Tydzień z Internetem 2016 – podsumowanie

foto09_smallW dniach 14-20 marca 2016 r. w całej Polsce była realizowana polska odsłona „Tygodnia z Internetem”. Ta akcja ma zasięg ogólnoświatowy. Mieszkańcy kilkudziesięciu krajów biorą udział w spotkaniach, seminariach czy warsztatach, dzięki którym odkrywają potencjał Internetu. Łaskarzew włączył się w tę akcję jako jedna z nielicznych miejscowości w powiecie garwolińskim. Z inicjatywy łaskarzewskich latarników i przy współpracy obydwu Szkół, w ramach akcji „Tydzień z Internetem 2016” w naszym mieście odbyły się dwa spotkania (warsztaty).

Jaki stopień cyfryzacji osiągnęły kraje UE? Czy niezbędny jest postęp w kierunku cyfrowej Europy? Pod względem kompetencji cyfrowych zajmujemy 23 miejsce (na 29 krajów objętych rankingiem) z wskaźnikiem dwukrotnie niższym od lidera. Bez umiejętności cyfrowych nie uda się zbudować nowoczesnej gospodarki. Rozwój kraju jest nierozerwalnie związany z upowszechnieniem kompetencji cyfrowych! Ale niezbędny jest też strategiczny program rządowy.
Większość z nas nie wyobraża sobie życia bez Internetu, co więcej, najmłodsi użytkownicy nie pamiętają nawet czasów bez obecnego wszędzie Wi-Fi.

Warto w tym miejscu powiedzieć kilka słów o historii życia w sieci. Historia rozpoczęła się na Uniwersytecie Kalifornijskim, gdzie 29 października 1969 roku zainstalowano pierwsze węzły sieci Arpanet, którą możemy nazwać przodkiem dzisiejszego Internetu. W 1983 roku trafiła ona do uniwersytetów i organizacji naukowych. Z czasem również osoby prywatne zaczęły czerpać z niej korzyści.

Do roku 1991 obowiązywał zakaz użytkowania Internetu do celów komercyjnych. W grudniu 1990 powstał HTML i pierwsza strona internetowa, a dwa lata później pierwsza przeglądarka WWW. Początek Internetu w Polsce przyjmuje się na rok 1991, kiedy wysłano pierwszego maila z Uniwersytetu Warszawskiego do Kopenhagi. Po uruchomieniu przez Telekomunikację Polską numeru telefonicznego umożliwiającego połączenie z Internetem, trafił on do gospodarstw domowych w naszym kraju.

Tydzień z Internetem 2016 w Zespole Szkół nr 2 w Łaskarzewie

Motywem przewodnim akcji przeprowadzonej w ZS nr 2 było świadome korzystanie z Internetu, komunikacja w sieci. Warsztaty przygotowane przez pana Dariusza Zawadkę i pana Krzysztofa Kaczorowskiego przyciągnęły mieszkańców Łaskarzewa i pracowników ZS nr 2. W zajęcia włączyli się też uczniowie klasy 4. Organizatorzy spotkania pokazali możliwości Internetu, ze szczególnym zwróceniem uwagi na ciekawe strony, które mogą stanowić skarbnicę wiedzy łatwo dostępnej, a także bogatej i pożytecznej. Duże zainteresowanie uczestników wzbudziły te elementy warsztatów, które prezentowały wykorzystanie Internetu w celach komunikacyjnych. Obok treści teoretycznych zaprezentowano praktyczne połączenia w sieci z sąsiednią szkołą. Uczestnicy oglądali obraz i prowadzili rozmowę z osobami zgromadzonymi w pracowni komputerowej ZS nr 1.

Wiele osób zapewne zadaje sobie pytanie, po co taka akcja, przecież umiemy korzystać z Internetu. Oczywiście większość Polaków nawet nieźle radzi sobie z Facebookiem, YouTube, wykorzystując te strony zazwyczaj w celach rozrywkowych. Tymczasem te same strony mogą być cennym źródłem wiadomości z różnych dziedzin.

Warto także zaprzyjaźnić się z Wikipedią. Tradycyjne encyklopedie przeszły już do lamusa, a to źródło oferuje nam przystępnie przedstawione informacje, które często wzbogacone są o różne multimedia. Tak więc czytanie artykułów z Wikipedii każdego dnia może przynieść nam wiele korzyści.
Jednak należy pamiętać, aby z tych nowoczesnych źródeł korzystać mądrze, a wtedy staną się dla każdego z nas wartościowym osiągnięciem cywilizacji.

Tydzień z Internetem w Zespole Szkół nr 1

16 marca w Zespole Szkół nr 1 odbył się warsztat pt.: Bezpieczny e-konsument. Świadome korzystanie z Internetu i bezpieczne zakupy w sieci. Uczestnikami były osoby z Łaskarzewa, które zechciały skorzystać z zaproszenia, dyrekcja szkoły, oraz uczennice z naszego LO. Spotkanie poprowadzili uczniowie kl. 2 LO; Klaudia Błażejczyk i Piotr Sałasiński, pod kierunkiem p. Tadeusza Rutkowskiego. Młodzi prelegenci bardzo sprawnie nawiązali kontakt z uczestnikami, zapraszając wszystkich do aktywnego udziału w warsztacie. Główną częścią spotkania był quiz, wsparty dobrze przygotowaną prezentacją z elementami multimedialnymi (infografika, krótkie filmy informacyjne). W jego trakcie uczestnicy w formie zabawy i rywalizacji mogli zdobyć wiedzę na temat bezpiecznego korzystania z Internetu, szczególnie w zakresie dokonywania zakupów oraz szybkich i bezpiecznych płatności on-line. Na zakończenie wszystkie osoby potwierdziły swój udział w akcji, rejestrując się na stronie internetowej ogólnoeuropejskiej kampanii. Pani dyrektor Grażyna Sałasińska pogratulowała wszystkim uczestnikom oraz prowadzącym, zapraszając do korzystania z pracowni i Internetu, jeśli tylko będzie taka potrzeba. Miłym akcentem było zaproszenie na kawę i herbatę przygotowaną przez szkołę, oraz pyszne pączki dostarczone gratis przez niezawodną firmę „Żabczyńscy”, zawsze wspierającą ciekawe lokalne inicjatywy.

W zgodnej opinii uczestników, spotkanie było bardzo ciekawe i owocne. Trochę tylko… szkoda, że zabrakło większej liczby osób, do których kierowana jest kampania. Może za rok, w kolejnej edycji „Tygodnia z Internetem” będzie lepiej.

Opracowanie: Bożena Niewczas, TR
/śródtytuły i skróty pochodzą od redakcji/

[al2fb_like_button]

Tagi: , , ,

2 komentarze do “Tydzień z Internetem 2016 – podsumowanie”

 1. KAK napisał(a):
  24 marca 2016 godz. 12:00

  Tydzień z Internetem 2016 – wstępne podsumowanie.
  Dzięki Naszemu zaangażowaniu w tegorocznej kampanii Tydzień z
  Internetem – wzięło udział ponad 500 instytucji, oraz co najmniej 10 tysięcy uczestników, zarejestrowanych w ogólnoeuropejskim liczniku internetowym, a Polska awansowała na drugie miejsce.
  Odsyłam do internetu, gdzie można zobaczyć jak wyglądamy z naszym udziałem na mapce Ppolski.

 2. obserwator napisał(a):
  25 marca 2016 godz. 18:51

  Wesołych Świąt Wielkiej Nocy.

  Mimo wszystko …

Jakość powietrza

Kalendarz

marzec 2016
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Archiwum artykułów