Wieści z „Jedynki” – Comenius zawitał do Włoch

italia86_smallW pierwszym tygodniu ferii uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Łaskarzewie już po raz czwarty wyjechali poza granice Polski, aby prezentować lokalne rzemiosło na międzynarodowym spotkaniu młodzieży szkolnej zaangażowanej w realizację projektu Comenius. Wśród państw biorących udział w tym przedsięwzięciu znajduje się Hiszpania, Turcja, Węgry i Włochy, które tym razem pełniły rolę gospodarza. Łaskarzewską „Jedynkę” reprezentowali uczniowie pierwszej i drugiej klasy językowej gimnazjum.

Przed wyjazdem młodzież nakręciła kolejną część filmu związanego z lokalnym rzemiosłem – produkcją obuwia. W czwartej już odsłonie autorzy zaprezentowali sklepy przyzakładowe i przeprowadzony wywiad z przedstawicielką jednego z nich. Ciekawy materiał powstał dzięki uprzejmości właścicieli firm Nessi i Baldaccini, za co autorzy składają serdeczne podziękowania.

Dobrze przygotowani uczniowie wraz z opiekunami udali się w podróż do włoskiego miasteczka Galatina, które okazało się być pełnym uroku i niezwykle klimatycznym miejscem. Wypełnione barokowymi budynkami, brukowanymi, wąskimi drogami zdawało się być miejscowością przeniesioną z przeszłości. Wspaniałych chwil dostarczały spacery pośród tego niezwykłego krajobrazu, a dodatkową atrakcją był wilgotno-ciepły klimat, który przypominał polską wiosnę, tak różną od pozostawionej tu przecież zimy.

Pierwsza noc w Galatinie powitała gości dynamiczną burzą z opadami deszczu i grzmotami. Po niej nastąpiły dni wypełnione zazwyczaj słoneczną pogodą, chociaż zdarzyło się także zachmurzenie i zwiedzanie w deszczu. Gospodarze tego spotkania zadbali o ciekawy program i wypełnili go pokazami, warsztatami, wycieczkami i zwiedzaniem najpiękniejszych miejsc w okolicy. Uczestnicy mieli okazję poznać lokalne warsztaty rzemieślnicze produkujące akcesoria z gliny, przyjrzeć się a także pomóc w produkcji tradycyjnego włoskiego pieczywa i skosztować prawdziwej włoskiej pizzy. Koordynatorzy zabrali gości do Lecce, gdzie zwiedzano zamek, katedrę, a także podziemna fabrykę oliwy z oliwek. Największe wrażenie wywarła na zwiedzających wizyta w nadmorskim Salento, dotarcie do najbardziej wysuniętego w morze fragmentu włoskiego lądu i widowiskowa podróż wzdłuż linii nadbrzeża.

Gościnność i serdeczność rodzin włoskich stworzyła cudowny klimat i pozwoliła gimnazjalistom z Łaskarzewa poczuć się jak w domu, delektować kuchnią i klimatem tego urokliwego barokowego miasteczka. Czas pracy nad projektem jeszcze bardziej przekonał uczestników o wyjątkowości podjętego projektu i jego ponadczasowej wartości. Zawiązały się liczne przyjaźnie i znajomości, o które przez długi jeszcze czas będzie dbała społeczność comeniusowska, która w swej bogatej różnorodności łączy się we wspólnym dialogu, rozbrzmiewającym mocnym angielskim głosem. See you in Poland Dear Friends!

Joanna Głaszczka


Tagi:

Komentowanie zamknięte.

Jakość powietrza

Punkt Informacji Turystycznej Pozytywna Energia e-Łaskarzew Skatepark w Łaskarzewie

Kalendarz

marzec 2015
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Archiwum artykułów