Wiadomości samorządowe z Sesji Rady Miasta

DSC06250W piątek 30 października 2015 odbyła się XI Sesja Rady Miasta w Łaskarzewie. Proponowany porządek posiedzenia był bogaty, obejmował łącznie ponad 20 pozycji, z których jednak nie wszystkie ostatecznie weszły pod obrady. Same głosowania odbyły się bardzo szybko, bez dyskusji, a wszystkie uchwały zostały przyjęte jednomyślnie. Najwięcej czasu na sesji zajęły sprawy proceduralne lub dodatkowe: prezentacja w wykonaniu firmy konsultingowej, tajne głosowanie w sprawie wyboru ławników na kolejną kadencję oraz pożegnanie p. Marii Sobieski, która zakończyła pracę na stanowisku wiceburmistrza Łaskarzewa.

Zanim przedstawię co działo w piątek, kilka słów o poprzedniej X. sesji 18 września 2015 r. Najważniejszym punktem obrad było przyjęcie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla zachodniej części Miasta. Było to ponowne głosowanie Rady Miasta w tej sprawie, bowiem plan, który zaczęto tworzyć jeszcze podczas kadencji W. Larkiewicza i przyjęto we wrześniu 2014 r. został uchylony rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Mazowieckiego. Uchwała być może przyczyni się do zagospodarowania tzw. „działki po Gizehu”. Ponadto radni ustalili tygodniowy wymiar godzin zajęć pedagogów, psychologów, logopedów i doradców zawodowych, zatrudnionych w łaskarzewskich szkołach (który będzie wynosił 26 godz.) oraz powołali zespół ds. zaopiniowania kandydatów na ławnika.

Sesja XI rozpoczęła się wystąpieniem przedstawicieli firmy konsultingowej, zajmującej się działalnością doradczą w szeroko rozumianej sferze „zielonej energii”. Po przedstawieniu różnych możliwości handlu tzw. „białymi certyfikatami”, które gminy mogą otrzymać za oszczędności energetyczne, prelegenci opisali korzyści z przejścia na oświetlenie uliczne w technologii LED. Projekt taki został właśnie zrealizowany w gminie Sobolew, co nie tylko dało znaczne obniżenie zużycia energii elektrycznej, ale także poprawę jakości oświetlenia ulic. Oczywiście nie ma nic za darmo, wstępne szacunki mówią, że wymiana lamp ulicznych na LED-y w całym Łaskarzewie to koszt rzędu 1 mln złotych.

Z istotnych dla mieszkańców (i nie tylko) przyjętych uchwał należy wymienić przede wszystkim sprawy podatkowe. Generalnie opłaty targowe oraz za dodatkowe usługi na targowisku a także stawki podatku od nieruchomości oraz środków transportu nie zmieniły. Nominalnie więc w roku 2016 wynosić będą tyle co dotychczas, ale uwzględniając to, że ostatnio mieliśmy w Polsce deflację, można powiedzieć o ich niewielkim, realnym wzroście. I tak podatek od nieruchomości wynosić będzie od budynków mieszkalnych 0,51 zł/m2, przy prowadzeniu działalności gospodarczej 19,02 zł/m2 oraz od powierzchni działki 0,14 zł/m2.

Przesunięcia budżetowe dotyczyły głównie aktualizacji wydatków inwestycyjnych, związanych z ostatnimi przetargami – na remont ul. Przychodniej oraz rekultywację wysypiska śmieci. W przetargach tych wybrano bowiem oferty o niższym koszcie niż szacowano w kosztorysach (niekiedy nawet znacznie – rekultywacja ma kosztować mniej niż połowę planowanej sumy, czyli ok. 400 tys. zł zamiast 1 mln zł). Obie te inwestycje już rozpoczęły się – przekazano ul. Przychodnią firmie „Fedro”, prace trwają także na wysypisku. Istotną pozycją w przesunięciach budżetowych było zaplanowanie kwoty 20 tys. zł na opracowanie projektu budowy ulic: Sportowej, Słowackiego, Cichej, Mickiewicza, Przedszkolnej oraz Kopernika na odcinku ul. Chopina – ul. Garncarska.

Radni wybrali ławników na kadencję 2016-2020. Zgłoszony został jeden kandydat. W tajnym głosowaniu p. Hanna Domarecka została wybrana przez Radę jednomyślnie na ławnika Sądu Rejonowego w Garwolinie.

Informacje z działalności placówek oświatowych: Zespołu Szkół nr 1, Zespołu Szkół nr 2, Publicznego Przedszkola „Leśny Zakątek” oraz o wykonaniu budżetu Miasta za 1. półrocze 2015 r. nie były na sesji prezentowane, ponieważ wcześniej radni wysłuchali je na posiedzeniu Komisji.

DSC06254Sesje zakończyło krótkie pożegnanie i wręczenie pamiątkowego prezentu dla p. Marii Sobieski, która przez wiele miesięcy tego roku pracowała jako zastępca burmistrza Łaskarzewa. P. Sobieska wróciła do swojego poprzedniego miejsca pracy.

I na tym relację z Sesji Rady Miasta w Łaskarzewie można by skończyć. Pozwolę sobie jednak na krótką refleksję. Na posiedzeniach RM niewiele się ostatnio dzieje. Sprawozdanie można ograniczyć do suchej listy uchwał, które zostały przyjęte (zazwyczaj wszystkie jednomyślnie). „Prawdziwe” dyskusje na tematy dotyczące Łaskarzewa odbywają się bowiem na spotkaniach Komisji RM. W efekcie na posiedzeniu Rady nie ma już nad czym dyskutować, tematyka rozmów została już wcześniej wyczerpana, a radni jedynie głosują. Z punktu widzenia mieszkańców nie jest to korzystna sytuacja, bo z przebiegu sesji niewiele można dowiedzieć się na temat tego, co się aktualnie w Łaskarzewie dzieje. Dlatego chciałbym wymienić kilka tematów, które wzbudziły dyskusję podczas ostatnich spotkań Komisji Rady Miasta – dyskusji niekiedy nawet mocno emocjonujących.

Najwięcej emocji wzbudziła ostatnio sprawa wyników uczniów łaskarzewskich szkół – sprawdzianu 6-klasistów, egzaminu gimnazjalnego oraz matury. Swoją obecnością zaszczyciła posiedzenie Komisji Rady Miasta nawet p. dyrektor ZS nr 1 Grażyna Sałasińska. Temat zapoczątkowały artykuły w lokalnej prasie powiatowej, prezentujące wyniki za poprzedni rok szkolny, z których wynika, że Łaskarzew znajduje się na ostatnich lub przedostatnich miejscach w Powiecie. Dodatkowo radni zwracali także uwagę na mało zadowalające osiągnięcia w rywalizacji sportowej, w której nasze Szkoły także nie wypadają dobrze. Dyskusje trwały co najmniej na dwóch posiedzeniach Komisji, także przy okazji prezentacji sprawozdań z działalności placówek oświatowych. Na razie skończyło się na „wymianie poglądów”, ale cały czas mam nadzieję, że efekty będą pozytywne.

Dosyć często pojawiał się podczas spotkań Komisji temat gospodarki wod-kan i planowanej dzierżawy. Po pilnym, żeby nie powiedzieć „alarmowym”, podjęciu uchwały o dzierżawie i późniejszej podwyżce cen, przez kilka miesięcy niewiele się w tej sprawie działo, trudno powiedzieć dlaczego. Ostatecznie, pod koniec października przetarg na dzierżawę został ogłoszony, a jego rozstrzygnięcie ma nastąpić 9 listopada. Nadal nie jest zakończona sprawa sądowa ELMAR vs. Miasto Łaskarzew. Na Komisjach – nie pytani – ani burmistrz, ani radca Urzędu nie przedstawiają informacji o tej sprawie, a jeśli już ktoś zada pytanie to dostaje raczej lakoniczne odpowiedzi.

Dyskutowany był też wielokrotnie temat budowy dróg, przede wszystkim ciągle żywy problem kolejności inwestycji drogowych w mieście. Ale to temat rzeka, który zasługuje na oddzielny artykuł.

Artykuł zakończę ciekawostką: na ostatnich spotkaniach Komisji RM p. burmistrz Lidia Sopel-Sereja wyraźnie „lobbowała” w sprawie utworzenia straży miejskiej w Łaskarzewie. Na razie wygląda to na badanie stanowiska radnych w tej sprawie. Ciekawe jednak, co w tej sprawie mają do powiedzenia mieszkańcy miasta….?

Opracowanie: Eryk Laskowski

[al2fb_like_button]

Tagi: , ,

6 komentarzy do “Wiadomości samorządowe z Sesji Rady Miasta”

 1. Dillinger napisał(a):
  5 listopada 2015 godz. 07:49

  Straż miejska? Chyba to są żarty…

 2. Aneta Wójcik napisał(a):
  5 listopada 2015 godz. 18:51

  Oczywiście, że żarty… Nie może być inaczej.

  I znów pojawia się „kwestia ulicy Sportowej”. Mam nadzieję, że teraz będzie to dobrze wykonana „robota”.

  Z pozdrowieniami,

  Aneta Wójcik

 3. a-z napisał(a):
  6 listopada 2015 godz. 11:09

  Temat ulic niezwykle ciekawy. Ulice wymienione w powyższym artykule połączyłyby się z tymi istniejącymi, tworząc już jakąś konkretną siatkę (ulic). Oby jak najszybciej:)

 4. szachuje napisał(a):
  8 listopada 2015 godz. 13:29

  Straż miejska? Proszę bardzo, ale z zerowymi uprawnieniami do wsadzania nosa w ruch drogowy – nawet w parkowanie (fotoradary i tak w całej Polsce od stycznia są im zabrane i b.dobrze). Ustawowo oczywiście mają takie uprawnienia i ustawy o SM burmistrz nie zmieni, ale może wydać odpowiednie polecenia, bo to będą podwładni burmistrza. Zostawić im tylko bezpieczeństwo i porządek.

 5. Ciekawy napisał(a):
  24 listopada 2015 godz. 20:01

  Może naczelny zrobi na stronie www sondę – czy jesteś za utworzeniem straży miejskiej?

  TAK
  NIE

 6. Nasze Sprawy » Archiwum » Czy potrzebujemy Straży Miejskiej? napisał(a):
  27 listopada 2015 godz. 21:05

  […] mieście zadawała radnym kilkukrotnie burmistrz Łaskarzewa L. Sopel-Sereja (pisałem o tym w relacji z ostatniej sesji). W związku z tym warto zastanowić się i rozpocząć publiczną dyskusję nad pytaniem: czy […]

Jakość powietrza

Kalendarz

listopad 2015
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Archiwum artykułów