III sesja Rady Miasta

III Sesja Rady Miasta w Łaskarzewie, za nami.
Odbyła się w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w dniu 29 grudnia 2010 roku. W obradach uczestniczyli członkowie Rady Miasta w komplecie, oraz Pani Burmistrz Lidia Sopel – Sereja, Skarbnik, Sekretarz i Prawnik Urzędu Miasta. Na obrady przybyli – dość licznie – mieszkańcy miasta. Widoczna była obsługa prasowa.

III sesja RM (1)

Porządek obrad standardowy, a w nim szereg uchwał dotyczących:

  • zmian w budżecie miasta na rok 2011,
  • wynagrodzenia burmistrza miasta,
  • ustalenia diet dla przewodniczącego i wiceprzewodniczącego oraz członków rady miasta.

Ponadto podjęcie uchwał – w sprawach powołania doraźnej komisji statutowej, oraz określenia wysokości stawek:

  • opłaty targowej,
  • podatku od środków transportowych,
  • nieruchomości, na terenie Miasta Łaskarzew w 2011 roku i zwolnień w tych podatkach.

Dyskusja zogniskowała się wokół przesunięć budżetowych oraz wynagrodzeń dla: Burmistrza, Przewodniczącego Rady, Wiceprzewodniczącego Rady i Radnych. Przesunięcia budżetowe wywołały zaniepokojenie członków Komisji Spraw Społecznych, Oświaty, Kultury, Zdrowia i Sportu /głos zabrała Radna Laskowska Anna/ ponieważ dotyczyły przekierowania środków pieniężnych przeznaczonych na modernizację Ośrodka Zdrowia na wynagrodzenie dla ustępującego burmistrza, poza tym przesunięcia dotyczyły zmniejszenia środków finansowych pierwotnie zaplanowanych na realizację projektu „Radosna Szkoła” i przesunięcie na wynagrodzenia dla pracowników administracji szkolnej. Przewodnicząca Rady zwróciła uwagę, ze struktura realizacji budżetu, gdzie przesuwa się środki finansowe z inwestycji na rzecz bieżących wydatków jest niebezpieczna bo prowadzi do braku dyscypliny finansowej a w konsekwencji braku realizacji inwestycji. Przewodniczący Komisji Budżetowej zapewniał radnych, że elastyczna polityka przesunięć budżetowych jest praktyką powszechną i nie należy się tego obawiać, co potwierdziła Pani Skarbnik, w rezultacie Radni przyjęli proponowane poprawki do budżetu.

III sesja RM (2)

W momencie ustalania wynagrodzenia dla Burmistrza wyłoniono dwa wnioski:

• Wniosek zaproponowany przez Przewodniczącą Rady Beatę Kozikowską, w którym proponowano aby wynagrodzenie pozostawić na poziomie z poprzedniej kadencji, wówczas wynagrodzenie dla Burmistrza wynosiłoby 7564zł. Uzasadnienie: sprawowanie urzędu Burmistrza jest po raz pierwszy, dlatego należy ocenić rezultaty pracy i wówczas dokonywać uzasadnionych podwyżek, które będą dodatkową motywacją do lepszej pracy, miasto jest w trudnej sytuacji finansowej, dlatego polityka oszczędności jest mocno zasadna, poza tym z rachunku ekonomicznego wynika, że skoro Radni zdecydowali się pozostawić wpływy do budżetu miasta na niezmienionym poziomie to skąd pokryć nieuzasadnione koszty, a do takich należą podwyższone świadczenia płacowe. Wniosek upadł – glosowanie: za – 6 , przeciw – 8.

• Wniosek zaproponowany prze radnego Jana Sierańskiego – propozycja podwyższenia wynagrodzenia do poziomu 9074zł. Uzasadnienie: Burmistrz zyskał duże poparcie społeczne, a więc podwyższone wynagrodzenie jest uzasadnione, poza tym sytuacja miasta jest na tyle trudna, że będzie to ciężka praca dla Burmistrza. Wniosek przeszedł – głosowanie: za – 9, przeciw – 5. Ostatecznie więc, uchwałą Rady miasta ustalono wynagrodzenie dla Burmistrza na poziomie 9074zł /brutto/.

Diety dla Radnych wnioskowano w dwóch wariantach:

• Wniosek o zryczałtowanym sposobie naliczania diet zaproponował radny Bożek Zbyszek. Uzasadnienie: efektywność pracy miała nie zależeć od ilości spotkań w komisjach, ale od faktycznie rozwiązywanych problemów i faktycznego zaangażowania się w problemy miasta. Wniosek upadł.

• Wniosek pozostawienia stawek starych i naliczania diet ilością odbytych spotkań w komisjach i ilością sesji /radni – 130zł, przewodniczący komisji 180zł, wiceprzewodniczący rady 800zł, przewodniczący rady 1000zł/. Wniosek przeszedł.

Dyskutowano również nad możliwością obniżenia diet o 10% i przekazania kwoty na uzasadnione cele związane z funkcjonowaniem Rady. Wniosek nie przeszedł.

Uchwały w sprawach jak wyżej podjęte jednogłośnie, lub zdecydowaną większością – opublikowane będą na stronach Urzędu Miasta.

Sprawozdanie Burmistrza ograniczyło się do informacji o spotkaniach z organizacjami działającymi na terenie miasta, kontaktach z innymi jednostkami oraz zapoznawaniem się z pracą Urzędu. Z uwagi na krótki czas między sesjami – sprawozdanie było krótkie.

W zapytaniach i interpelacjach padały pytania dotyczące: jakości wody w wodociągach miejskich – bardzo zła wg opinii mieszkańców, potwierdzona wynikami kontroli Sanepidu. Konieczna jest modernizacja stacji i wodociągów. Z dużą troską mieszkańcy zadawali pytania na temat stanu kasy miasta i wysokości zadłużenia oraz możliwości pozyskiwania funduszy Unijnych. Pytano jak jest ze ściągalnością za opłaty wody i ścieków. Pani Burmistrz poinformowała, że szczegółowe informacje będzie mogła przedstawić na następnej Sesji Rady, gdyż dopiero są opracowywane dane liczbowe i podsumowania. Odnośnie wodociągów przedstawiła propozycję – tak jak to jest w innych gminach czy urzędach – oddania wodociągów i kanalizacji w użytkowanie firmie zewnętrznej, wyłonionej w drodze przetargu, o ile będzie taka wola i zgoda mieszkańców. Przedstawiony przez Burmistrz i dyskutowanym był również problem rozwiązania Gospodarki Komunalnej i przekształcenie Zakładu w Referat Gospodarki Komunalnej jako integralnej jednostki organizacyjnej w ramach Urzędu.

Opracował: KAK

Tagi:

Komentowanie zamknięte.

Jakość powietrza

Kalendarz

styczeń 2011
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Archiwum artykułów