Święto Książki w Przedszkolu

DSC_2932W lutym tego roku w Publicznym Przedszkolu „Leśny Zakątek” trwała Akcja Czytelnicza „Moja ulubiona książka – czytamy 20 minut dziennie. Codziennie!”. Akcja odbyła się w ramach kampanii i programu „Czytające Przedszkola”, do którego należy łaskarzewskie przedszkole. Koordynatorem akcji była p. Magdalena Krawczyk – Lider Kampanii Cała Polska czyta Dzieciom.

W trakcie akcji dzieci przynosiły do przedszkola swoje ulubione książki, przedstawiały ją swoim rówieśnikom a nauczyciele czytali je na głos swoim wychowankom. W każdą środę odbywały się Wspólne Popołudnia z Książką. Wówczas to przedstawiciele Rady Pedagogicznej prezentowali i czytali dzieciom „swoją” ulubioną książkę (dla dzieci). Ale prawdziwą atrakcją dla maluchów były czytania „ulubionej książki” przez Gości Honorowych.

Jako Goście Honorowi wystąpili:
Maria Sobieska – z – ca Burmistrz Miasta Łaskarzew;
Monika Krawczyk – Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 2 w Łaskarzewie;
Janina Kula – Dyrektor PCPR w Garwolinie;
W imieniu Pani Janiny Kuli przyjechali pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie: Sylwia Jędrych i Artur Krawczyk
Wioletta Mendyk – pracownik Wydziału Oświaty UM Łaskarzew;
Eliza Rozum – Przewodnicząca Rady Rodziców w naszym przedszkolu;
Michał Pałyska – Przewodniczący Rady Miasta Łaskarzew.

W akcji czytania nie zabrakło oczywiście p. dyrektor przedszkola Małgorzaty Paśnickiej, p. Kamili Buławy – przedstawiciela Rady Pedagogicznej oraz rodziców, w których imieniu książki czytał Krzysztof Kuśmierczyk. Pani Ewa Szlążek przeczytała natomiast w języku angielskim dwie bajki „Three little robots” i „A very big potato”.

Jak powiedziała p. Magdalena Krawczyk „dzieci bardzo chętnie przychodziły na czytania książki, a potem nawet dopytywały się kto i kiedy przyjdzie z kolejną opowieścią. Dla dzieci fakt, że na spotkaniach były osoby z zewnątrz, nadawały czytaniu książek wielki autorytet. Dosyć szybko zauważyliśmy pozytywne rezultaty wspólnego czytania: oprócz tego, że w dzieciach wzbudziło się zainteresowanie książką, widać było wyraźnie jak maluchy nabrały umiejętności skupiania się i śledzenia wydarzeń i losów bajkowych bohaterów.”

Zakończeniem akcji czytelniczej było Święto Książki w piątek 27. lutego br. O godz. 1100 na uroczystej Akademii odbyło się podsumowanie akcji a wszystkie grupy przedszkolne zaprezentowały recytację wybranego wiersza lub bajki. Wystąpienia dzieci były częścią konkursu pt. „Książka – dobra rzecz”, w którym w podziękowaniu za udział w akcji każde dziecko otrzymało książkę. Tak akcję posumowała p. Magdalena Krawczyk:
Akcja czytelnicza – pt. „Moja ulubiona książka – czytamy 20 minut dziennie. Codziennie!” – nie odbyłaby się gdyby nie wspaniali wychowankowie naszego przedszkola. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu i wsłuchaniu się w czytane im baśnie, bajki czy też wiersze wiem, że warto było taką „akcję” zorganizować.
Serdecznie dziękuję wszystkim Gościom, tym którzy poświęcili swój czas i przeczytali naszym dzieciom „swoją” ulubioną bajkę z dzieciństwa. Dziękuję za dobrą współpracę wszystkim Rodzicom i Nauczycielom z Panią Dyrektor Małgorzatą Paśnicką na czele.
Podziękowania kieruję także w stronę Rady Rodziców na ręce Przewodniczącej Rady – Pani Elizy Rozum, dziękując za dobrą współpracę i wsparcie finansowe przy kupnie książek dla dzieci.
W sposób szczególny dziękuję za zaangażowanie i pomoc Radcy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Panu Jakubowi Wiśniewskiemu, który wykazał wielkie zainteresowanie naszą akcją czytelniczą i pozyskał dla nas książki dla dzieci z Departamentu Funduszy Europejskich i Departamentu Mecenatu Państwa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także z „Zachęty” – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie. Dziękuję!

Myślę, że Akcja Czytelnicza w Przedszkolu i kończące ją Święto Książki to bardzo cenna inicjatywa, zwłaszcza teraz, gdy Internet, e-mail, SMS-y i FB wypierają sztukę pisania i tradycyjną epistolografię. Poznawanie świata poprzez książkę jest wyjątkowo interesującą przygodą i bardzo dobrze się stało, że dzięki inicjatywie Przedszkola, nasze maluchy wkroczyły odważnie w świat wyobraźni, inspirowanej literaturą.

Opracowanie: Eryk Laskowski


Tagi: , ,

Komentowanie zamknięte.

Jakość powietrza

Punkt Informacji Turystycznej Pozytywna Energia e-Łaskarzew Skatepark w Łaskarzewie

Kalendarz

marzec 2015
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Archiwum artykułów