodzieży Patriotycznej Powiatu Garwolińskiego, poseł na Sejm RP Grzegorz Woźniak oraz członkowie powstałego niedawno Stowarzyszenia dla Łaskarzewa „Nasza Ziemia”. Pomysł zyskał dosyć szybko wsparcie także innych środowisk – salę udostępniła łaskarzewska Ochotnicza Straż Pożarna, a w przygotowaniach pomogli także członkowie Stowarzyszeń Kawaleryjskich im. I Pułku Strzelców Konnych z Garwolina. Honorowy patronat objęło Koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej im. mjr Mariana Bernaciaka „Orlika” z Ryk.

Maraton rozpoczął się w sobotni wieczór o godz. 2000. Otworzyła go Anna Laskowska, reprezentująca Stowarzyszenie dla Łaskarzewa; następnie głos zabierali także goście: senator Maria Koc, która m.in. przypomniała o początkach Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych i inicjatywie ustawodawczej śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, następnie poseł Grzegorz Woźniak oraz radny sejmiku wojewódzkiego Krzysztof Żochowski. Marek Ziędalski, który koordynował całe przedsięwzięcie, omówił filmy, które przewidziano do prezentacji na Maratonie: dokumentalny „Żołnierze niezłomni – Oni żyją wśród nas”, autorstwa Klub Młodzieży Patriotycznej Powiatu Garwolińskiego, „Kwatera Ł” opowiadający o pracach ekshumacyjnych na tzw. Łączce na Powązkach, gdzie potajemnie chowano zamordowanych żołnierzy oraz „Inka 1946 – Ja jedna zginę” o losach sanitariuszki Danuty Siedzikówny z oddziału Łupaszki, którą sędziowie komunistyczni skazali na rozstrzelanie.

Ważnym uzupełnieniem maratonu była wystawa, poświęcona Żołnierzom Wyklętym, przygotowana przez członków Stowarzyszeń Kawaleryjskich I Pułku Strzelców Konnych z Garwolina i Stowarzyszenia dla Łaskarzewa. Prezentowano m.in. elementy uzbrojenia i umundurowania, ostatnie publikacje książkowe o Żołnierzach Wyklętych oraz postery z sylwetkami gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”, dowódcy Kedywu KG AK, Mariana Bernaciaka „Orlika”, legendarnego dowódcy jednego z największych oddziałów antykomunistycznych, który także działał w okolicach Łaskarzewa oraz ostatniego partyzanta antykomunistycznego – Józefa Franczaka „Lalusia”, który poległ w październiku 1963 roku pod Lublinem.

Maraton trwał do godziny 2330. Uczestniczyło w nim ponad 100 osób, w tym liczne grono ludzi młodych, co – jak myślę – bardzo ucieszyło organizatorów. Wysoka frekwencja świadczy o tym, że Polacy interesując się historią swojej ojczyzny oraz losami wielkich przodków i chcą odkrywać także różne trudne karty z naszych dziejów. Maraton Filmowy był interesującym wydarzeniem, zarówno z powodu swojej nietypowej formy uczczenia pamięci o Polakach walczących o Wolność Ojczyzny, jak i duże walory edukacyjne. To był bardzo dobrze spędzony sobotni wieczór. Miejmy nadzieję, że inicjatywa będzie kontynuowana a po „pierwszym” Maratonie pojawią się następne.

/uczestnik/

PS 1 marca 2015 roku w Pałacu Prezydenckim w czasie uroczystości z okazji dnia Żołnierzy Wyklętych, prezes IPN Łukasz Kamiński potwierdził informację o odnalezieniu nieoznakowanego grobu Danuty Siedzikówny „Inki” na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku.


Tagi: , ,

Komentowanie zamknięte.

Jakość powietrza

Punkt Informacji Turystycznej Pozytywna Energia e-Łaskarzew Skatepark w Łaskarzewie

Kalendarz

marzec 2015
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Archiwum artykułów