Spotkanie z p. Burmistrz

Spotkanie 23.01.2011Na dwa dni przed Sesją Rady Miasta — w dniu 23 stycznia 2011 r. (niedziela) odbyło się spotkanie mieszkańców Łaskarzewa z p. Burmistrz Lidią Sopel-Serają — w sprawie gospodarki wodno-kanalizacyjnej oraz gospodarki odpadami i utrzymania czystości na terenie miasta. Na spotkanie stawili się liczni mieszkańcy — poinformowani poprzez wywieszone ogłoszenia.

W wystąpieniu pani Burmistrz przedstawiła otrzymany z Sanepidu raport dotyczący stanu przydatności wody do spożycia z wodociągów łaskarzewskich. Wynika z niego, że normy dotyczące zawartości żelaza i manganu przekroczone są 10-krotnie. Ten stan nie pojawił się nagle. Od dawna Miasto było ostrzegane o złej jakości wody i na kolejne prośby przesuwano termin poprawy tego stanu. Obecnie mamy czas do 31 grudnia 2011 roku na doprowadzenie stanu wody do poziomu obowiązujących norm.
Spotkanie23.01.2011Stan wodociągów (a szczególnie brak odpowiednich pomp i filtrów oraz za małe pomieszczenie przepompowni nie mającej możliwości uzdatnia wody) — jest fatalny i wymaga ogromnych nakładów finansowych. Kompleksowe załatwienie sprawy (projekty techniczne, rozbudowa, zakup i instalacja urządzeń) — szacunkowy koszt doprowadzenia do obowiązującego, aktualnego standardu to koszt około 1 mln zł. Pani Burmistrz zapytała, czy stać Miasto na taki wydatek? Oczywiście nie. Czy możemy pozostawić ten stan bez zmiany? Oczywiście, że nie. Co wobec tego robić? Pani Burmistrz proponuje by, wzorem innych urzędów gminnych i miejskich, zawrzeć umowę — po wcześniejszym przygotowaniu przetargu i ogłoszeniu go — z firmą prywatną wyspecjalizowaną w tego rodzaju działalności.

Partnerstwo publiczno-prywatne jest instytucją, która pozwala podmiotom publicznym na finansowanie ważnych przedsięwzięć z zakresu szeroko pojętej użyteczności publicznej poprzez zaangażowanie w to środków podmiotów prywatnych. Jest to praktyka prawnie dopuszczona do wdrażania. Głównym elementem tej procedury jest mechanizm wyboru partnera prywatnego. Od tego zależy bowiem możliwość skonstruowania umowy o PPP i w rezultacie realizacja danego przedsięwzięcia. Jednakże możliwość wyboru partnera prywatnego jest uzależniona od wyników uprzedniej analizy przedsięwzięcia. Analizy tej dokonuje podmiot publiczny w celu określenia zasadności zastosowania modelu PPP w danym przypadku. Ustawa z dnia 19 grudnia 2008 r. o partnerstwie publiczno-prywatnym — dopuszcza i reguluje te zagadnienia.

W trakcie spotkania, pani Burmistrz chciała poznać stanowisko miejscowej społeczności w tej sprawie. Dyskusja nie rozstrzygnęła co byłoby najlepsze dla miasta. Jak jednoznacznie stwierdziła p. Burmistrz, obecnie nie ma już możliwości skorzystania ze środków unijnych na te cele. Ten okres już mamy za sobą!
Kolejnymi wątkami były sprawy zadłużenia Miasta z jednej strony oraz ściąganie należności od mieszkańców (nie małe). Jak również umorzenia zadłużeń — jako mit-plotka czy prawda?
Nie obyło się również bez poruszenia tematu wysokiego wynagrodzenia, jakie otrzymuje p. Burmistrz. Zadała pytanie czy za ciężką pracę, bez weekendów i w dużym wymiarze godzin, ma pracować za darmo? „Ja się nie pchałam” — odpowiedziała p. Burmistrz na głos za sali — „wy mnie wybraliście znaczącą przewagą głosów i dajcie mi szansę, ale nie jestem cudotwórcą i nie stanie się to natychmiast i jednocześnie oczekuję waszej pomocy.”
Kolejnym bardzo kontrowersyjnym tematem było działające na terenie miasta wysypisko śmieci oraz stan czystości w mieście. Oba te zagadnienia wymagają uregulowań.
Burmistrz powiedziała, że miasto jest nie ubezpieczone i za wszelkie wypadki — ona jako burmistrz odpowiada.
Padały głosy z sali by podobne spotkania były organizowane przez Radę Miasta. P. Burmistrz odpowiedziała, że to nie jej kompetencja a sprawę przekaże Przewodniczącej Rady.
Na zakończenie zaprosiła na następne spotkanie za miesiąc.

Opracował: KAK

Tagi:

Komentowanie zamknięte.

Jakość powietrza

Kalendarz

styczeń 2011
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Archiwum artykułów