„Szkatułka Katyńska”

Smolensk2010Mija 71 lat od zbrodni katyńskiej oraz rok od katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem. Tragedia z 10 kwietnia 2010 roku przypomniała światu o Katyniu. Wydarzeniom tym dedykowany jest tom poezji, wydany przez Stanisława Klimaszewskiego, który urodził się i mieszkał w Łaskarzewie.

Szkatułka Katyńska - okładka

Autor:
Stanisław Klimaszewski
Data wydania
2010
Liczba stron
72
Oprawa
miękka
Format
A5
ISBN
978-83-7270-834-2

Powyższa publikacja to zbiór głęboko poruszającej poezji, w której autor wyraża ogrom smutku, żalu i bezsilności, jaki towarzyszy rozmyślaniom o zbrodni katyńskiej w 1940 roku. Jest to drugie, rozszerzone wydanie tej pozycji – wzbogacone o przemyślenia nad ostatnimi wydarzeniami w Smoleńsku. Dodatkowym atutem książki są znakomite exlibrisy Zbigniewa Strzałkowskiego, które doskonale korespondują z treścią poezji.


Autor „Szkatułki Katyńskiej” Stanisław Klimaszewski mieszkał w latach czterdziestych i pięćdziesiątych ubiegłego wieku w Łaskarzewie, a później w związku z dalszą nauką, studiami i pracą zawodową przeniósł się na stałe do Lublina.

Pierwsze wydanie „Szkatułki Katyńskiej” z posłowiem Zbigniewa Strzałkowskiego ukazało się w roku 2000, w 60 – lecie zbrodni, natomiast drugie wyszło drukiem w 2010, w 70 – lecie Katynia. Poemat składa się z 14–stu części i jest utworem w przeważającej mierze stroficznym o interesującym, nowatorskim zapisie myśli. Strofy i wersy ustawione po lewej stronie i prawostronne czytane od góry tworzą osobne oraz spójne przekazy poetyckie (wiersze), natomiast spięte razem, tak jak łączy zamek błyskawiczny, przekazują kolejny materiał twórczy (wiersz). A więc można je czytać na trzy sposoby – całość (lewe + prawe strofy i wersy), lewe strofy i wersy oraz prawe strofy i wersy.

Strumienie wyobraźni i emocjonalne stany poety wykreowały obrazy kozielskiego obozu – dojmującego uczucia samotności, koszmaru przesłuchań, beznadziejnej egzystencji i zakłamania komendantury obozowej oraz wyniszczającej tęsknoty polskich jeńców, a także ich potwornej śmierci – zbrodni dokonanej przez bestialskich enkawudzistów.

Zamieszczony w zakończeniu przekaz poetycki o katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem dopełnia i boleśnie spina pamiętliwą kokardą kiru Katyń 1940 i Smoleńsk 2010.

Projekt okładki i grafiki Cezarego Klimaszewskiego oraz posłowie, wiersz i ekslibrisy Zbigniewa Strzałkowskiego znakomicie korespondują z treścią poematu.

Tomik Naszego Kolegi dostępny jest w sklepie internetowym Wydawnictwa Muzycznego Polihymnia – http://www.polihymnia.pl/sklep/

Polihymnia

Tagi: , ,

Komentowanie zamknięte.

Jakość powietrza

Punkt Informacji Turystycznej Pozytywna Energia e-Łaskarzew Skatepark w Łaskarzewie

Kalendarz

kwiecień 2011
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Archiwum artykułów