Z wizytą w Plastyku

W poniedziałek 13 marca mała grupka uczniów gimnazjum ze Zespołu Szkół nr 2 w Łaskarzewie z ciekawością przekroczyła próg Liceum Plastycznego w Nałęczowie. Oni oraz pani Róża Siejka (nauczycielka muzyki, biorąca udział w wycieczce jako opiekun) – z ciekawością, zaś nauczycielka od plastyki Sylwia Larkiewicz, jako absolwentka tej szkoły – z  tremą i z nostalgią.
Gimnazjaliści przyjechali zwiedzić szkołę i wziąć udział w specjalnie dla nich przygotowanych zajęciach.

Warsztaty z rzeźby poprowadził pan Andrzej Oboz, wraz z uczniem klasy maturalnej Błażejem Brodawką. Na warsztatach z rysunku pod kierunkiem pani Małgorzata Oboz, wspieranej przez uczennicę Laurą Gutowską, uczniowie poznawali technikę rysowania (lawowania) kredkami akwarelowymi. Całe warsztaty koordynowała prof. Sylwia Zasada wraz z uczennicą klasy IVa Sylwią Kadej (nota bene – harcerką z Parysowa).

Uczniowie zostali podzieleni na dwie sześcioosobowe grupy – jedna z nich poszła do pracowni rzeźby, by zmagać się z tematem abstrakcji. Rzeźbili na prawdziwych kawaletach, w glinie, starając się unikać bezpośredniej inspiracji naturą. Wokół na półkach stały przeróżne prace rzeźbiarskie uczniów nałęczowskiego plastyka. Poszło im naprawdę nieźle!

Zachwyt drugiej grupy nad rysowaniem przy prawdziwych sztalugach, na dużym formacie, w otoczeniu iście artystycznym (pomalowane „niechcący” podłogi, w każdym kącie martwa natura, w powietrzu – zapach farby olejnej i terpentyny) mieszał się z prawdziwą radością prowadzących oraz dumą opiekunów. Gimnazjaliści radzili sobie bowiem nadspodziewanie dobrze.

Po półtoragodzinnej pracy grupy zamieniły się miejscami.

W międzyczasie zwiedziliśmy szkołę i internat. Z punktu widzenia osoby, która tu się uczyła dwadzieścia pięć lat temu – muszę powiedzieć, że szkoła zachowała swój charakter, atmosferę, ale stała się jeszcze bardziej przyjazna, piękniejsza, bardzo nowoczesna.

W każdej sali są tablice multimedialne, ich aktywne użycie można było zobaczyć podglądając lekcje przez oszklone drzwi. Korytarz szkolny, pozbawiony jest wszelkich gazetek, pełni za to rolę galerii rysunku, malarstwa, rzeźby, fotografii oraz projektów mebli artystycznych i zabawek wykonanych przez tutejszych licealistów. Szkoła posiada zresztą dwie galerie, w których można było akurat podziwiać niezwykłe prace pana Łukasza Głowackiego, nauczyciela szkoły.

Obejrzeliśmy również pracownie zabawek twardych (z drewna), miękkich (z tkanin), meblarstwa i plecionkarstwa. Niestety, akurat tego dnia nie odbywały się tam zajęcia, nie można było zobaczyć uczniów przy pracy, ale oprowadzające grupę pani Oboz oraz Sylwia Kadej zapewniały, że jest to jedna z niewielu szkół w Polsce, w której wykonają przedmiot użytkowy od podstaw – od koncepcyjnego rysunku, poprzez wykonanie i profesjonalny projekt. Uczniowie mogli też obejrzeć i dotknąć prace z dawnych lat oraz niektóre będące w trakcie tworzenia. To, co ważne – w tej nowoczesnej szkole klasy są małe, a wiele zajęć (m. in. warsztatowe, językowe, artystyczne) prowadzi się w podziale na grupy. Ucznia się pamięta, nie ginie w tłumie, nawzajem też dobrze się znamy zapewniła nas S. Kadej.

Na koniec uczniowie zwiedzili internat z przytulnymi pokojami, super wyposażoną salą do nauki własnej (laptopy z profesjonalnym oprogramowaniem, używanym w szkole).

Spacer po Nałęczowie, czystym, pięknym miasteczku Bolesława Prusa – był wspaniałym zwieńczeniem tego dnia.

Bardzo dziękujemy pracownikom i uczniom, a także dyrekcji szkoły za umożliwienie uczestnictwa w tak wspaniałych warsztatach. Prosimy też wszystkich czytelników o trzymanie kciuków za jednego z naszych trzecioklasistów – żeby dostał się do tej wymarzonej szkoły i żeby okazała się strzałem w dziesiątkę.

Jeśli ktoś chciałby wybrać się na takie darmowe warsztaty – liceum zaprasza. Wystarczy uzgodnić szczegóły z koordynatorem, panią Sylwią Zasadą: s.zasada@lpnaleczow.com. 

Dodatkowo, jeśli ktoś rysuje, maluje i zastanawia się nad podjęciem nauki w plastyku – może wybrać się na konsultacje, które odbywają się w niemal każdą sobotę w godzinach 9-12, zaprezentować swoje prace, popracować pod okiem nauczyciela Liceum Plastycznego, pokazać rodzicom szkołę i miasteczko.

Wszyscy zaś ciekawi tematu – mogą wybrać się na aukcję prac dyplomowych (zabawki, mebel z drewna, plecionka), która odbędzie się 20 maja.
Bliższe informacje na stronie szkoły: https://lpnaleczow.com/

/opracowanie: SL, ZS nr 2 w Łaskarzewie/

[al2fb_like_button]

Tagi: , ,

Komentowanie zamknięte.

Jakość powietrza

Kalendarz

marzec 2017
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Archiwum artykułów