I Rowerowy Rajd Nadwiślański

DSC09479W niedzielę 15 maja 2016 r. miłośnicy rowerowych wycieczek mieli doskonałą okazję rozwoju swoich pasji i poznania interesujących miejsc nad Wisłą. I Rowerowy Rajd Nadwiślański przebiegł szlakiem najstarszych parafii Powiśla. Rajd został zorganizowany przez Stowarzyszenie Rozwoju Powiśla, działające w okolicach Podłęża i Maciejowic. Zaproszenie do udziału dostało także Koło PTTK z Łaskarzewa, stąd w Rajdzie wzięli członkowie naszego Koła.

Wyprawa rozpoczęła się o godz. 1000 zbiórką przed Ratuszem w Maciejowicach. Nastąpiła rejestracja uczestników, lecz nie był to jeszcze moment rozpoczęcia rowerowej podróży. Organizatorzy przygotowali bowiem nie lada atrakcję – spotkanie ze znanymi podróżnikami: Piotrem Strzeżyszem, pochodzącym z Trąbek, autorem 4 książek podróżniczych, zdobywcą nagrody Kolosy 2014, który zwiedził na rowerze 5 kontynentów oraz Michałem Grzejszczakiem z Łowicza i Zuzanną Fletta z Poznania. Ich wystąpienie dotyczyło oczywiście wypraw po różnych rejonach świata, przede wszystkim jednak Ameryki Południowej i Meksyku. Słuchaczy interesowała bardzo – i o to często pytali – strona praktyczna dalekich wypraw: koszty, sposób przewozu roweru i innego wyposażenia, kwestie logistyczne.

Przewodnikiem rowerowej części Rajdu był p. Stanisław Oszkiel – pasjonat historii lokalnej, organizator izby przyrodniczo-regionalnej w leśniczówce w Podłężu. Pierwszym odwiedzonym miejscem był kościół parafialny w Maciejowicach. Bez wątpienia atrakcją był przejazd promem na drugi brzeg Wisły do Świerży Górnych. Tam zwiedzano kościół, zabytkową dzwonnicę z 1744 r. oraz cmentarz wojenny z okresu I WŚ. Kolejnym odwiedzonym miejscem był kościół w miejscowości Ryczywół.

Trasa Rajdu biegła obok Elektrowni Kozienice, składowiska popiołu z Elektrowni o powierzchni 130ha oraz ogromnych szklarni ogrzewanych wodą z Elektrowni. Długość trasy wyniosła ok. 25 km.

W I Rajdzie wzięło udział ponad 20 osób. Wiek uczestników był bardzo zróżnicowany – najmłodsza uczestniczka liczyła 6 lat a najstarszy uczestnik – 70. W imieniu Koła PTTK z Łaskarzewa dziękuję za zaproszenie do udziału w tym interesującym wydarzeniu, gratulując przy okazji doskonałej organizacji Rajdu.

Eryk Laskowski
Koło PTTK w Łaskarzewie

[al2fb_like_button]

Tagi: , , ,

Komentowanie zamknięte.

Jakość powietrza

Kalendarz

maj 2016
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Archiwum artykułów