Dzień Modlitw za Federację Skautingu Europejskiego

Dzień Modlitw za Federację Skautingu Europejskiego jest spotkaniem całym środowisk skautowych, łącznie z ich rodzinami i sympatykami, organizowanym corocznie w nawiązaniu do uroczystości Zwiastowania. Pozwala na integrację naszego środowiska, przypominając jednak przede wszystkim skautom o tym, że od 1984 roku cała Federacja pozostaje zawierzona Matce Bożej. Tegoroczny Dzień Modlitw za Federację Skautingu Europejskiego Środowiska Garwolińsko-Pilawskiego Skautów Europy odbył się w sobotę 23 marca w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Górkach koło Garwolina. Skauci z Garwolina, Pilawy i Łaskarzewa, wraz z rodzicami i przyjaciółmi, przybyli do Górek aby wspólnie uczestniczyć w eucharystii a potem w spotkaniach formacyjnych oraz grach i zabawach skautowych.

Świętowanie rozpoczęło się Eucharystią, w trakcie której homilię nawiązującą do tajemnic Zwiastowania i Wcielenia oraz wprowadzającą obecnych w historię sanktuarium w Górkach, wygłosił kustosz sanktuarium, ks. Czesław Knebel CSMA. Na koniec mszy miało miejsce odnowienie Aktu Zawierzenia Matce Bożej jednostek Skautów Europy działających na terenie powiatu garwolińskiego, oraz całego polskiego Stowarzyszenia.

Po mszy świętej miał miejsce koncert promujący projekt Ad Mariam Europa. Szefowie oraz szefowe środowiska wykonali podczas niego 5 pieśni Maryjnych oraz odczytali fragmenty z Pisma Świętego, odnoszące się do Matki Bożej. Koncert ten był zapowiedzią płyty „Ad Mariam Europa”, której wydanie stanowi główną część projektu. Znajdzie się na niej 11 pieśni maryjnych śpiewanych w różnych współczesnych językach europejskich oraz tytułowy kanon, wykonywany w języku łacińskim. Pomysłodawcą oraz koordynatorem projektu jest członek Kręgu Szefów bł. Męczenników Podlaskich z 1. Hufca Garwolińsko Pilawskiego, Krzysztof Olaf Żochowski HO.

Główną część spotkania, stanowiły aktywności skautowe i konferencja dla rodziców. Wilczki oraz harcerki i harcerze uczestniczyli w grach toczących się na terenie wokół sanktuarium, korzystając z pięknej wiosennej pogody. Konferencję dla rodziców, noszącą tytuł „Edukacja zgodna z mózgiem, pomóż dziecku przez zabawę”, wygłosił Jakub Gajdecki, z zawodu muzyk, z pasji m. in. specjalista od autorozwoju oraz zagadnienia inteligencji intrapersonalnej.

Po czasie zabaw i gier oraz konferencji, nadszedł ponownie moment wyciszenia i modlitwy. Wszyscy obecni na Dniu Modlitw, mieli bowiem szansę uczestniczyć w nabożeństwie Drogi Krzyżowej.

Ostatnim punktem programu był Apel kończący spotkanie. Ogłoszono na nim zwycięzców gier dla harcerek i harcerzy. Zwycięskim zastępem harcerek był łaskarzewski zastęp Wydra, należący do 2. Drużyny Garwolińskiej, natomiast wśród harcerzy zwycięzcami okazali się członkowie zastępu Orzeł z 1. Drużyny Garwolińskiej. W trakcie Apelu zostały również oficjalnie rozdane nowe patenty przewodnika dla grupy szefów z 1. Hufca Garwolińsko-Pilawskiego oraz ogłoszona została zbiórka pieniędzy, dla ciężko chorej Akeli z Koszalina. W tym miejscu warto zaznaczyć, że istnieje możliwość wsparcia tej akcji poprzez przelanie środków na konto podane poniżej.
Parafia pw. Św. Wojciecha
ul. Zwycięstwa 248, 75-665 Koszalin 
05102027910000740200601419 (PKO BP S.A. I/0 KOSZALIN) 
Tytuł: „Pomoc dla Beaty P.”

Na Apelu padły również słowa podziękowań za zaangażowanie i wkład który został włożony przez wiele osób w przygotowanie tego wydarzenia. Hufcowy 1. Hufca Garwolińsko-Pilawskiego Emil Piotr Zawadka HR zaznaczył, że dzięki temu, że angażuje się w nie tak wiele osób, staje się ono coraz bardziej wspólnotowe. Swoją wypowiedź zakończył prośbą do uczestników Dnia Modlitw, by postępowali oni w taki sposób, by każdy kolejny dzień stawał się jeszcze piękniejszy.

Cykliczny charakter tego największego święta środowisk Skautów Europy odbywającego się w trakcie roku harcerskiego, pozwala na pewną stałość, stabilność i nabieranie doświadczenia w jego organizacji. Nie ma to jednak wiele wspólnego z rutyną. Co roku bowiem towarzyszą mu nowe emocje na grach wilczkowych i harcerskich, przeżywane przez kolejne, nowe roczniki wilczków i harcerzy. Także tematy konferencji dla rodziców, za każdym razem inne, stanowią dla nich świeże źródła inspiracji. I tak jak każda kolejna wiosna przynosi ze sobą nową nadzieję na dalszy czas roku, tak każdy Dzień Modlitw niesie ze sobą radość ze Zwiastowania i zawierzenia, która ociepla kolejne przygody roku harcerskiego.

Opracowanie: 1. Hufiec Garwolińsko-Pilawski Skautów Europy
Foto: Eryk Laskowski

[al2fb_like_button]

Tagi: , , , , ,

Komentowanie zamknięte.

Jakość powietrza

Kalendarz

marzec 2019
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archiwum artykułów