Odszedł Stanisław Klimaszewski

wujekStaś_1Tydzień temu, w piątek 27 marca 2015 r. na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie odbył się pogrzeb Stanisława Klimaszewskiego. Podejrzewam, że młodsi Czytelnicy „NS” mogą nie wiedzieć kim On był, warto więc powiedzieć kilka słów o tej zasłużonej dla Łaskarzewa osobie. Mój wujek Stanisław urodził się 10 stycznia 1940 r. Spędził dzieciństwo i wychował się w Łaskarzewie. Skończył renomowaną szkołę średnią – Liceum im. Stanisława Staszica w Lublinie i z miastem tym związał swoje późniejsze życie.

Był prawdziwym „człowiekiem Renesansu”, jak podczas pogrzebu powiedzieli pięknie jego koledzy z czasów szkolnych. Oprócz zaangażowania w prace zawodową – o czym powiem za chwilę – wujekStaś_2zajmował się bowiem szeroko pojętą działalnością społeczną i kulturalną. Przede wszystkim był poetą a jego wiersze były bardzo dobrze znane w środowisku Lublina. Z zamiłowania zajmował się także historią. Był także harcerzem, pełniąc różne funkcje w Chorągwi Lubelskiej ZHP. Poza działalnością dydaktyczna na UMCS, opiekował się Kołem Studentów i angażował się w różne przedsięwzięcia kulturalne na tym Uniwersytecie. Aktywnie działał wśród absolwentów Liceum im. Stanisława Staszica – będąc członkiem Stowarzyszenia Absolwentów tej Szkoły, zajmował się m.in. katalogowaniem i publikowaniem informacji o absolwentach, redagował także „Staszicaka” – gazetę Stowarzyszenia.

Stanisław Klimaszewski zawodowo związany był od 1974 r. z Wydziałem Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Stopień naukowy doktora nauk humanistycznych otrzymał w 1982 r. Pełnił funkcje wykładowcy, następnie adiunkta Od 1990 r. kierował Pracownią Audiowizualnych Środków Dydaktycznych na Wydziale Pedagogiki i Psychologii UMCS. Był znakomitym dydaktykiem, miłośnikiem zawodu nauczyciela oraz zwolennikiem nowoczesnych metod nauczania.

wujekStaś_pogrzebŁaskarzew pozostał stałym motywem i punktem odniesienia w jego twórczości poetyckiej. Zupełnie jak w „Sklepach cynamonowych” Bruno Schulza, także w wierszach wujka Stanisława pojawiały się wspomnienia z młodości spędzonej w Łaskarzewie. Pokazywał piękno zakątków miasta, urok starego cmentarza, Madonny w Alejkach, historię osób, które odeszły przed nim do wieczności…

Podczas pogrzebu żegnali Go koledzy szkolni i uniwersyteccy, oficjalni przedstawiciele i poczty sztandarowe z Uczelni i Liceum, rodzina, przyjaciele i znajomi. Odszedł Ten, który – jako jeden z niewielu, a może i jedyny – pokazywał i utrwalał Łaskarzew w wierszach.

Opracowanie: Eryk Laskowski

[al2fb_like_button]

Tagi: ,

3 komentarze do “Odszedł Stanisław Klimaszewski”

 1. a-z napisał(a):
  4 kwietnia 2015 godz. 22:52

  Czy można gdzieś przeczytać Jego poezję?

 2. eryk napisał(a):
  7 kwietnia 2015 godz. 13:07

  @a-z
  W 2011 przedstawiłem w „NS” tomik „Szkatułka Katyńska”:
  http://www.naszesprawy.info/index.php/2011/04/09/szkatulka-katynska/
  Oprócz „Szkatułki…”, w ostatnim czasie ukazał się tom poezji o Janie Pawle II pt. „Pielgrzymkowy widnokrąg. Strofy o świętym Janie Pawle II”.
  Oczywiście, były też inne tomy poezji i opracowania. Ponadto, wiersze Stanisława Klimaszewskiego pojawiały się w wielu antologiach i wspólnych opracowaniach poetów lubelskich. W archiwalnych numerach „NS” z lat 90-tych też można znaleźć wiersze Stanisława Klimaszewskiego, np. wiersz „Kres”:
  http://www.naszesprawy.info/wp-content/uploads/2012/01/ns10.pdf
  Naczelny

 3. a-z napisał(a):
  7 kwietnia 2015 godz. 17:26

  Dzięki za info. Pozdrawiam.

Jakość powietrza

Kalendarz

kwiecień 2015
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Archiwum artykułów