IX. Łaskarzewski Rajd Nocny 21/22 IX 2019

Tuż po Pikniku Militarnym i Rekonstrukcji Obrony Łaskarzewa w sobotę 21 września 2019 r. odbył się IX. Łaskarzewski Pieszy Rajd Nocny. Tegoroczny Rajd Nocny przypadł w 80. rocznicę kampanii wrześniowej 1939 r. Dla Łaskarzewa była to jednocześnie 80. rocznica obrony i spalenia miasta. Dziewiąta edycja tego interesującego wydarzenia historycznego, zorganizowana została przez grupę woluntariuszy przy wsparciu Stowarzyszenie CIA i OSP Łaskarzew, licznych lokalnych sponsorów i pod patronatem prasy powiatu garwolińskiego.

Osobom niewtajemniczonym warto wyjaśnić, czym jest Łaskarzewski Pieszy Rajd Nocny – to atrakcyjna nocna przygoda, połączona z pogłębianiem naszej wiedzy o lokalnej historii. Rajd ma liczne i stałe grono uczestników. W tym roku wzięło w nim udział ok. 40 osób.

Rajd rozpoczął się ok. godz. 19.00 zbiórką uczestników w siedzibie Stowarzyszenia CIA. Nastąpił podział uczestników na grupy i wyznaczenia ich kapitanów. Zanim jednak na trasę zaczęli wychodzić pierwsi rajdowicze, odbyła się krótka ceremonia wręczenia koordynatorowi Rajdu – Piotrowi Żabczyńskiemu – dyplomu pamiątkowego przez burmistrza Łaskarzewa Annę Laskowską. Tegoroczne trasy marszu nawiązywały do pierwszej edycji Rajdu z roku 2011. Przebiegały na północny wschód od Łaskarzewa, w okolicach Izdebna, Taluby, Woli Rowskiej i Kobylej Woli. Punkt specjalny, czyli miejsce wspólnego posiłku oraz biesiady przy ognisku, wyznaczony został w Rowach.

W tym roku maszerowałem trasą „dłuższą”, w zespole 6-osobowym. Wyszliśmy „w nocy mrok” jako ostatnia grupa, zagłębiając się w las koło „Świtu” i kierując się w stronę Aleksandrowa. Dosyć szybko odbiliśmy jednak w prawo, w kierunku Baranichy, a stamtąd pomaszerowaliśmy na północ w kierunku Taluby a potem Woli Rowskiej. Około 23.00 dotarliśmy do biwaku w Rowach. Niedługo potem rozpoczął się posiłek – przygotowany przez Pizzerię Żabczyńscy a serwowany przez strażaków z OSP Łaskarzew. Razem z innymi uczestnikami, przy dźwiękach gitary, śpiewaliśmy przy ognisku piosenki żołnierskie i biesiadne, zarówno te tradycyjne jak i bardziej współczesne opracowania. O godz. 00.40 wyruszyliśmy w drogę powrotną, kierując się w stronę Kobylej Woli. Powrotna droga wiodła następnie przez ruiny młynu w Ignacowie i lasy w pobliżu Pilczyna, następnie w kierunku Polleny i Łaskarzewa. Do bazy wróciliśmy, około godz. 3.45. Tam, podobnie jak i inni uczestnicy, którzy ukończyli Rajd Nocny, otrzymaliśmy pamiątkowe oznaki z logo Rajdu.

Już od kilku lat uczestnicy Rajdu otrzymują broszury, zawierające informacje o wydarzeniach jakie w okresie II wojny światowej miały miejsce w Łaskarzewie lub okolicy. Z uwagi na 80. rocznicę obrony Łaskarzewa zamieszczone artykuły przedstawiały m.in. opis przebiegu walk o Łaskarzew, życiorys ppor. Tomasza Jabłkowskiego, dowódcy obrony Łaskarzewa w dn. 15-17 września 1939 r., 44 Pułku Piechoty, którego żołnierze bronili Łaskarzewa oraz bardzo interesujące fragmenty wspomnień p. Jadwigi Rojek – o przedwojennych i wojennych losach młyna w Ignacowie oraz o działalności żołnierzy AK w jego rejonie.

Tegoroczny Rajd był bardzo udanym przedsięwzięciem, łączącym atrakcyjny marsz nocny z poznawaniem i kultywowaniem lokalnej historii. Już teraz zapraszam na Rajd w 2020 roku – będzie to jubileuszowa, dziesiąta edycja tego wydarzenia.

Opracowanie: Naczelny

Tagi: , , , ,

Komentowanie zamknięte.

Jakość powietrza

Kalendarz

wrzesień 2019
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Archiwum artykułów