„Pamiętali o…”

IMG_4218— obchody 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej

„Wojna nigdy nie kończy się dla tych, którzy walczyli”. Tymi słowami uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Łaskarzewie rozpoczęli to uroczyste święto. Miało one niecodzienny charakter, gdyż w przygotowanie została zaangażowana cała społeczność szkolna. W wierszu i piosence uczniowie wspominali wydarzenia sprzed siedemdziesięciu lat, gdyż jako młode pokolenie Polaków, muszą znać przeszłość aby nie powtórzyły się karty historii.
W uroczystej prezentacji utworów literackich i muzycznych uczestniczyli uczniowie klas od 0 do III gimnazjum. Na tę uroczystość zaproszono panią wiceburmistrz Marię Sobieskę, Przewodniczącego Rady Miasta p. Michała Pałyskę, Przewodniczącą Komisji Oświatowej p. Janinę Dąbrówka i Kierownika DPT p. Monikę Walendę.

W uroczystość została zaangażowana cała społeczność szkolna. Każda grupa wiekowa prezentowała inny obraz historii naszej ojczyzny.
Akademię rozpoczęła klasa 0a, prezentując wiersz Artura Oppmana „Krzyż Virtuti Militari”. Tytułowy krzyż był najwyższym odznaczeniem wojskowym, który otrzymywali najbardziej zasłużeni. Klasa 0b wyrecytowała wiersz pt. „Opowieść Wisły”, opowiadający o bohaterskich kartkach historii i pięknie ojczystego krajobrazu. Podczas II wojny światowej zginęło wielu ludzi walczących za swój kraj. Matki, żony oraz dzieci czekały z utęsknieniem aż ich mężowie, synowie czy ojcowie powrócą do rodzinnego domu. Klasa Ia przedstawiła ten obraz w wierszu Stanisława Aleksandrzaka „Poszedł Jaś na wojnę”. Natomiast klasa Ib opowiadała o podróży znad Oki do Berlina w utworze „Szumi dookoła las”.
„Za naszą wolność, szkołę, mowę
oddali swoje młode życie.
Przed tą mogiłą skłońmy głowę.
gdy lecą z drzew jesienne liście.”

Ludziom, którzy złożyli swoją młodość i życie na ołtarzu wolności oddali hołd uczniowie klasy II w wierszu pt. „Leśni żołnierze” Czesława Janczarskiego. Klasa III wspominała zaś żołnierzy, którzy zginęli oraz wzywali wszystkich Polaków do pamięci o poległych na wojnie i pogrzebanych w historii. Wyrecytowali wiersz pt. „Grób nieznanego żołnierza”.

Uczniowie klasy IVa zaśpiewali pieśń powstańczą „Gdzie są chłopcy z tamtych lat”. Natomiast klasa IVb wykonała wojenny hymn rycerskiego batalionu „Parasol”, odgrywając przy tym piękne scenki nawiązujące do tego utworu. Młodzi bohaterowie powstania warszawskiego udowodnili, że najcenniejszymi wartościami są „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Tych ideałów bronili chłopcy i dziewczęta. Uczniowie klasy V w piosence, która promowała film „Czas honoru”, przedstawili losy młodych ludzi, dla których Ojczyzna stanowiła wartość najcenniejszą. Klasa VI w piosence „Sanitariuszka Małgorzatka” przedstawiła wierny portret sanitariuszki, która niosła pomoc w czasie wojny rannym żołnierzom.

W piosence „Jak długo na Wawelu”, którą zaśpiewali uczniowie z klasy I gimnazjum, zostały przypomniane znaki naszej ojczyzny. Utwór „Taki kraj” opowiada o ojczystej ziemi, o ukochanym narodzie, do którego każdy wraca z utęsknieniem. Tą piosenkę wykonała uczennica klasy II gimnazjum. O zawiłych i krętych drogach, które prowadziły Polaków do ojczyzny z nieprzyjaznej, syberyjskiej ziemi i o ich losach śpiewały uczennice klasy IIIa gimnazjum w piosence „Syberiada”. Miłość do ojczyzny jest czymś szczególnym, co pozwala przetrwać nawet te najtrudniejsze chwile. Uczennice klasy IIIb gimnazjum wykonały utwór „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos”.
„Ta ziemia taka czysta, jakby umieciona skrzydłem aniołów
Cicha i równinna, tyle już wycierpiała, a zawsze dziecinna.
Ufa, że dobroć jest tylko dobrocią,
a prawo tak jest prawem jak pola się złocą,
kiedy żyto dojrzewa, jak zimą śnieg pada.”

Na zakończenie uroczystości, uczennice klasy III gimnazjum wykonały kilka pieśni o ojczyźnie. Zaśpiewały piosenkę pt. „Pieśń Kronika” znanego polskiego piosenkarza i kompozytora Marka Grechuty. Kolejnym utworem był „Gołębi song”.
Cała uroczystość została podsumowana piosenką „Urodziłam się w Polsce”, która pokazuje, jak bardzo jesteśmy dumni z tego, że możemy być Polakami i mieszkamy w tak pięknym kraju.

W nastrój powagi i podniosłości wprowadziła pięknie udekorowana sala gimnastyczna oraz galowe stroje uczniów.
Słowa podziękowania za te piękne i wzruszające chwile z wierszem i piosenką należą się uczniom, wychowawcom klas, którzy przygotowali uczniów oraz organizatorkom takiej formy obchodów 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej, paniom Ewie Bożek i Bożenie Niewczas.

Opracowały:
Aleksandra Kuszmierek
Malwina Rezwow
Uczennice klasy III Gimnazjum
z Zespołu Szkół nr 2 w Łaskarzewie

[al2fb_like_button]

Tagi: , ,

Komentowanie zamknięte.

Jakość powietrza

Kalendarz

maj 2015
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archiwum artykułów