Krótkie podsumowanie kadencji, czyli jak Łaskarzew wypada w statystykach

rankingiKolejna kadencja samorządu lokalnego zbliża się do końca. Trwa kampania wyborcza, za kilka dni odbędą się wybory do rad gmin, powiatów, sejmików wojewódzkich oraz na stanowiska wójtów, burmistrzów i prezydentów. To dobry moment na podsumowanie pracy władz samorządowych i oceny skuteczności ich działań. Osobom lubiącym „twarde” konkrety – czyli liczby i statystyki – z pomocą przychodzi w tym momencie niezawodne czasopismo samorządowe „Wspólnota”, które publikuje rankingi miast i gmin w kilku istotnych dla mieszkańców kategoriach. Jak więc prezentuje się Łaskarzew pod rządami p. Lidii Sopel-Serei?

Zacznijmy od czegoś optymistycznego, czyli od rankingu zamożności. Otóż okazuje się, że na koniec 2017 roku Łaskarzew był – uwaga – najbogatszym samorządem w całym powiecie garwolińskim! Wyprzedziliśmy nawet Garwolin, który w poprzednich latach zazwyczaj bywał na 1. miejscu. Wartość naszego „bogactwa”, czyli kwotę budżetu przypadającą na jednego mieszkańca – przedstawia poniższy wykres:

rankingi_2018_zam

Jak widać, nie jest źle. Potencjał finansowy mamy dobry. Ale od razu pojawia się łyżka dziegciu. Spójrzmy na kolejny ranking – niedawno opublikowane podsumowanie pozyskiwania środków z Unii Europejskiej za lata 2014-2017. Kwotę wykorzystanych środków z UE, przypadającą na mieszkańca w poszczególnych gminach, przedstawia wykres:

rankingi_2018_eu

Jest bardzo źle. Zaliczamy się do trzech najgorszych gmin w całym powiecie. W rankingu ogólnopolskim też wypadamy fatalnie, bo zajmujemy 555 miejsce pośród 585 miast. Warto zwrócić uwagę na dysproporcje między Łaskarzewem, a zbliżonym wielkością Miastkowem czy też Parysowem – miejscowości te pozyskały kilkunastokrotnie więcej środków z UE niż my. Nasze miasto jest więc bogate, ale – jak widać z tej statystyki – nasze aktualne władze nie potrafią pozyskiwać środków unijnych. Od razu można dodać, że tak naprawdę nie potrafią pozyskiwać innych środków zewnętrznych również, stąd też inwestycje w Łaskarzewie – jeśli już do nich dochodzi – realizowane są w zasadniczej części z kredytów.

Przejdźmy do najistotniejszego rankingu, czyli podsumowania zrealizowanych w latach 2015-2017 inwestycji samorządowych. A tu natykamy się już nie na łyżkę dziegciu, a na bardzo zimny, wręcz lodowaty prysznic. Jesteśmy jedną z najgorszych gmin powiatu, która zrealizowała kilkakrotnie mniej inwestycji niż sąsiedzi. Proszę spojrzeć na poniższe zestawienie:

rankingi_2018_inwe

Statystyki są jednoznaczne: w Łaskarzewie pod rządami p. Lidii Sopel-Serei mamy stagnację inwestycyjną. Zresztą, nie trzeba nawet patrzeć na statystyki, wystarczy spojrzeć na nasze miasto: przez ostatnie dwie kadencje nie wybudowano nawet metra kanalizacji, nie powstała hala sportowa, dróg jak nie było, tak nie ma (oprócz tych budowanych w pośpiechu tuż przed wyborami). Bo u nas „nic się nie da zrobić”. Tymczasem, inni mogą. Od 2014 roku w gminie Garwolin powstało prawie 30km kanalizacji, w Pilawie ponad 20km, prawie po 5km w gminach Łaskarzew, Maciejowice czy Miastków! Gminy te wydawały przy tym średnio w kadencji ok. 6% budżetu na remonty lub budowę dróg. U nas – mimo, że przecież jesteśmy bogatsi – zaledwie połowę tej wartości. Coś wyraźnie jest „nie tak”.

Statystyka dobrze koreluje przy tym z odczuciami społecznymi. Taki stan rzeczy budzi wyraźne niezadowolenie wśród mieszkańców. Bo prostu u nas widać, że miasto jest źle zarządzane. A ci, którzy przyjeżdżają do Łaskarzewa co pewien czas, mówią zazwyczaj że „nic się nie zmieniło”. I nie jest to niestety komplement, a raczej podsumowanie panującego marazmu.

I na koniec smutna refleksja: 5 lat temu zamieściłem w „NS” podobny artykuł, dotyczący lat 2010-2012, czyli poprzedniej kadencji. I wtedy też wypadliśmy równie źle jak teraz…

Wszystkie przytoczone dane pochodzą z rankingów „Wspólnoty”, które można znaleźć pod adresem: http://www.wspolnota.org.pl/rankingi/
Ponadto, wykorzystane zostały dane, udostępnione na stronie Głównego Urzędu Statystycznego – https://bdl.stat.gov.pl/BDL/start

Opracowanie: Eryk Laskowski

[al2fb_like_button]

Tagi: , ,

17 komentarzy do “Krótkie podsumowanie kadencji, czyli jak Łaskarzew wypada w statystykach”

 1. Baron napisał(a):
  16 października 2018 godz. 08:08

  Jak widać na załączonym obrazku, są potwierdzone fakty na to, że u nas w Łaskarzewie jak już się coś buduje to są to środki POZYSKANE Z KREDYTU, czyli jak to ładnie pani „jeszcze” burmistrz powiedziała „z zewnątrz”. A kto ten kredyt wraz z odsetkami będzie spłacać? Bo na pewno nie Pani „jeszcze” burmistrz.

 2. mieszkaniec napisał(a):
  16 października 2018 godz. 10:38

  Mam pytanie do władzy. Dlaczego w ulotce P. Sopel drogi, ktore robione sa tylko za kredyty pisze wklad własny a nie srodki z kredytu.

 3. Ciekawski napisał(a):
  16 października 2018 godz. 10:54

  Panie Eryku, napisze Pan nanna ile jest tego długu (kredytu), bo słyszalem 3 wersje. 4 miliony, 6, i 7,5 miliona??

 4. eryk napisał(a):
  16 października 2018 godz. 12:31

  @Ciekawski
  Zgodnie z ostatnio uchwaloną prognozą finansową na koniec 2018r. Łaskarzew ma mieć 7,36 mln. zł długu.

 5. Stokrotka napisał(a):
  16 października 2018 godz. 14:14

  Ale p.burnistrz na swoim spotkaniu opowiadała coś o 4mln…
  „Krążą plotki po Łaskarzewie na temat zadłużenia miasta…”
  Mówiła również, coś na temat „łatwej matematyki „. Przyznam szczerze, pogubiłam się w tych zerach…
  .

 6. STARA Felga! napisał(a):
  16 października 2018 godz. 19:35

  Szanowna Pani Aniu !
  Mam nadzieję ,że pani wygra te wybory i skończy się okłamywanie mieszkańców -przykład z zadłużeniem miasta .Pan Eryk wie bo jest radnym ,a radni mają dostęp do prognozy finansowej a poza tym było głosowanie nad zaciągnięciem kredytu w wysokości 2800000 co w sumie daje sumę 7360000 tysięcy z tym że p.Lidia mogła fizycznie tego kredytu jeszcze nie umieścić w budżecie jako zadłużenie ale nie martwcie się różne benony i rurki zaraz te pieniążki się znajdą I jeszcze jedna prośba ,jak pani zostanie Burmistrzem to żadna przysłowiowa Iwonka nie powinna pani jeżdzić po obiadki ,żadna przysłowiowa Krysia nie powinna pani myć okien ,żadni strażacy nie powinni pani wieszać banerówJak pani to obieca to zwycięstwo w kieszeni bo razem z mężem ,sąsiadami i przryjaciółmi będziemy na panią głosować

 7. Lola! napisał(a):
  16 października 2018 godz. 22:19

  Dziś szłam z dzieckiem do laryngolog i przechodziłam przez ulicę Kilińskiego obok placówki obecnego radnego .TRAGEDIA!!!!!!! Ludzie jak taki człowiek może was reprezentować w mieście .I on chce robić porządek w mieście łaskarzew jak nie potrafi zrobić porządku na własnej dziąłce i wokół niej .Wstyd p.radny . Proponuję aby wyborcy zaglądali no posesje tych co kandydują .Jest porządek -wybieramy ,nie ma AUT .KONCZMY Z TYM DZIADOSTWEM!!!!!!!!

 8. michal napisał(a):
  17 października 2018 godz. 07:54

  Bienkowska by powiedziala. Ale jaja ale jaja. A ja powiem tak, ze to jedt agonia, zenada i mobing jezeli słuźelcy pracownicy słuźa wladzy.

 9. przysłowiowa Krysia napisał(a):
  17 października 2018 godz. 20:58

  Ty STARA FELGO mój prywatny czas, wolny od 9,30 do 14 będę spędzać jak mi się podoba

 10. Kobieta do "przyslowiowej Krysi" napisał(a):
  18 października 2018 godz. 11:52

  Zazdroszczę Pani czasu pracy. Od 9.30 do 14.00 to jest 4 godz 30 min.. więcej niz pół etatu mniej niż cały…

 11. STARA Felga! napisał(a):
  18 października 2018 godz. 12:05

  Przysłowiowa Jasiu, Halinko ,Krysiu itd. itp. z tego co wiem to urząd pracuje od 8 do 16 ,chyba ,że ktoś pracuje na 1/2 etatu a wolny czas może pani spędzać jak się pani podoba i z kim pani chce nie mój interes z tym że przypominam o czymś takim jak zależność służbowa .A tak naprawdę to lepiej KOMUŚ WEJŚĆ W drogę niż w d..ę.(a tak nawiasem to zakupy też po godzinach pracy)

 12. eryk napisał(a):
  18 października 2018 godz. 14:57

  W XIV Edycji Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej” 2018 nasze miasto zajęło dalekie, bo aż 662 miejsce (na 857 możliwe), najgorzej pośród miast powiatu. Czyli – niestety – inne rankingi również potwierdzają wnioski z mojego artykułu.

 13. ciekawy napisał(a):
  18 października 2018 godz. 19:33

  @STARA Felgo!
  Czy możesz zacytować nam któreś przysłowie z „przysłowiowymi” Jasią, Halinką i Krysią? Z itp. itd. już niekoniecznie.

 14. STARA Felga! napisał(a):
  18 października 2018 godz. 21:21

  Pojadę Bogusiem Lindą;NIE CHCE MI SIĘ Z WAMI GADAĆ; a pani CIEKAWY niech nie odwraca uwagi od treści artykułu ,i chyba pora uśpić córeczkę.

 15. Obserwator napisał(a):
  19 października 2018 godz. 13:14

  Armia wyzwolencza w postaci pracowników urzędu miasta, ich rodziny, dzieci ruszyły do boju. Obrona jest realizowana na wielu frontach podczas spotkań wyborczych, komentarzach na portalach, udostępnianiu na portalach społecznościowych, szerzenie informacji w różnych środowiskach, organizacjach działających na terenie miasta itd.
  To już nie jest żenujące tylko śmieszne co sie robi w celu ratowania posady. Tylko gdzie jest ta podleglodc służbowa? Gdzie kultura osobista? Cały Łaskarzew ?? niech wygra lepszy, a wy mieszkańcy nie dajcie się zgubić i omamic tymi gadkami armi tylko głosujcie według sumienia.

 16. Ernest napisał(a):
  19 października 2018 godz. 21:54

  Jeden z mieszkańców ,który był dziś na sesji mówił mi ,ze p,Lidia Sopel Sereja przyznała się jakie jest zadłużenie miasta które wynosi siedem milionów trzysta sześćdziesiąt tysięcy złotych czyli p.Eryk miał rację .Byłem na spotkaniu w straży i tam padały całkiem inne sumy .Czuję się okłamany i zawiedziony Serbiankami ,widzę że pyzy przesłoniły im oczy ,dla zysku zrobią wszystko .Jak dla proboszcza na agapę to nie chciały zrobić pyz a dziś proszę na kampanię wyborczą p. Lidii proszę bardzo(oficjalnie było otwarcie czegoś tam) .Podobno na sesji był pan z Twój Głos Garwolin to mam nadzieję że informcje z sesji zostaną potwierdzone .

 17. tubylec napisał(a):
  5 grudnia 2018 godz. 23:11

  Kiedy nie umie się nic zrobić, produkować porządnego, tworzyć (wartośc dodana) to się zaciaga długi. Po serbii to widać doskonale. Zenada.

Jakość powietrza

Kalendarz

październik 2018
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Archiwum artykułów