„Mazowsze Lokalnie” w Łaskarzewie

ML_2020Mieszkańcy Łaskarzewa mają się czym pochwalić. Dwa projekty, złożone w programie „Mazowsze Lokalnie” przez grupy nieformalne z Łaskarzewa, przeszły pozytywnie wszystkie etapy konkursu i otrzymały dofinansowanie. Dla obydwu tych inicjatyw organizacją wspierająca było Stowarzyszenie Centrum Integracyjno Animacyjne z Łaskarzewa. Oznacza to, że w tym roku będzie realizowane „Aktywne lato z Sąsiadami w altanie na Osiedlu Ogrody w Łaskarzewie” oraz zostanie zbudowana w naszym mieście „Pajęczyna antysmogowa”.

Co to jest „Mazowsze Lokalnie”? To program wsparcia dla nowopowstałych organizacji pozarządowych oraz grup nieformalnych i samopomocowych działających w województwie mazowieckim. Utworzyły go Fundacja Fundusz Współpracy, Stowarzyszenie Europa i My oraz Stowarzyszenie BORIS (Biuro Obsługi Ruchu Inicjatyw Społecznych). Program ma postać mikrodotacji w wysokości od 1,5 tys. do 5 tys. złotych dla organizacji i grup wyłonionych w trybie otwartego konkursu. W tym roku budżet do podziału wynosił ponad 366,5 tys. PLN, jak łatwo więc policzyć na dotację miało szansę około stu inicjatyw. Sam konkurs zrealizowany został w dwóch etapach – najpierw eksperci oceniali złożone wnioski, następnie komisje oceniały prezentacje poszczególnych projektów (oczywiście, z uwagi na epidemię koronawirusa wszystko odbywało się on-line – przez Internet). Pierwszy etap wyłonił 134 projekty, z których ostatecznie, po przesłuchaniach przez komisje, dofinansowano 91.

„Aktywne lato z Sąsiadami w altanie na Osiedlu Ogrody w Łaskarzewie” to już drugi projekt z tego osiedla dofinansowany w programie „Mazowsze Lokalnie”. Zalicza się do kategorii „spotkania plenerowe”. Koordynatorem jest Konrad Grudzień. Rok temu w ramach „Mazowsze Lokalnie” powstała altana, teraz grupa mieszkańców osiedla Ogrody planuje w niej przeprowadzić cykliczne, integracyjne spotkania plenerowe. Zamierzenia są bogate i obejmują m.in.: spotkania integracyjne w postaci pikników rodzinno-osiedlowych, minimum 5 integracyjnych spotkań sąsiedzkich, wakacyjne warsztaty plastyczne dla dzieci, spotkania „Internetowo mocni 44+”. Inicjatywa bez wątpienia proponuje kompleksowy, międzypokoleniowy i integracyjny sposób na wspólne, aktywne spędzanie wolnego czasu dla dzieci, młodzieży, rodziców i dziadków. W dalszej perspektywie organizatorzy planują założenie stowarzyszenia „Osiedle Ogrody w Łaskarzewie”. Pomysł jest bardzo ciekawy, w dużym stopniu jest także nowatorski w skali miasta, bo tego typu sformalizowanej integracji sąsiedzkiej jeszcze u nas nie było.

„Pajęczyna antysmogowa” należy do innej kategorii: ochrona środowiska naturalnego – działania na rzecz czystego powietrza. Inicjatorem jest grupa nieformalna ANTYSMOG pod kierownictwem Eryka Laskowskiego (czyli autora niniejszego tekstu). Zamierzeniem jest budowa w Łaskarzewie sieci /pajęczyny – stąd nazwa projektu/ detektorów smogu (stężenia pyłów PM10 i PM2,5) w oparciu o technikę IoT (ang. Internet of Things). Inicjatywa oparta będzie na zaangażowaniu woluntariuszy, którzy zbudują razem z organizatorami czujniki pyłów z zestawów do samodzielnego montażu, a następnie zainstalują je w swoich posesjach. Cała instalacja zostanie podłączona do Internetu a na stronie www Urzędu Miasta pojawią się wyniki pomiarów jakości powietrza w Łaskarzewie. Tego typu instalacji nie ma w najbliższej okolicy, będzie to więc nowość co najmniej na skalę powiatu, a przy okazji – na co jako organizator mam nadzieję – skłoni wielu mieszkańców do zakończenia wypalania śmieci oraz przejścia na ogrzewanie gazem. Przy okazji pozyskamy nową wiedzę, bo jednym z zadań jest przeprowadzenie warsztatów elektroniki, mikrokontrolerów oraz technik IoT.

Warto dodać, że trudno byłoby uzyskać tego typy dofinansowanie bez aktywnej pomocy Stowarzyszenia Centrum Integracyjno Animacyjne. Jest ono ambasadorem projektu „Mazowsze Lokalnie” w powiecie garwolińskim. Jego prezes, Marek Kusak, przeprowadził warsztaty szkoleniowe dla osób zainteresowanych projektem i pomógł składających wnioski prawidłowo wypełnić formularze aplikacyjne. Obydwa projekty są obecnie na etapie podpisywania umów na dofinansowanie.

/opracowanie: Naczelny/

[al2fb_like_button]

Tagi: , , , ,

Komentowanie zamknięte.

Jakość powietrza

Kalendarz

maj 2020
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archiwum artykułów