Pajęczyna antysmogowa w Łaskarzewie

pajęczyna_antysmogowaPolska od wielu lat należy do czołówki krajów europejskich z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Mieszkamy w Łaskarzewie – miejscowości, która miała przed wojną status uzdrowiskach, wśród lasów, w dużej odległości od ośrodków przemysłowych. Tymczasem problem zanieczyszczenia powietrzna i smogu to nie tylko problem odległych, wielkich miast, Warszawy czy Krakowa, ale także nasz. Aby to stwierdzić, wystarczy w sezonie grzewczym, późnym popołudniem wybrać się na spacer po Łaskarzewie.

Jak narodził się pomysł budowy „Pajęczyny antysmogowej” w Łaskarzewie?

Myślę, że wszyscy chcieliby mieć w Łaskarzewie czyste powietrzne, niestety tzw. niska emisja (czyli spalanie w piecach i kotłach starego typu złej jakości węgla oraz śmieci) robi swoje. Jako pierwszy krok do poprawy tego stanu, postanowiliśmy zbudować sieć monitoringu jakość powietrza. Ze względów finansowych nie braliśmy pod uwagę rozwiązań komercyjnych. Zdecydowaliśmy się na rozwiązanie, które łączy „przyjemne z pożytecznym” – kupimy detektory w postaci zestawów do samodzielnego montażu i – po zmontowaniu – podłączymy je do istniejącej, internetowej i darmowej sieci monitoringu zanieczyszczeń powietrzna.

Dzięki programowi „Mazowsze Lokalnie 2020” oraz wsparciu Stowarzyszenia Centrum Integracyjno Animacyjne z Łaskarzewa udało się nam pozyskać dofinansowanie projektu.

Obecnie finalizujemy zakup detektorów do monitoringu powietrza. Niedługo rozpocznie się cykl spotkań warsztatowych, na których zapoznamy się z techniką IoT (ang. Internet of Things), poznamy elementy czujników NAM 3.2 oraz rozpoczniemy ich montaż. Planujemy zainstalować łącznie 12-14 detektorów w różnych miejscach Łaskarzewa i najbliższej okolicy (m.in. Przychód i Sośninka). Detektory zostaną podłączone do Internetu i wpięte do sieci https://aqi.eco/ gdzie będą prezentowane wykresy zanieczyszczenia powietrza w Łaskarzewie.

Zapraszam wszystkich do polubienia strony „Łaskarzewska Pajęczyna Antysmogowa” na FB i wsparcia tej inicjatywy. Rozpoczęliśmy już rejestrację woluntariuszy, którzy razem z nami zbudują sensory jakości powietrzna i zainstalują je na własnych posesjach. Budowa detektora nie wymaga specjalistycznej wiedzy technicznej, ale przede wszystkim chęci poświęcenia pewnej ilości wolnego czasu na udział w spotkaniach warsztatowych, zapoznanie się ze sprzętem i techniką montażu. Więcej informacji FB.

Grupa nieformalna ANTYSMOG
Eryk Laskowski, Maciej Laskowski, Ksawery Laskowski

[al2fb_like_button]

Tagi: , , , , ,

Komentowanie zamknięte.

Jakość powietrza

Kalendarz

wrzesień 2020
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Archiwum artykułów