Spotkanie z radną i burmistrzem

DSC02228W sobotę 18 kwietnia 2015 r. miało miejsce bardzo nietypowe – jak na Łaskarzew – wydarzenie samorządowe. W DTP „Bajka” o godz. 1700 radna Bożena Sobieska, wraz z wiceburmistrzem Marią Sobieska, spotkały się z mieszkańcami rejonu wyborczego nr 1, czyli ul. Garncarskiej, Gen. Hallera, Kard. St. Wyszyńskiego, Ks. Przesmyckiego, Piaskowej i Źródlanej. Według mojej wiedzy było to pierwsze od wielu lat (a może nawet od kilku kadencji?) samodzielne spotkanie radnego z mieszkańcami, dotyczące spraw i problemów pojawiających się w ich rejonie zamieszkania.

Reagując na zaproszenie, w „Bajce” pojawili się głównie mieszkańcy rejonu nr 1 (ale nie tylko, były także osoby z innych ulic Łaskarzewa). Z Rady Miasta, oczywiście poza organizatorką Bożeną Sobieską, na sali obecny był jedynie autor tego tekstu. Spotkanie trwało 2 godziny, uczestniczyło w nim ok. 25 osób.

Głównym punktem pierwszej części spotkania było długie wystąpienie p. wiceburmistrz Marii Sobieski, która przedstawiała swoje dotychczasowe działania oraz problemy, z którymi boryka się UM w Łaskarzewie. DSC02230Mówiła m.in. o dzierżawie sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, podwyżce cen za usługi wod-kan, o ugodzie z Gminą Łaskarzew dotyczącej wysypiska śmieci, problemach przy remoncie ul. Zagrodowej i Targowej. Sporo uwagi poświęciła także kwestii czystości w mieście i okolicznych lasach, nawiązując także do wywieszonych w mieście informacji pt. „Utrzymanie porządku i czystości na terenie posesji”. P. wiceburmistrz przedstawiła swoje stanowisko w kwestii dzierżawy i podwyżek, przytaczając argumenty, które prezentowane były już przez nią uprzednio na posiedzeniach Komisji Rady Miasta i Sesjach Rady. Wywołało to polemikę i dyskusję z uczestnikami spotkania, którzy w większości odnieśli się krytyczne do tych działań. Z sali pytano m.in. radną B. Sobieskę o powody, dla których poparła podwyżki cen za usługi wod-kan, zwłaszcza że nie wszyscy radni je popierali.

Z uwagi na fakt, że wystąpienie Marii Sobieski dotyczyło bardziej Łaskarzewa jako całości, na sali pojawiły się komentarze, że należy lepiej informować mieszkańców, czego ma dotyczyć spotkanie – odniosłem wrażenie, że większość osób oczekiwała raczej informacji bezpośrednio związanych z ich miejscem zamieszkania. Tematyka taka pojawiła się w drugiej części spotkania, gdzie dyskutowało już konkretnie o problemach rejonu nr 1.

DSC02229Uczestnicy brali aktywny udział w dyskusji, zadawali pytania i przedstawiali różne problemy i postulaty, w szczególności dotyczące ul. Piaskowej, Gen. Hallera i okolicy tych ulic. Dużo dyskusji wywołała kwestia budowy i remontów dróg. Jedna z osób postawiła tezę – nietrudną zresztą do udowodnienia – że remonty i budowa ulic dotyczą w Łaskarzewie tylko tych miejsc, gdzie mieszkają radni. Temperaturę dyskusji w tym momencie dodatkowo podgrzała informacja, że najbliższy remont – tj. przebudowa ulicy i kanalizacji deszczowej – także wykonany będzie na ulicy, gdzie mieszka radny (chodzi o ul. Nadrzeczną). Mieszkańcy ul. Piaskowej przypomnieli, że petycja w sprawie tragicznego stanu tej ulicy złożona została do burmistrza już ponad trzy lata temu. Jeden z mieszkańców powiedział, że „Łaskarzew kończy się na ul. Hallera” – faktycznie, po prawej stronie tej ulicy od dziesiątków lat Urząd Miasta nie wykonywał żadnych remontów.

Sobotnie spotkanie z mieszkańcami w „Bajce” było bez wątpienia interesującym wydarzeniem samorządowym. Mam nadzieję, że zapoczątkuje szerszy dialog społeczny i kontakt władz lokalnych z mieszkańcami, czego na pewno brakowało w poprzednich latach. Stanowi także przykład dla pozostałych radnych – ze mną włącznie – że spotkania takie są potrzebne i warto je organizować. Nie da się jednak ukryć faktu, że przebieg spotkania zdominowała przede wszystkim prezentacja działań burmistrza, w efekcie było to bardziej „spotkanie z wiceburmistrzem” niż z radną.

Opracowanie: Eryk Laskowski

Tagi: ,

3 komentarze do “Spotkanie z radną i burmistrzem”

 1. CIEKAWY :) napisał(a):
  24 kwietnia 2015 godz. 20:24

  Takie spotkanie napawają optymizmem. Pani Sopel przed pierwszą kadencją zapowiadała takie spotkania, ale później ostał na przedwyborczych obietnicach.

  BRAWO! Oby więcej takich spotkań. Może za kilka lat doczekamy się budżetu obywatelskiego. To by był przełom.

 2. Jedrek napisał(a):
  26 kwietnia 2015 godz. 11:34

  Pomimo niedocjagniec organizacyjnych,uwazam za bardzo wazny krok tego spotkania,To kontakt ze spoleczenstwem.Oczekuje,ze tym tropem pujda inni,nawet ci,ktorzy przez cala kadencje nie odezwa sie na sesjach.Mam nadzjeje,ze jeszcze dojdzie do spotkania oceniajacego zaangazowanie „wybrancow” w prace samorzadu.Dowiemy sie kto i jak uczestniczy w pracach rozwoju naszego Miasta.

 3. szachuje napisał(a):
  27 kwietnia 2015 godz. 10:35

  Szanowny Nadredaktorze!
  „Temperaturę dyskusji w tym momencie dodatkowo podgrzała informacja (…)” – niech Pan nie będzie taki skromny. Temperaturę podgrzał Pan osobiście wrzutką o Nadrzecznej jednocześnie celowo nie dodając (zarówno na spotkaniu jak i w powyższym tekście), że po pierwsze zarówno Pan jak cała Rada poparła stosowną uchwałę w tej sprawie (wprowadzenie do budżetu pozyskanej dotacji), a po drugie właśnie, że na ten cel pozyskana została niemała kwota dofinansowania, z której można oczywiście nie skorzystać po prostu nie wykonując remontu, bo tam mieszka Radny. Pytanie retoryczne, co lepsze?
  Nie rozumiem Pana polityki siania fermentu za wszelką cenę. Oprócz radnego mieszka tam jeszcze sporo innych rodzin, które w wyniku niesprawnej kanalizacji deszczowej były wielokrotnie zalewane i co naturalne zabiegały o ten remont – dlaczego mają być pokarane za to, że po sąsiedzku mieszka radny? A może remont dotyczy tylko fragmentu ulicy przed posesją radnego?
  Na tym przykładzie widać jak na dłoni, że celowo nie dopowiada Pan pewnych kwestii, stosuje półprawdy i manipuluje mniej świadomymi osobami… tylko nadal za chusteczkę nie mogę dojść, po co?

Jakość powietrza

Punkt Informacji Turystycznej Pozytywna Energia e-Łaskarzew Skatepark w Łaskarzewie

Kalendarz

kwiecień 2015
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Archiwum artykułów