Powiększenie cmentarza coraz bardziej realne

brama_cmentarzaNa IV Sesji Rady Miasta podjęta została uchwała o przystąpieniu przez Miasto Łaskarzew do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu cmentarza i najbliższej okolicy. Jest to krok w kierunku planowanego już od dłuższego czasu powiększenia łaskarzewskiej nekropolii, na której – jak zapewne większość osób zauważyła – dostępna powierzchnia skurczyła się do niewielkiego fragmentu na tzw. „nowym cmentarzu”.

Dyskusje, jak rozwiązać problem braku miejsca na cmentarzu parafialnym, trwają już od dłuższego czasu. Ksiądz proboszcz Edmund Szarek zwrócił się z prośbą do Wspólnoty Gruntowej o pomoc w rozwiązaniu problemu. Prośba została potraktowana przychylnie. Na terenie leśnym Wspólnoty, między parkanem cmentarza a ul. Garwolińską, wydzielone zostały dwie działki, z zamiarem przeznaczenia ich nieodpłatnie na teren cmentarny. W ten sposób docelowo można będzie zwiększyć cmentarz z obecnych ok. 3 ha o kolejne 1,5 ha.

Pewien kłopot stanowi to, że droga między tymi działkami stanowi własność Lasów Państwowych. Żeby działki te stanowiły jedną całość, potrzebne jest rozwiązanie w przyszłości także tego problemu (np. poprzez wykupienie drogi od Lasów Państwowych lub przesunięcie na inne miejsce, pod warunkiem, że Lasy Państwowe wyrażą zgodę na takie przekształcenia). Na razie Zarząd Wspólnoty zdecydował, że na cmentarz przekazana zostanie jedna działka (nr 193/8).

Oczywiście, przed Wspólnotą Gruntową, Parafią i Urzędem Miasta jeszcze daleka droga do formalnego przekazania działki i przekształcenia jej w teren cmentarny. Warto przypomnieć, że początkowe próby wyłączenia wspomnianych działek z produkcji leśnej skończyły się niepowodzeniem. Po długiej wymianie pism z różnymi szczeblami władz Lasów Państwowych i odwołaniach od ich decyzji, ostatecznie Dyrekcja Generalna LP nie wyraziła zgody na zmianę sposobu wykorzystania wydzielonych działek. Wspomniana na wstępie uchwała jest próbą rozwiązania problemu poprzez zmianę przeznaczenia działek na nowym planie zagospodarowania przestrzennego rejonu cmentarza. Uchwała Rady Miasta rozpoczyna proces opracowania planu miejscowego. Za sporządzenie planu trzeba będzie zapłacić wykonawcy. Procedura trwa wiele, może nawet kilkanaście miesięcy, poza bowiem samym sporządzeniem planu konieczne jest uzyskanie zgody szeregu instytucji oraz publiczne wyłożenie projektu planu do wglądu i konsultacji.

mapka_cmentarz

Plan rejonu cmentarza obejrzeć można na załączonej mapce. Czerwona linia przerywana obejmuje teren, który objęty zostanie nowym planem zagospodarowania przestrzennego. Na żółto zaznaczyłem działkę nr 193/8, o którą powiększony zostanie cmentarz. Do notarialnego przekazania działki na rzecz Parafii potrzebna jest oczywiście zgoda Walnego Zgromadzenia Wspólnoty Gruntowej. Prawdopodobny termin takiego zebrania to czerwiec tego roku.

Należy wspomnieć, że istnieją także inne pomysły na rozwiązanie braku miejsca na cmentarzu. M.in. proponowane jest by cmentarz powiększyć nie w kierunku ul. Garwolińskiej, lecz w kierunku przeciwnym, tj. oddalając go od miasta na zachód. Pojawiają się też inne głosy, które traktują powiększanie cmentarza jako ostateczność, której najlepiej uniknąć, w zamian sugerowane jest efektywne wykorzystanie dostępnego jeszcze miejsca oraz preferowanie pochówków w grobach rodzinnych.

Opracowanie: Eryk Laskowski

Tagi: ,

16 komentarzy do “Powiększenie cmentarza coraz bardziej realne”

 1. Aneta Wójcik napisał(a):
  18 marca 2015 godz. 21:50

  Nie rozumiem – o czym już pisałam w Naszych sprawach – powiększenia cmentarza tym bardziej, iż warto byłoby „zagospodarować” opuszczone groby na starym cmentarzu.
  Nie rozumiem też dlaczego na nowym cmentarzu pozostawia się znaczne odstępy między pomnikami, czemu mają służyć te szerokie alejki? Czy w ten sposób nie zmniejsza się przestrzeni?

  Krótko mówiąc – uważam, za nieracjonalne (i niezdrowe) powiększanie cmentarza zwłaszcza w kierunku skupisk ludzkich (tym bardziej, że istnieje alternatywa).

  Życzę dobrego zdrowia zarówno stałym Mieszkańcom, jak i „chwilowym”,

  Aneta Wójcik

 2. MKS napisał(a):
  19 marca 2015 godz. 17:31

  Te przejścia są po to aby było dojście do nowej części cmentarza….

 3. do @Aneta Wójcik napisał(a):
  21 marca 2015 godz. 00:50

  Te żale prosze skierowac do ksiedza proboszcza w trakcie wizyty duszpasteskiej tzw kolędą albo prosze powiedziec o tym po mszy swietej w niedziele. Pewnie panią ksiadz wysłucha

 4. luzak napisał(a):
  21 marca 2015 godz. 14:50

  W bidzie i nędzy łaskarzewskiej jedyną szansę upatruję w rozwoju biznesu cmentarnego.
  Jest pewne, że ludzie będą stale umierali.
  Rodziny będą chciały stawiać mniej lub bardziej okazałe pomniki.
  Potem będą STALE składane wieńce i kwiaty oraz palone znicze oraz usuwane zużyte.
  Powstaje problem gromadzenia odpadów, utrzymania czystości i dogodnego dojścia-dojechania, może nawet pod sam grób, jak w USA?
  Po prostu CYWILIZACJA z uwzględnieniem nasadzeń odpowiednich drzew i krzewów, bo wiadomo co 2 lata temu porobiła wichura na STARYM cmentarzu.
  Że cmentarz w swojej ekspansji zbliży się do siedlisk ludzkich przy ul.Garwolińskiej?
  Trudno, taka jest cena POSTĘPU.
  Rozwój, zmiany i postęp.
  Na kazdym kroku.
  Należy stale podnosić wydajność z hektara i przenosić ją na kolejny hektar.
  I tym optymistycznym akcentem kończę. Amen.

  Na wieki wieków amen.

 5. a-z napisał(a):
  21 marca 2015 godz. 16:02

  Wydaje mi się, że lepiej powiększyć cmentarz w stronę tzw. „Zsypu” (dużym plusem byłoby to, że „kościółek” byłby bardziej w centrum nekropolii)… Pozdrawiam wszystkich użytkowników portalu:)

 6. ups napisał(a):
  21 marca 2015 godz. 23:57

  Ja może nie na temat, a może na temat. Przyszła wiosna, odsłoniła mnóstwo śmieci po zimie przy drogach, chodnikach, nad rzeką, przy niektórych posesjach…..W środę można byłoby oddać dodatkowy czarny worek zebranych śmieci – będzie czyściej, piękniej, może nowi radni zorganizują jakąś akcję! Przed nami rekolekcje, w niedzielę Droga Krzyżowa ulicami miasta … no i Święta Wielkanocne! Pozdrawiam wszystkich, którzy dbają nie tylko o swoje posesje!

 7. max napisał(a):
  22 marca 2015 godz. 01:27

  @ups
  W pełni popieram Pański apel. Niestety Łaskarzew jest bardzo brudnym, zaśmieconym miastem (nie wszędzie oczywiście). Bardzo złym przykładem jest las, przy drodze od sklepu Państwa Żabczyńskich w kierunku cmentarza i osiedla Ogrody. Źle to świadczy o lokalnej gawiedzi. Przykro tez stwierdzić, ale skwerek w centrum miasta również pozostawia wiele do życzenia, choć tutaj służby miejskie mogłyby choć trochę się wykazać, bo dawno nikt tam żadnego porządku nie przeprowadzał. A święta tuż, tuż.

 8. Włóczykij napisał(a):
  22 marca 2015 godz. 10:24

  Do p. Anety i a-z Jeśli cmentarz miałby być rozszerzony w stronę zachodnio-północną to trzeba wykupić prywatne lasy. A to myślę, że jest nierealne. Bo kto miałby za to zapłacić? Parafia- czyli ci którzy dają na tacę? Samorządy miasta i gminy, ale w jakich częściach i za jakie pieniądze i skąd? A może właściciele tych terenów oddadzą je za darmo???? Tak więc rozwiązanie wypracowane przecież po wielu dyskusjach i niejednokrotnie kłótniach wydaje się najbardziej rozsądne. Kieedyś cmentarz lokowano z dala od zabudowań, ale wystarczy spojrzeć na Garwolin- kiedyś cmentarz na peryferiach a dziś wśród zabudowań. W Warszawie cm. Północny dziś znajduje się obok osiedli mieszkaniowych. Więc może podejdźmy do tego rozsądnie, bo każdy kiedyś tam trafić musi.

 9. Aneta Wójcik napisał(a):
  24 marca 2015 godz. 12:31

  Jasne Włóczykij, każdy tam trafi tylko po co do żywych mają – choćby w wodach gruntowych – trafiać specyficzne „organizmy”.

  I dlaczego mamy się porównywać z tymi, którzy nie dość rozsądnie lub z konieczności musieli przybliżyć się do cmentarzy?

  Z serdecznościami,

  Aneta Wójcik

 10. a-z napisał(a):
  24 marca 2015 godz. 12:55

  Zawsze da radę się dogadać, a co do ceny… No cóż, żyjemy w takich czasach, że za wszystko się płaci 😉

 11. luzak napisał(a):
  24 marca 2015 godz. 21:12

  Zwracam się Pana Redaktora o wyjaśnienie frazy:
  „Do notarialnego przekazania działki na rzecz Parafii potrzebna jest oczywiście zgoda Walnego Zgromadzenia Wspólnoty Gruntowej.”
  Czy to oznacza, że w cmentarz nie jest i nie będzie komunalny, tylko parafialny (wyznaniowy)?
  Rozumiem zaszłości historyczne i walkę Koscioła o wyzwolenie nas od komunizmu, ale idą nowe czasy.
  Idą normalne świeckie czasy.
  Czy radni w ogóle rozpatrywali temat/kwestię KOMUNALIZACJI cmentarza, z oczywistym wydzieleniem miejsc kultu religijnego?
  Rozumiem, że przyjęcie cmentarza jako mienia komunalnego od Parafii wiązałoby się z nowymi wydatkami Miasta, więc jest jak jest i chyba długo pozostanie.
  Co do zbliżania cmentarza do siedlisk ludzkich to są chyba na to jakieś normy sanitarne, uwzględniające rodzaj ziemi, sąsiedzkiej zabudowy, dróg, wód gruntowych, itp. czynników.
  Liczę na to, że Radni spojrzą szerzej na sprawę powiększenia cmentarza, niż tylko kwestię „notarialnego przekazania działki na rzecz Parafii”.
  O pomyśle budowy spalarni zwłok nawet nie napomykam …

 12. Aneta Wójcik napisał(a):
  25 marca 2015 godz. 10:14

  W pełni popieram Luzaka i czekam na pełne informacje oraz na racjonalne i odpowiedzialne działanie m.in. Radnych.

  DUM SPIRO SPERO,
  Aneta Wójcik

 13. Włóczykij napisał(a):
  25 marca 2015 godz. 14:19

  Ja wszystko rozumiem, że nie jset przyjemnie mieszkać przy cmentarzu. Też jestem za tym, aby cmentarz był w miejscu ustronnym by nie zakłucać spokoju zmarłych i nie razić żyjących. Tylko to żyjący zbliżyli się do cmentarza, a nie odwrotnie. Nadal nikt nie podjął temetu ewentualnego sfinansowania rozszerzenia cmentarza w stronę zachodnią. Jeśli cmentarz miałby być komunalny, to skąd pieniądze na jego przekształcenie, który samorząd- miasto/ gmina miałby wziąć na siebie to zadanie? I czy mieszkańcy naszego terenu będą gotowi na pokrywanie znacznie wyższych kosztów pochówku związanych z wykupem miejsca na cmentarzu? Spalarnia owszem tylko kościół katolicki nie dokońca akceptuje ten proceder

 14. uhu napisał(a):
  25 marca 2015 godz. 21:59

  To dobra wiadomość, że cmentarz może być komunalny, coraz więcej niewierzących lub wątpiących, albo zmęczonych wszędobylskim katolstwem, brakiem tolerancji, dewocją. Chciałoby się załatwiać te sprawy przez urząd, nie kościół.

 15. luzak napisał(a):
  26 marca 2015 godz. 21:02

  @UHU – napomknięcie o możliwości komunalizacji cmentarza, to jeszcze nawet nie projekt.
  Ot taka myśl wolna.
  Realia są takie, że jeszcze długo to się w Łaskarzewie nie stanie.
  Nie pamiętam, czy był ostatnio jakiś świecki pogrzeb?
  Jeśli tak – to kiedy? Mam na myśli ostatnie 26 lat wolnej Polski.

 16. Nasze Sprawy » Archiwum » VI. Sesja Rady Miasta napisał(a):
  28 marca 2015 godz. 02:52

  […] Na sesji odbędzie się także powtórne głosowanie nad uchwałą o przystąpieniu Miasta Łaskarzewa do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania rejonu cmentarza. Poprzednia uchwała w tej sprawie, podjęta na sesji IV. Sesji 4 lutego br. została uchylona przez Wojewodę Mazowieckiego. W rozstrzygnięciu nadzorczym zarzuca on że „nie dokonano jednoznacznej identyfikacji obszaru objętego przyszłym planem”, co jest niezbędnym warunkiem do prawidłowego rozpoczęcia procedury opracowania planu. O zamierzeniach w sprawie powiększenia cmentarza pisaliśmy w artykule „Powiększenie cmentarza coraz bardziej realne”. […]

Jakość powietrza

Punkt Informacji Turystycznej Pozytywna Energia e-Łaskarzew Skatepark w Łaskarzewie

Kalendarz

marzec 2015
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Archiwum artykułów