Skauci z Pielgrzymką na Św. Krzyż

Ogólnopolska Pielgrzymka Wędrowników na Święty Krzyż to coroczna wędrówka Skautów Europy, gromadząca mężczyzn w wieku od 17 lat wzwyż, związanych z tym Stowarzyszeniem. Wędrują tam wędrownicy, szefowie, duszpasterze, zaproszeni goście. Cel znany od lat – Sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu. W tym roku, w dniach 28 września – 1 października wędrowało tam 422 pielgrzymów, w tym 24 z Kręgiem Szefów bł. Męczenników Podlaskich oraz 8 z Kręgiem Wędrowników św. Andrzeja Boboli z 1. Hufca Garwolińsko–Pilawskiego Skautów Europy.

Uczestnicy wędrówki zjechali się w czwartek wieczorem na początki szlaków św. Wojciecha, św. Jacka i św. Emeryka, wiodących na Święty Krzyż. Skauci z Garwolina, Pilawy i Łaskarzewa oraz ich goście, przybyli na miejsce rozpoczęcia ostatniej z tych tras, do Łagowa.

W piątek dzień rozpoczął się poranną Eucharystią, na koniec której hufcowi zawiesili na szyi każdemu z pielgrzymów drewniany krzyż. Kręgom z 1. Hufca Garwolińsko-Pilawskiego, krzyże nałożył ich hufcowy Emil Piotr Zawadka HR. Krzyż ten towarzyszył wędrownikom, wraz z intencjami niesionymi w sercu, przez cały okres wędrówki.

Słoneczna pogoda, piękne widoki na Góry Świętokrzyskie, ważne, dotykające każdego hasło pielgrzymki – „Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą” (Mt 5,8). Każdy z tych elementów sprawił, że duch wędrowniczy panujący w kręgach zmierzających ku Świętemu Krzyżowi rozpromieniał oblicza wędrujących tam skautów i gości.

Piątek 29 września to dzień wędrówki, przebiegającej w stylu wędrowniczym. Nie zabrakło więc w niej czasu na posilenie się Słowem Bożym w trakcie Godziny Wędrownika, jak również posiłek przygotowywany wspólnie przez krąg na ognisku. Na szlakach świętokrzyskich można było zobaczyć grupę mężczyzn odmawiającą różaniec, lub śpiewającą radośnie piosenki harcerskie. W Kręgu Szefów bł. Męczenników Podlaskich odbyła się również konferencja, prowadzona przez namiestnika wędrowników, Piotra Bogusza HR, związana z tematem pielgrzymki.

Sobota 30 września był to dzień, w którym skauci zeszli się do Nowej Słupi, na wspólną Eucharystię odprawianą po łacinie, której przewodniczył o. Michał Pac OP, przeor klasztoru dominikanów w Poznaniu, będący obecnie duszpasterzem namiestnictwa wędrowników. Po jej zakończeniu, pielgrzymi udali się na łąkę przed wejściem na Święty Krzyż, gdzie miały miejsce konferencje dwóch Harcerzy Rzeczypospolitej – Marcina Kruka oraz Marcina Demkowskiego. Jedna związana była z prowadzeniem serca w biznesie, natomiast druga z tym, jak jeden z elementów formacji wędrowniczej – spotkania z opiekunem drogi – może służyć kształtowaniu Walecznego Serca.

Po konferencjach nadszedł czas na wędrowniczą biesiadę – scenki kręgów szefów, konkurujące o Topór Ekspresji, których tegorocznym tematem przewodnim była historia Polski. Krąg Szefów bł. Męczenników Podlaskich przedstawił scenkę, której temat stanowiły Obiady Czwartkowe. Zwycięzcami okazali się szefowie z hufca Jeleniogórsko-Legnickiego, którzy przedstawili muzyczną scenkę opowiadającą historię panowania Mieszka I.

Po radosnej ekspresji nadszedł czas na wyciszenie i skupienie w trakcie Drogi Krzyżowej, której trasa prowadziła do celu pielgrzymki – Świętego Krzyża. Tam, w bazylice na szczycie góry, odbyła się wieczorna adoracja Najświętszego Sakramentu.

Napełnieni obecnością Jezusa w Najświętszym Sakramencie, po zakończeniu adoracji, skauci ustawili się na schodach wiodących do bazyliki, aby przeżyć tam obrzęd Wymarszu Wędrownika dwóch szefów, którzy kończąc swoją formację wędrowniczą, w ten sposób, wobec całego zgromadzenia, podjęli drogę Harcerzy Rzeczypospolitej.

W niedzielę rano w bazylice świętokrzyskiej miała miejsce Eucharystia, której przewodniczył i w trakcie której homilię wygłosił ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś. W homilii, nawiązując do Ewangelii o dwóch synach wezwanych przez ojca do pracy w winnicy, zwracał on uwagę na potrzebę odkrycia w sobie dziecka Bożego oraz przeżycia nawrócenia, przez każdego budującego Kościół.

Eucharystia zakończyła się adoracją relikwii Krzyża Świętego. Następnie ksiądz arcybiskup na błoniach przed klasztorem wygłosił dla uczestników wędrówki konferencję, dotyczącą „dekalogu chrześcijanina” – 8 błogosławieństw z Kazania na Górze.

Ostatni punkt pielgrzymki stanowił wspólny apel, w trakcie którego namiestnik wędrowników podziękował jej uczestnikom oraz tym, którzy pomogli mu w jej organizacji, a naczelnik harcerzy Jerzy Żochowski HR rozkazem powołał do życia 1. Hufiec Łódzki Skautów Europy. W trakcie obrzędu mianowania, nowy hufcowy uzyskał błogosławieństwo od arcybiskupa Grzegorza Rysia.

Droga – Służba – Braterstwo – Przygoda – Męstwo. Te słowa, wypisane na książeczce pielgrzyma, którą, oprócz drewnianego krzyża zawieszanego na szyi podczas piątkowej Eucharystii, otrzymał każdy uczestnik wędrówki, doskonale podsumowują to, czego każdy z nich doświadczył w trakcie tegorocznej Pielgrzymki Wędrowników.

Krzysztof Olaf Żochowski HO


Tagi: , , ,

Komentowanie zamknięte.

Kalendarz

Październik 2017
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Archiwum artykułów