Łaskarzewska „Jedynka” otwiera się na Europę

comenius15Rok szkolny 2013/2014 w Zespole Szkół Nr 1 w Łaskarzewie upływa pod znakiem ginących rzemiosł i języka angielskiego. Wszystko to za sprawą projektu Comenius, który dzięki zaangażowaniu Pani Dyrektor, Grażyny Sałasińskiej, pani Agaty Strzelczyk i pani Nel Leszczyny spotkał się z pozytywną oceną komisji kwalifikacyjnej i otrzymał zielone światło na drodze realizacji. Z nieoficjalnych źródeł wiadomo, że zaproponowany przez wspomnianą grupę projekt uzyskał jedną z najwyższych ocen, co świadczy jednoznacznie o jego wysokim poziomie i oryginalności.

Decyzja o zakwalifikowaniu projektu dotarła do szkoły w wakacje i już od września rozpoczęły się prace związane z jego realizacją. Do grupy zaangażowanych dołączyła Pani v-ce Dyrektor, Urszula Michalik i nauczycielki języka angielskiego, pani J. Głaszczka i pani E. Kot. Pomocną dłoń wyciągnęli także p. Tadeusz Rutkowski i wyjątkowo biegli w sprawach technologii komputerowej uczniowie klasy IIIa, Piotr Sałasiński i Przemysław Dębek. Powstała zakładka przy internetowej stronie szkoły, której administrowaniem zajął się Piotr Sałasiński, a która to zawiera wszystkie informacje związane z działaniami podejmowanymi w ramach realizacji projektu Comenius.

A jaka jest idea podjętych przez szkołę aktywności? Głównym celem projektu jest wymiana międzynarodowa uczniów i rozwijanie kompetencji językowych, szczególnie w obrębie komunikacji (Spoken English). Aby mieć o czym rozmawiać określony został temat projektu i harmonogram prac, które uczestnicy będą wykonywać, aby stworzyć produkt finalny, czyli stronę internetową o podjętej tematyce. W naszym przypadku temat projektu brzmi: Rediscovering Vanishing Handicrafts – Contemporary Tribute, co w wolnym tłumaczeniu oznacza: Odkrywanie na nowo zanikających rzemiosł – współczesny hołd. Partnerami naszej szkoły są: Włochy, Hiszpania, Turcja i Węgry.

W dniach 26 – 31 października br. przedstawiciele szkół partnerskich przyjechali do Łaskarzewa, aby omówić z Dyrekcją i koordynatorami z naszej szkoły szczegóły współpracy. Wszyscy goście okazali się być przesympatyczni i niezwykle serdeczni. Większość z nich biegle włada językiem angielskim, co dało możliwość sprawdzenia swoich umiejętności, a czego doświadczyli uczniowie przemieszczający się korytarzami naszej szkoły. Chłopcy i dziewczęta odważnie i ochoczo wymieniali pozdrowienia, przedstawiali się, zadawali pytania a nawet śpiewali wspólnie z naszymi gośćmi. Zagraniczni partnerzy byli zachwyceni takim ciepłym przyjęciem i serdecznością szkolnej społeczności. Ale te miłe akcenty jedynie przeplatały ciężką pracę dyrektorów i koordynatorów, która odbywała się każdego dnia ich pobytu w Łaskarzewie. Miejscem obrad i dyskusji była sala nr 16, która na ten pracowity tydzień została zaadaptowana na gabinet obrad. Przedyskutowano wiele kwestii dotyczących organizacji wyjazdów zagranicznych, komunikacji i wymiany informacji pomiędzy szkołami uczestniczącymi w projekcie, terminy wykonania kolejnych prac projektowych i wiele innych. Dzięki owocnej współpracy powstał harmonogram działań na cały okres realizowania projektu. Szczegóły ustaleń rozłożyły się na kolejne dni spotkania. Wizyta zagranicznych gości rozpoczęła się od spotkania z uczniami i nauczycielami gimnazjum i liceum na sali gimnastycznej. Każda z delegacji przedstawiła miejscowość, z której pochodzi i przy pomocy prezentacji multimedialnej szkołę, którą reprezentuje. Była to nie lada atrakcja posłuchać o innych krajach i tamtejszych szkołach. Ciekawe zdjęcia budziły wiele emocji wśród naszych uczniów, a także rodziły pytania, na które goście chętnie odpowiadali.

Kolejnym punktem była wizyta w Urzędzie Miasta w Łaskarzewie i spotkanie z Panią Burmistrz. Ciepłe powitanie i rozmowa w miłej atmosferze wywarła ogromne wrażenie na naszych gościach, co najlepiej widać po uśmiechniętych twarzach utrwalonych na wspólnych zdjęciach kończących wizytę w Urzędzie Miasta. Po przełamaniu pierwszych lodów przystąpiono do pracy i ustalono terminy wizyt w poszczególnych krajach partnerskich i szczegóły związane z tymi wyjazdami.

W kolejnym dniu omówione zostały kwestie dotyczące platformy Edmodo, która jest główną formą komunikacji, wymiany materiałów i informacji między wszystkimi uczestnikami projektu. W trakcie tej sesji roboczej swoją pracę zaprezentowali uczniowie klasy IIIa gimnazjum Piotr Sałasiński i Przemysław Dębek, którzy umożliwili wirtualny spacer po szkole, który można odbyć za pomocą strony internetowej (link do strony: http://comenius-laskarzew1.ugu.pl/). Ta prezentacja wywarła ogromne wrażenie na zagranicznych gościach, którzy uznali, że jest to nie lada osiągnięcie i postanowili podjąć próbę stworzenia podobnej aplikacji we własnych szkołach.

Kolejny dzień wspólnej pracy upłynął na ustalaniu szczegółów związanych z konkursem na plakat i logo projektu. Po pracowitym czasie spędzonym w sali nr 16, na zakończenie tego spotkania, uczestnicy wybrali się na krótką wycieczkę do Kazimierza nad Wisłą, gdzie zdobyli Górę Trzech Krzyży i skosztowali regionalnego koguta.

W trakcie pobytu w Łaskarzewie nasi goście odwiedzili także lokalne zakłady szewskie, właścicielom których serdecznie dziękujemy za umożliwienie zwiedzania. W przeddzień Wszystkich Świętych przybyli goście opuścili Łaskarzew i Polskę. Pożegnanie na lotnisku w Warszawie wywołało wiele emocji i wzruszeń, a niektórym nawet łezka zakręciła się w oku. Był to czas wspólnej pracy, ale przede wszystkim wspaniała zapowiedź ekscytującej przygody i wielu możliwości dla uczniów naszej szkoły. See you in Spain!

Opracowanie: Joanna Głaszczka

[al2fb_like_button]

Tagi: ,

Jeden komentarz do “Łaskarzewska „Jedynka” otwiera się na Europę”

  1. Nasze Sprawy » Archiwum » Budżet Łaskarzewa w 2014 r. napisał(a):
    4 stycznia 2014 godz. 16:46

    […] 2013 (chodzi o projekt „Comenius” realizowany w Zespole Szkół nr 1, pisaliśmy o nim już tutaj, a który ma być kontynuowany w latach 2014 […]

Jakość powietrza

Kalendarz

listopad 2013
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Archiwum artykułów