Sprzątanie Świata 2015

sprzatanie2015_16To już 22. akcja „Sprzątanie Świata”, przeprowadzona pod hasłem „Wyprawa-poprawa”. Jak co roku nasza szkoła włączyła się w tę niezwykle pożyteczną akcję. We wtorek 6 października wszyscy uczniowie Jedynki wyruszyli do okolicznego lasu, by zebrać to, co pozostawili tam mieszkańcy Łaskarzewa. A było co zbierać, w sumie zapełniliśmy około 130 worków o pojemności 120 litrów. Skąd tyle śmieci? Przecież co roku sprzątamy (szkoła), a wszyscy (mieszkańcy) segregują, zapełniają kosze, a EKO-Lider je odbiera. Oj chyba, coś nie tak jest z tą dbałością o ekologię i środowisko. A może ktoś podrzuca nam te okropne śmieci?

Ten ironiczny ton wcale nie jest śmieszny. To, co znajdujemy w lesie przeraża; odpady z gospodarstw domowych, zniszczone meble, pozostałości po remontach, zużyte artykuły sanitarne, resztki libacji alkoholowych i jeszcze wiele innych rzeczy, o których aż wstyd pisać. I to wszystko w lesie, bo tam najłatwiej wyrzucić tym, którzy nie pozbywają się śmieci w należyty sposób.

Czy nasza wyprawa przyniesie kiedyś oczekiwaną poprawę? Dobrze by było, aby to pytanie nie pozostało retoryczne. Może kiedyś poprawi się świadomość ekologiczna mieszkańców Łaskarzewa i przestaną zaśmiecać las i po prostu zatruwać środowisko. Zadbają o to, co mamy najpiękniejsze – las, a wtedy złota, polska jesień zwabi nas w Pagóry, a oczy będą cieszyć dorodne borowiki i podgrzybki, a nie sterczące góry śmieci.

Teresa Rezwow

[al2fb_like_button]

Tagi: , , , , ,

7 komentarzy do “Sprzątanie Świata 2015”

 1. obserwator napisał(a):
  9 października 2015 godz. 19:42

  Piękna akcja.
  Brawo dla inicjatorów i uczestników!

 2. danlat napisał(a):
  10 października 2015 godz. 09:29

  To teraz niech te dzieciaki zaczna uświadamiac swoich rodziców i dziadków. a my starsi juz uświadomieni zadbajmy o to żeby naprawdę wszyscy swoje śmieci przekazywali firmie która wywozi śmieci z naszego miasta. na mojej ulicy jednej z największych w mieście tylko kilka rodzin wystawia śmieci do wywozu – co z resztą….

 3. gajowy napisał(a):
  10 października 2015 godz. 18:19

  Mieszkańcy a może po prostu byście nie śmiecili. Lasy wokół Łaskarzewa to wstyd. Sami sobie wystawiacie opinie.

 4. max napisał(a):
  10 października 2015 godz. 23:47

  Od lat tereny leśne wokół Łaskarzewa służą części mieszkańców za wysypisko. Miało się to zmienić za sprawą obligatoryjnych opłat dla każdego gospodarstwa, pod nadzorem UM. Jest niemal pewne, że nie wszyscy płacą, inaczej nie da się wytłumaczyć wywożenia śmieci do lasu. Nikt przy zdrowych zmysłach płacąc za odbiór przez Eko-Lidera, nie ładowałby nieczystości w samochód czy na przyczepkę i wywoził w las albo do kontenerów przy cmentarzu. A tak się niestety dzieje. Czas najwyższy, aby
  Państwo Radni zechcieli się zainteresować rzeczywistym i wstydliwym problemem. Reprezentujecie nas i dysponujecie odpowiednimi narzędziami. Pytanie/wskazówka – ile rodzin w Łaskarzewie mieszka bez zameldowania? Takich pytań jest więcej, tylko nikt nie chce ich na sesjach zadawać.

 5. obserwator napisał(a):
  11 października 2015 godz. 15:50

  Jedyna nadzieja w dzieciach, że jak dorosną – nie będą wywozić śmieci do lasu …

 6. Lora do max napisał(a):
  11 października 2015 godz. 18:41

  Oprocz radnych jest P burmistrz zatrudnia ludzi w administracji.Czy napewno jest to duzy problem aby przystapili do pracy w tym kierunku.Jakze sie wstydilam idac dzis z przyjezdna rodzina na cmentarz.Okolice Switu i przy stadionie zwaly smieci.Widac slady postoju samochodow.Domyslam sie z skad smiecie.Moze tak zainwestowac w kamere monitorujaca.Napewno po miesiac wydatek sie zwroci.

 7. Mariusz napisał(a):
  14 października 2015 godz. 21:39

  Śmieci już sie pojawiły. Wyjazd z miasta w kierunku domu dziecka . Widać kubek z mak Donalda. Jest też plastikowa butelka po napoju.

Jakość powietrza

Kalendarz

październik 2015
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Archiwum artykułów