Festyn w Izdebnie

DSC00548W niedzielę 26 czerwca 2016 r. na terenie Zespołu Szkół w Izdebnie odbył się festyn charytatywny na rzecz Katarzyny Książek. Przypomnijmy, że p. Katarzyna została ciężko poszkodowana w wypadku, do którego doszło w kwietniu br. na jej posesji. Impreza była wyjątkowa: przygotowano bardzo dużo atrakcji, także kulinarnych, zarówno dla młodszego jak i starszego pokolenia. Można więc było spędzić niedzielny czas w wyjątkowej atmosferze, wspierając jednocześnie osobę poszkodowaną w wypadku.

Impreza rozpoczęła się o godz. 1300. Jako pierwsze wystąpiły dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych z Gminy Łaskarzew. Następnie z przedstawieniem kabaretowym „Gminna olimpiada wiedzy o rolnictwie” wystąpili radni i pracownicy Urzędu Gminy. Potem zagrała Strażacka Orkiestra Dęta z Łaskarzewa.

W międzyczasie można było korzystać z wielu atrakcji dla dzieci oraz dorosłych:
– nadmuchiwane zjeżdżalnie,
– klaun,
– malowanie twarzy, zaplatanie warkoczyków,
– przejażdżki kucykiem.
Ale także:
– parada motocykli,
– loteria fantowa,
– wyprzedaż garażowa,
– kiermasz książek i obuwia.

Przy szkole działał punkt medyczny, gdzie można było m.in. zmierzyć sobie ciśnienie krwi. Funkcjonował także punkt informacyjny dla dawców szpiku kostnego oraz stanowisko Nadleśnictwa Garwolin. Liczną publikę przyciągnął występ Moniki Szostak. Była także zumba. A wieczorem, po godz. 2000 rozpoczęła się zabawa taneczna – zagrał zespół Ates.

Jak widać, bez żadnego problemu na festynie można było spędzić prawie całą niedzielę.

Prawie przez cały czas trwała aukcja, prowadzona przez p. Agnieszkę Baran. Trudno wymienić wszystkie przedmioty, które były wystawione na sprzedaż. Zainteresowanie było bardzo duże. Koszulka z autografem Roberta Lewandowskiego „poszła” po zaciętej licytacji za ponad 2 tys. zł. Sprzedano także filiżankę z podpisem premier Baty Szydło oraz monetę papieską z prywatnego zbiory min. Pawła Majewskiego. Były także inne nietypowe oferty: wycieczki, profesjonalna sesja zdjęciowa, obsługa muzyczna imprezy, realizowana przez zespół Ates, rękodzieło artystyczne.

Ofert było tak dużo, że zabrakło czasu by wiele z nich pojawiło się na licytacji.

Impreza trwała bardzo długo, wymagała więc odpowiedniego przygotowania kulinarnego. Nikogo z uczestników nie zniechęciła przy tym krótka (ale intensywna) burza, dzięki której po południu zrobiło się nieco chłodniej. O „kucharskim” wysiłku organizatorów niech najlepiej zaświadczą dane, dotyczące żywności (uzyskałem je od rodziny i osób przygotowujących posiłki):
– 60 litrów czerwonego barszczu,
– ponad 1800 pierogów,
– 250 zapiekanek i setki hamburgerów,
– 60 kg frytek.
A przecież działał jeszcze „na pełnych obrotach” grill oferujący pieczoną kiełbasę oraz zapiekane udka z ziemniakami. A także kuchnia polowa, sprzedająca grochówkę. Były też pyzy, chleb ze smalcem i kiszone ogórki. Ponadto: jagodzianki, ciasta oraz pyszne lemoniady.

Większość produktów przygotowała rodzina p. Katarzyny oraz mieszkańcy Gminy Łaskarzew
z Budla, Izdebna, Krzywdy, Uścieńca, Aleksandrowa, Melanowa, Woli Rowskiej, Dąbrowy oraz panie z Kół Gospodyń.

Rozmawiałem z osobami zaangażowanymi w przygotowanie festynu i wszyscy czują się dumni z włożonego wysiłku i z tego, że apel o pomoc dla Katarzyny Książek spotkał się z tak wielkim odzewem ze strony mieszkańców naszego rejonu. Na placu przy szkole widziałem osoby nie tylko z Gminy Łaskarzew, ale także z Garwolina, Łaskarzewa i dalszych miejscowości. Wiele z nich brało aktywny udział w licytacji, co zresztą widać doskonale po wysokości licytowanych kwot. Myślę, że dumni mogą się czuć wszyscy, którzy pomagali przy organizacji festynu, a także i Ci, którzy byli uczestnikami zabawy, bo przecież środki pozyskane ze sprzedaży posiłków także przeznaczone zostały na rehabilitację p. Katarzyny.

Po odliczeniu kosztów pozyskano prawie 88 tys. złotych na rehabilitację p. Katarzyny, co najprawdopodobniej stanowi rekord powiatowy pod względem wysokości zebranej kwoty.

Festyn, w trakcie którego można się bardzo dobrze bawić, skosztować bardzo dobrego jedzenia, przegotowanego tradycyjnymi metodami a przy tym udzielić wsparcia w szlachetnym dziele można bez żadnych wątpliwości nazwać wyjątkowym świętem solidarności międzyludzkiej.

A już niedługo – za cztery tygodnie, w niedzielę 31 lipca – podobny festyn odbędzie się w Łaskarzewie.

Opracowanie: Eryk Laskowski
/dziękuję Kurierowi Garwolińskiemu i Twojemu Głosowi za udostępnienie zdjęć/

[al2fb_like_button]

Tagi: , , , ,

Jeden komentarz do “Festyn w Izdebnie”

  1. Nasze Sprawy » Archiwum » Weekend bogaty w wydarzenia napisał(a):
    29 lipca 2016 godz. 20:06

    […] W niedzielę 31 lipca 2016 r. o godz. 1300 rozpocznie się Festyn Charytatywny na rzecz Katarzyny Książek. Jednym z pierwszych punktów programu jest mecz towarzyski Zryw Sobolew — Promnik Łaskarzew /godz. 1330/. Ponadto – same atrakcje, zarówno dla młodszych, jak i starszych: zawody strażackie, loteria fantowa, licytacje, kiermasz książek, wyprzedaże, zabawy dla dzieci, kucyki, stare samochody, zawody sportowe. Obsługuje DJ Seyo, a wieczorem zabawa taneczna – zespół Grand. Przez cały czas szeroki wybór dań, napojów i innych specjałów kulinarnych. Nie tak dawno podobny festyn odbył się w Izdebnie. […]

Jakość powietrza

Kalendarz

lipiec 2016
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archiwum artykułów