5 lat od katastrofy pod Smoleńskiem

DSC02151W piątek 10 kwietnia 2015 r. w łaskarzewskim kościele parafialnym odbyła się uroczystość upamiętniająca 5. rocznicę katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem oraz 75 lat od zbrodni katyńskiej. Organizatorami byli członkowie Stowarzyszenia dla Łaskarzewa „Nasza Ziemia”, wspólnie z proboszczem ks. Edmundem Szarkiem.

O godz. 2000 rozpoczęła się msza św za Ojczyznę, tego dnia poświęcona pamięci 96 osób, które 5 lat temu zginęły w katastrofie lotniczej. Po mszy wykonany został program słowno-muzyczny „Epitafium dla patriotów”, na koniec przewidziano złożenie kwiatów i zniczy pod Krzyżem Katyńskim i tablicami.

Mszy przewodniczyli ks. proboszcz Edmunda Szarek, ks. Eugeniusz Syczewski oraz ks. Adam Woźniak. W homilii ks. Woźniak, nawiązując do biblijnej historii Kaina i Abla, przypomniał o niesądzeniu winnych ludobójstwa polskich oficerów w lesie katyńskim. Podkreślił, że „na prawdzie muszą być oparte stosunki międzyludzkie”, zarówno relacje rodzinne i między bliskimi, jak i życie społeczne i polityczne oraz relacje międzynarodowe.

Słowa ks. Woźniaka doskonale współgrały z przesłaniem części artystycznej, która odbyła się w kościele bezpośrednio po mszy świętej. W wejściu do prezbiterium, niedaleko od portretu pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich, zapalonych zostało 96 zniczy, przypominających o ofiarach katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Rozpoczynając narrację od informacji historycznych o okolicznościach morderstwa polskich oficerów w Katyniu, młodzi wykonawcy programu artystycznego wycisnęli łzy niejednego uczestnika uroczystości. Wiersze i piosenki, wprowadziły zgromadzonych w kościele w ten sam nastrój, który panował 10 kwietnia 2010, gdy w lesie katyńskim odprawiana była msza za polskich oficerów – a na pustych miejscach dla Tych, którzy nie dotarli, spoczywały wiązanki kwiatów:
„Stało się… a może jednak nie
może spróbować zamknąć oczy
zasnąć i obudzić się po złym śnie […]
Stało się… tego filmu nie puści już nikt
w odwrotną stronę
wylądowali na miejscu swego przeznaczenia […]”
Stało się… tajemnicę zabrali ze sobą
do zatrzaśniętych trumien
czarna skrzynka czarna łubianka
dochowa milczenia niezawodnie
i milczeć będą drzewa
które to widziały[…]

Montaż „Epitafium dla patriotów” przygotowała p. Katarzyna Zygadło wraz z synem Łukaszem. Wykonawcami byli – oprócz Łukasza Zygadło – Mateusz Paziewski oraz dziewczęta: Ola Kuszmierek, Weronika Boratyńska, Alicja Paśnicka, Agata Bogucka i Joanna Pietryka.

Zakończenie uroczystości nastąpiło na dziedzińcu kościoła – pod Krzyżem Katyńskim i tablicami pamiątkowymi. Uczestnicy spotkania, wychodząc z kościoła przenieśli 96 zniczy i ułożyli z nich płonący krzyż na wprost krzyża katyńskiego. Pod tablicami zostały złożone kwiaty i wieńce. Odbyła się krótka modlitwa za poległych, na koniec zaśpiewany został apel jasnogórski.

Część artystyczna – za która należą się podziękowania zarówno dla twórców, jak i wykonawców – oraz zapalenie 96 zniczy pod Krzyżem Katyńskim było pięknym upamiętnieniem tysięcy polskich oficerów, policjantów i urzędników zamordowanych w Katyniu oraz 96 ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Wśród uczestników piątkowego spotkania byli przedstawiciele władz samorządowych – p. wiceburmistrz Maria Sobieska i wójt Marian Janisiewicz, radni Miasta i Gminy i pracownicy urzędów, radny powiatowy Marek Ziędalski, poseł na Sejm RP Grzegorz Woźniak oraz mieszkańcy Miasta i Gminy Łaskarzew.

Opracowanie: Eryk Laskowski


Tagi: , ,

Jeden komentarz do “5 lat od katastrofy pod Smoleńskiem”

  1. Norbi! napisał(a):
    17 kwietnia 2015 godz. 13:17

    Byłem i obejrzałem .Do tej pory jestem pod ogromnym wrażeniem.Nie widziałem jeszcze tak PERFEKCYJNIE przygotowanego przedstawienia.Szczere wyrazy uznania dla osób ,które to przygotowały oraz dla samych wykonawców .Wielka szkoda ,że na tej rocznicy nie było nauczycieli tak z jednej jak i z drugiej szkoły bo mieliby przykład jak się robi tego rodzaju wieczornicę. Z drugiej strony czego mogą nauczyć nauczyciele historii jeśli nie uczestniczą w tego rodzaju rocznicach .Widzę ,że dla Łaskarzewskich nauczycieli liczy się tylko kasa i bylejakośc. Jednym słowem WSTYD MI ZA WAS.

Jakość powietrza

Punkt Informacji Turystycznej Pozytywna Energia e-Łaskarzew Skatepark w Łaskarzewie

Kalendarz

kwiecień 2015
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Archiwum artykułów