Dni Łaskarzewa 2019

W weekend 17-18 sierpnia mieszkańcy Łaskarzewa mieli okazję bawić się na Dniach Łaskarzewa 2019. Po Festiwalu Akordeonistów, który odbył się na początku lipca br., było to drugie duże wydarzenie, organizowane przez nowe władze samorządowe i  swego rodzaju sprawdzian zdolności organizacyjnych burmistrza Anny Laskowskiej. Tego rodzaju oceny pozostawiam jednak uczestnikom zabawy i czytelnikom, chciałbym w zamian przedstawić kilka spostrzeżeń i przemyśleń natury ogólnej.

Przede wszystkim zauważyć się dało, że tegoroczne Dni Łaskarzewa ukierunkowane zostały na pokazanie i promowanie osiągnięć społeczności miasta, tzn. lokalnych artystów, animatorów, stowarzyszeń i różnego typu przedsięwzięć. Widać to było przede wszystkim na scenie, gdzie pierwszy raz w Dniu Łaskarzewa pojawiły się rodzime wokalistki młodego pokolenia – Ola Narojczyk, Kamila Figielska i Iza Krawczyk. Co ważne, wśród publiczności było całkiem sporo osób, które nie miały wcześniej okazji obejrzeć występów tych dziewcząt. Zagrała także znana wszystkim łaskarzewska Strażacka Orkiestra Dęta oraz niezawodny zespół Replay. Wieczorem pojawił się natomiast Vieri – wykonawca zdobywający ostatnio popularność w łaskarzewskim środowisku młodzieżowym, z bardzo aktywnym gronem fanów.

Ale promowano nie tylko miejscowym wykonawców. Władze miasta wręczyły szereg wyróżnień i nagród – dla osób urodzonych 6 sierpnia (dzień nadania Łaskarzewowi praw miejskich w 1418 roku), najstarszego mieszkańca, inwestycji roku, produktu roku, artystycznego odkrycia roku. Wyróżnienie dostał też pan Wiesław – który jest najstarszym stażem listonoszem w całym powiecie garwolińskim. Aż się prosi by wznowić wręczanie na Dniach Miasta odznak „Zasłużony dla Łaskarzewa”, ostatni raz odbyło się to już ładnych parę lat temu.

Całkiem interesująco prezentowały się stoiska Urzędu Miasta: elegancki namiot z wystawą fotografii, „mini” sala kinowa, w której pokazywano filmy, kroniki i zdjęcia, stoisko „Bajki” oraz Biblioteki Miejskiej z kiermaszem książek oraz stanowisko z drukarką 3D. Bardzo dobrze wypadły też stoiska obydwu Zespołów Szkół – starannie przygotowane, reprezentowały nie tylko życie szkoły ale też gadżety i różnego typu atrakcje.

Mimo wszystko czuje się pewien niedosyt, związany z dosyć ubogą reprezentacją stowarzyszeń i grup „pozarządowych”. Dominowały stanowiska kulinarne, ale gdzie „cała reszta”? Docenić należy kolekcję hełmów strażackich (p. Bednarczyk), bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa starych fotografii, rozwieszonych między drzewami w pobliżu sceny przez członków Stowarzyszenia Historycznego Ziemi Łaskarzewskiej. A przy namiocie Urzędu działało stoisko gier logicznych, prowadzone przez Pawła Agnieszczaka. Generalnie brakowało jednak w Alejkach miejsc bardziej „interaktywnych”, które są zazwyczaj domeną stowarzyszeń – konkursów, loterii, turniejów gier zespołowych, degustacji wyrobów itp.

Na pewno podczas Dnia Łaskarzewa rozczarowane poczuły się osoby spodziewające się występu gwiazdy wieczoru „większego kalibru” – koncerty Abba Family i zespołu Trzy Korony 2000 były interesujące, ale to nie zadowoli wszystkich. Nie było pokazu fajerwerków i innych tego typu atrakcji. Urząd Miasta wyraźnie nastawił się na oszczędności finansowe. Tym niemniej, impreza jako całość była przez większość uczestników oceniona bardzo pozytywnie.

Relację i filmy z Dnia Łaskarzewa można znaleźć na oficjalnej stronie Urzędu Miasta oraz profilu FB. Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć poniżej.

Pozdrawiam,
Eryk Laskowski

[al2fb_like_button]

Tagi: , , ,

Komentowanie zamknięte.

Jakość powietrza

Kalendarz

sierpień 2019
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Archiwum artykułów