Ekstremalna Droga Krzyżowa przejdzie przez Łaskarzew

EDK-2015-ulotka1W sobotnią noc 27 marca 2015 przez Łaskarzew i najbliższą okolicę będzie przechodziła Ekstremalna Droga Krzyżowa, organizowana przez Parafię Jana Pawła II w Sulbinach. To pierwsza tego typu inicjatywa na terenie powiatu garwolińskiego. Inicjatorem akcji jest ks. Jacek Szawczuk. Zapisy na EDK trwają do 24 marca. Jak powiedział ks. Sawczuk w ostatnią niedzielę – zapisało się już prawie 130 osób. Patronem sulbińskiej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej jest Bł. José Luis Sánchez del Río, meksykański męczennik za wiarę, który w chwili śmierci w 1928 roku miał niecałe 15 lat a jego historia opowiedziana została w filmie „Cristiada”.

Ekstremalna Droga Krzyżowa to nie pielgrzymka. Jest to forma duchowości, w której spotkanie z Bogiem dokonuje się w zmaganiu, wewnętrznej walce i przełamywaniu własnych słabości. Uczestnictwo w niej ma charakter indywidualny. Wymaga dużego wysiłku, długość trasy wynosi bowiem ponad 40 km. W trakcie EDK obowiązuje zasada milczenia; dzięki ciszy i skupieniu mamy możliwość głębszego przeżycia Misterium Drogi Krzyżowej i doświadczenia chociaż ułamka ciężaru jaki dźwigał Jezus podczas Swojej Drogi (wyjątkiem jest głośne odczytanie rozważań i modlitwa przy każdej stacji).

Pierwsza Ekstremalna Droga Krzyżowa odbyła się w 2009 roku. Pomysłodawcą akcji jest ksiądz Jacek Wiosna Stryczek, Prezes Stowarzyszenia Wiosna, znany z wielu inicjatyw i projektów m.in. „Szlachetnej Paczki”. Pierwsze edycje Ekstremalnej Drogi Krzyżowej odbywały się między Krakowem i Kalwarią Zebrzydowską. Pomysł szybko zyskał na popularności a kolejne edycje organizowano w coraz to nowych miejscach. Rok temu EDK wyruszyła już w 29 rejonach Polski (i nie tylko, także m.in. w Zurichu, Nottingham, Blackburn) i przeszło nią ponad 6 tys. osób. Oficjalna strona EDK: http://www.edk.org.pl/

EDK rozpocznie się 27 marca 2015 r. (w piątek), mszą św. sprawowaną o godz. 2100 w kaplicy św. Jana Pawła II w Sulbinach. Po jej zakończeniu uczestniczy wyruszą na trasę, która będzie wiodła przez Rudę Talubską, Izdebno Kolonię, Łaskarzew, Wolę Łaskarzewską, Dąbrowę, Stary Żabieniec, Nowy Żabieniec, Marianów, Górki, Czyszkówek, Natalię, Garwolin i zakończy się ponownie w Sulbinach. Przed wyjściem każdy uczestnik otrzyma tekst rozważań poszczególnych stacji Drogi Krzyżowej oraz opis całej trasy wraz z mapą, które będą do odebrania od godz. 2000 (w dniu wyjścia na trasę). Opracowane zostały dwie trasy, o różnej długości:
Trasa 42 km: http://www.edk.org.pl/trasa-edk/sulbiny-sulbiny-110.html
Trasa 41 km: http://www.edk.org.pl/trasa-edk/sulbiny-sulbiny-104.html
Zapisy w kancelarii parafialnej w Sulbinach (http://www.parafiasulbiny.org/articles.php?article_id=147) lub przez Internet: http://www.edk.org.pl/zapisy-2015/110

Kilka porad praktycznych ze strony organizatorów:
uczestnictwo w EDK ma charakter dobrowolnej praktyki religijnej. Biorąc w niej udział robisz to na własną odpowiedzialność, podczas przejścia wybraną trasą, w razie jakichkolwiek nieprzewidzianych zdarzeń, jesteś zdany wyłącznie na własne siły. Przygotuj prowiant na drogę (jedzenie, picie, termos z gorącą herbatą, wodę, wysokoenergetyczny prowiant: czekolada, batony, chałwa); ciepłe ubrania, wygodne i wodoodporne buty przystosowane do długich wędrówek (w niektórych miejscach trasa może być błotnista i śliska), nieprzemakalny ubiór, odpowiedni do kilkustopniowych zmian temperatur oraz niesprzyjających warunków pogodowych, naładowany telefon komórkowy, latarkę (najlepiej czołową), podstawowe opatrunki, odblaski (najlepiej kamizelki odblaskowe). Warto przygotować sobie własny, drewniany krzyż.

EDK-2015-plakat

Opracowanie: Eryk Laskowski

Tagi:

2 komentarze do “Ekstremalna Droga Krzyżowa przejdzie przez Łaskarzew”

  1. Włóczykij napisał(a):
    18 marca 2015 godz. 21:05

    Już tylko 56 miejsc zostało…. na 400.

  2. AL napisał(a):
    20 marca 2015 godz. 14:58

    A może zorganizujemy jakąś podgrupę łaskarzewką? Wiem, że kilka osób się wybiera.

Jakość powietrza

Punkt Informacji Turystycznej Pozytywna Energia e-Łaskarzew Skatepark w Łaskarzewie

Kalendarz

marzec 2015
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Archiwum artykułów