Pajęczyna Antysmogowa na konferencji „Detonator Społeczny 2020”

pajęczyna_antysmogowaMiło nam poinformować Czytelników NS, że „Pajęczyna antysmogowa” została wybrana jako jeden z dwóch projektów, prezentowanych na konferencji „Detonator Społeczny 2020”, podsumowującej tegoroczną edycję Mazowsze Lokalnie. Wydarzenie odbędzie się online w najbliższy poniedziałek (wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/379017260190021/). Nasze detektory już działają, zostały podłączone do Internetu a aktualizowane co 4 minuty odczyty, pokazujące jakość powietrza w Łaskarzewie, można obejrzeć na stronie https://laskarzew.aqi.eco/ lub w aplikacji „Kanarek”.

Jak przebiegła budowa „Pajęczyny antysmogowej” w Łaskarzewie?

Zgodnie z harmonogramem projektu, korzystając z dotacji z „Mazowsze Lokalnie 2020”, sfinalizowaliśmy zakup detektorów. We wrześniu i październiku br. odbyły się spotkania warsztatowe, dotyczące elektroniki, lutowania i IoT (ang. Internet of Things). Potem rozpoczęliśmy montaż urządzeń. Obecnie w sieci działa 9 detektorów NAM 0.3.2, ale docelowo będzie 14 detektorów, rozmieszczonych w różnych miejscach Łaskarzewa i okolicy (m.in. Przychód i Sośninka). Detektory zostały podłączone do Internetu i wpięte do sieci https://aqi.eco/.

Zapraszam wszystkich do polubienia strony „Łaskarzewska Pajęczyna Antysmogowa” na FB a także osobistego wsparcia tej inicjatywy. Co można zrobić? Przede wszystkim korzystać ze strony:
https://laskarzew.aqi.eco/
na której dostępne są aktualne wskazania naszych detektorów. Można też korzystać z aplikacji „Kanarek”, gdzie również są podawane odczyty z Łaskarzewa. Warto dodać, że dane z „Pajęczyny antysmogowej” są przesyłane także do największej, międzynarodowej sieci detektorów Luftdaten.info (obecnie pod adresem: https://sensor.community/).

Zachęcamy by zostać wolontariuszem naszego projektu i udostępnić miejsce na swojej posesji i WiFi do instalacji czujnika. Można też zakupić własny zestaw Nettigo NAM 0.3.2, zmontować i wpiąć go do sieci z naszą pomocą. Budowa detektora nie wymaga specjalistycznej wiedzy technicznej, ale przede wszystkim chęci poświęcenia pewnej ilości wolnego czasu na zapoznanie się ze sprzętem i techniki lutowania.

Nieocenionego wsparcia dla „Pajęczyny antysmogowej” udzieliło Stowarzyszenia Centrum Integracyjno Animacyjne z Łaskarzewa, które jest ambasadorem programu Mazowsze Lokalnie.

Grupa nieformalna ANTYSMOG
Eryk Laskowski, Maciej Laskowski, Ksawery Laskowski

Tagi: , , , ,

Komentowanie zamknięte.

Jakość powietrza

Kalendarz

listopad 2020
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Archiwum artykułów