Spotkanie na 100-lecie wyborów samorządowych

We wtorek 22 stycznia 2019 r. w Urzędzie Miasta w Łaskarzewie odbyło się spotkanie włodarzy miast i gmin powiatu garwolińskiego, przedstawicieli różnych szczebli administracji rządowej i samorządowej, reprezentantów instytucji, stowarzyszeń i organizacji działających w Łaskarzewie oraz radnych RM i pracowników UM. Kanwą spotkania były obchody 100-lecia samorządu lokalnego. Właśnie w styczniu 1919 roku odbyły się na terenie Łaskarzewa i Gminy – a także we wszystkich okolicznych miejscowościach – pierwsze wybory samorządowe po odzyskaniu niepodległości przez Polskę po ponad 120 latach zaborów.

Spotkanie, jeśli porównany je do innych oficjalnych spotkań władz lokalnych, miało dosyć nietypowy i interesujący przebieg. Nie było przemówień, w zamian zaczęło się prelekcją, w której Marek Ziędalski – historyk, członek Zarządu Powiatu Garwolin – przedstawił kulisy pierwszych wyborów samorządowych, okoliczności w jakich się odbywały i ich przebieg. Następnie Dariusz Sadkowski przedstawił biogramy kilku osób, m.in. Edwarda Jarosińskiego oraz Wincentego Brzostowskiego, które w ówczesnym czasie zasłużyły się dla rozwoju samorządu lokalnego. Warto wspomnieć, że to właśnie Dariusz Sadkowski, poszukując materiałów na temat początków funkcjonowania Straży Pożarnej w Łaskarzewie, natrafił na archiwalne wydania „Tygodnika Informacyjnego” – garwolińskiej gazety samorządowej z lat 1918-1920 – w których zamieszczano oficjalne ogłoszenia i komunikaty dotyczące pierwszych wyborów samorządowych na naszych ziemiach.

Z dostępnych materiałów wynika, że głosowanie w gminie Łaskarzew w dniu 8 stycznia 1919 roku miało burzliwy przebieg, związany z konfliktem między mieszkańcami Łaskarzewa i gminy. Wybrano wójta, którym został Antoni Lewiński oraz jego zastępcę Wincentego Brzostowskiego oraz sołtysów. Z uwagi na wspomniany konflikt nie doszło jednak do wyboru Rady Gminy (nastąpiło to dopiero jesienią 1919 r.).

Spotkanie prowadziła Anna Laskowska, burmistrz Łaskarzewa. Przybyli m.in. poseł na Sejm RP Grzegorz Woźniak, starosta garwoliński Mirosław Walicki, wicestarosta Iwona Kurowska, przewodniczący Rady Powiatu Waldemar Trzaskowski, kierownik delegatury wojewódzkiej w Siedlcach Anna Kaszuba, burmistrzowie i wójtowie z terenu powiatu oraz lokalni przedsiębiorcy. P. Marszałek Senatu Maria Koc przysłała list, który został odczytany podczas spotkania.

Po części historycznej atmosfera w świeżo wyremontowanej sali konferencyjnej łaskarzewskiego UM nabrała mniej oficjalnego charakteru. Na sali pojawiła się Kamila Figielska, która zaśpiewała dla zebranych piosenkę „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos” Maryli Rodowicz. Następnie goście otrzymali pamiątkę z Łaskarzewa – zdobione kopyta szewskie. Na koniec na krótko głos zabierali m.in. poseł Grzegorz Woźniak, starosta i przewodniczący Rady Powiatu. Po zakończeniu części oficjalnej wszystkich zaproszono na poczęstunek.

Opracowanie: Naczelny


Tagi: , ,

3 komentarze do “Spotkanie na 100-lecie wyborów samorządowych”

 1. Pytanie napisał(a):
  28 stycznia 2019 godz. 16:59

  Jakie stowarzyszenie, instytucję czy organizację reprezentował p. Z. Dębek obecny na spotkaniu?

 2. KAK napisał(a):
  1 lutego 2019 godz. 12:07

  Dobrz, ze chociaż jest relacja z tak ciekawego wydarzenia, o którym wiedzieli tylko wtajemniczeni, lub osoby korzystające z t.zw. INFORMACJI SZEPTANEJ!

 3. KAK napisał(a):
  1 lutego 2019 godz. 12:16

  Za Wikipedią : https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Samorząd_terytorialny_w_II_Rzeczypospolitej
  „1919 rok – rozporządzenie Naczelnika Państwa dotyczące wybierania przedstawicieli gmin. Uznano, iż wszyscy obywatele polscy, zamieszkujący na terenie gminy wiejskiej od przynajmniej 6 miesięcy, mogą brać udział w zgromadzeniu wiejskim, które wybierało wójta. Był on jedynym organem wykonawczym wybieralnym (musiał umieć pisać, czytać i liczyć oraz mieć ukończone 21 lat). Miał on do pomocy dwóch ławników, których wybierali sami chłopi. Przed 1918 rokiem był też sołtys, który był przedstawicielem administracji lokalnej (zbierał podatki, zajmował się danymi osobowymi).”

Kalendarz

Styczeń 2019
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Archiwum artykułów