„Muzyka nie potrzebuje języka”

Rok szkolny 2018/2019 dla Zespołu Szkół nr 1 im. Szarych Szeregów w Łaskarzewie to czas bogaty w nowe doświadczenia, a także nowe odkryte miejsca. „Muzyka nie potrzebuje języka” to tytuł projektu, który realizowany jest w szkole w ramach programu Erasmus plus. Owocna okazała się współpraca Pani Grażyny Sałasińskiej, dyrektor placówki oraz pani Joanny Głaszczki, nauczycielki języka angielskiego, która została głównym koordynatorem projektu. To właśnie one nadały tej idei ostateczny kształt. Do projektu przystąpiły szkoły z różnych państw, w tym Bułgaria, Estonia, Litwa i Chorwacja.

Pierwsze spotkanie odbyło się w połowie listopada 2018 roku. Było to spotkanie robocze, na którym koordynatorzy dyskutowali na temat szczegółów współpracy oraz dopracowywali plan działań na najbliższe dwa lata. Gospodarzem tego spotkania była łaskarzewska Jedynka, która stała się na ten tydzień salą wykładową i ćwiczeniową dla partnerów projektu. Uczestniczyli oni w szkoleniu na temat wpływu szeroko pojętej muzyki na rozwój psychiczny i fizyczny dzieci i młodzieży. Poza tym miłą niespodzianką było szkolenie dotyczące eTwinningu, które poprowadził ekspert w tym zakresie, Pan Paweł Czapliński.

Kolejnym ważnym wydarzeniem międzynarodowej współpracy była krótkoterminowa wymiana grup młodzieży w Bułgarii. 17 lutego 2019 r. pięcioro uczniów wraz z nauczycielkami języka angielskiego p. Joanną Głaszczką oraz p. Elizą Pliszką wyruszyło do bułgarskiego miasta Vidin. Przez cały tydzień uczniowie brali udział w ciekawych warsztatach ściśle związanych z tematyką projektu, mięli okazję nauczyć się śpiewać w języku bułgarskim oraz zatańczyć narodowe tańce. Uczestniczyli w koncercie lokalnego folklorystycznego zespołu śpiewu i tańca. Czas ten był również okazją do zwiedzania wielu pięknych i ciekawych miejsc. Uczestnicy projektu mogli między innymi zwiedzać okolice miasteczka Belogradchik, w północno-zachodniej części kraju. Okolica słynie z unikatowych skał tworzących jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie. Wszyscy byli pod wrażeniem otwartości i gościnności bułgarskich partnerów. Wyjazd ten z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczniów i nauczycieli.

Kolejne spotkanie w ramach projektu zaplanowano na koniec marca. Grupa młodzieży licealnej wraz z opiekunkami spędziła cudowny tydzień w Estonii. Wizyta rozpoczęła się od zwiedzania stolicy – Tallina. To właśnie tam podziwiać mogli starą zabudowę miasta, amfiteatr, studio nagrań oraz wioskę olimpijską. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach warsztatowych, mogli nawet przez chwilę stać się producentami wiadomości telewizyjnych oraz stworzyć własne „News”. W kolejnym dniu wizyty uczestnicy projektu projektu mieli okazję odwiedzić Muzeum Muzyki i Sztuki, gdzie słuchali brzmienia dawnych instrumentów, które wykonywano rzemieślniczo i wykorzystywano podczas uroczystości lokalnych, a które do dziś znajdują zastosowanie w muzyce rozrywkowej.

Każdy wyjazd zagraniczny to mnóstwo atrakcji, piękne miejsca i wspaniali ludzie. Nie należy jednak zapominać o edukacyjnym wymiarze projektu. Jest to bowiem projekt współpracy międzynarodowej, którego głównym celem jest wpłynięcie na zwiększenie poziomu akceptacji dla różnorodności kulturowej wśród młodych ludzi. Głównym językiem komunikacji jest język angielski, co pomaga uczniom szlifować umiejętności językowe, tak kluczowe dla pełnego funkcjonowania we współczesnym świecie. Projekt daje niepowtarzalną możliwość nawiązania kontaktów osobistych z rówieśnikami ze szkół partnerskich, a także pozwala zasmakować egzotyki zagranicznych podróży i bycia, chociaż przez kilka dni, samodzielnym, świadomym i otwartym na nowe doświadczenia obywatelem zjednoczonej Europy.

Eliza Pliszka i Joanna Głaszczka

[al2fb_like_button]

Tagi: , , ,

Komentowanie zamknięte.

Jakość powietrza

Kalendarz

czerwiec 2019
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Archiwum artykułów