Dyskusja wokół wody cd.

spotkanie_03-04-2011W niedzielę 03-04-2011 o godz. 1600, w sali weselnej OSP w Łaskarzewie, odbyło się spotkanie Burmistrza Miasta, mgr Lidii Sopel-Sereja z mieszkańcami. Spotkanie dotyczyło przede wszystkim przyszłości zakładu wodno-kanalizacyjnego w Łaskarzewie i związane było z narastającą dyskusją na temat projektu uchwały, zezwalającej na wydzierżawienie inwestorowi przez Burmistrza całej infrastruktury wodno-kanalizacyjnej w trybie bezprzetargowym na okres 15 lat.

Na samym początku spotkania odczytany został artykuł z „Naszych Spraw” (patrz tutaj) dotyczący projektu uchwały na VI Sesję Rady Miasta. Bardzo nas cieszy – jako redakcję NS – że udało się wpłynąć na poszerzenie dyskusji w Łaskarzewie na temat spraw gospodarki komunalnej. Szkoda tylko, że osoby roznoszące po mieście przedruk wspomnianego artykułu nie zamieściły na nim logo naszej gazety – mielibyśmy zapewnioną darmową reklamę!

Pani Burmistrz przedstawiła aktualne koszty, ponoszone przez miasto na utrzymanie zakładu gospodarki komunalnej. Po wliczeniu wszystkich składowych (sieć wodociągowa, oczyszczalnia, utrzymanie zieleni, sprzątanie miasta) suma kosztów wynosi ok. 1mln zł. rocznie. Przedstawiła również swoje szacunki, określające wysokość kosztów, które ponosiłoby miejskie przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjnej, zorganizowane w postaci spółki z o.o. ze 100% udziałem miasta – na ok. 1,33mln zł. Uznała, że przedsiębiorstwo takie byłoby obarczone wielkim ryzykiem upadłości i w związku z tym nie zgodziłaby się na wniesienie aportem majątku komunalnego do takiej spółki – co najwyżej wchodzi w grę jego użyczenie.

Istotną deklaracją, złożoną przez Burmistrza, było wycofanie się z trybu bezprzetargowego.

Pośród interesujących pytań i wypowiedzi, padających z sali, wymienić należy pytania radnej Beaty Kozikowskiej:

  • o gwarancje cen wody i kanalizacji dla mieszkańców, jak również o faktyczny wpływ władz miasta na wysokość tych opłat – według Burmistrza, w przypadku dzierżawy, podwyżka wynosiłaby maks. 5%-7%.
  • czy będzie opracowany plan rozwoju infrastruktury wodno-kanalizacyjnej i jaki będzie wpływ inwestycji na ceny wody i kanalizacji,
  • jaka jest różnica między propozycją, forsowaną przez Burmistrza, a podobnymi rozwiązaniami funkcjonującymi w okolicy (np. przedsiębiorstwo pp. Pytlów) – zgodnie ze słowami Burmistrza jej propozycja wiąże się z przekazaniem nadzoru inwestorskiego w ręce dzierżawcy.

Padło również pytanie (radna Anna Laskowska) o formy działalności okolicznych przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych.

Inne głosy z sali dotyczyły m.in. kwestii lepszej organizacji działającego zakładu gospodarki komunalnej, co być może byłoby wystarczającym rozwiązaniem dla miasta oraz problemu oszacowania aktualnych kosztów, ponoszonych przez jednostki organizacyjne urzędu, na usługi wodno-kanalizacyjne.

Pod koniec spotkania dłuższą wypowiedź miał Waldemar Trzaskowski – jeden z kandydatów w ostatnich wyborach samorządowych, w której przedstawił kilka zalet przedsiębiorstwa miejskiego w postaci spółki z o.o. i polemizował z kosztami działalności takowego, szacowanymi przez Burmistrza.

Według mojej opinii, jako uczestnika tego spotkania, w zasadzie nie dowiedzieliśmy się żadnych nowych, konkretnych informacji. Koszty działania aktualnego zakładu gospodarki w Łaskarzewie były już przedstawiane mieszkańcom wcześniej. Przedstawione natomiast podczas spotkania dane liczbowe, dotyczące kosztów działania miejskiej spółki z o.o. były szacunkowe i spotkały się z krytyką uczestników. Nic dalej nie wiadomo dokładnie na temat warunków potencjalnej dzierżawy sieci wodno-kanalizacyjnej ani jej wpływu na budżet miasta i ceny usług. Pozytywnym aspektem spotkania było na pewno to, że informuje się mieszkańców o różnych wariantach rozwiązania naszych problemów i umożliwia publiczną dyskusję na istotne tematy.

Opracował: Naczelny

Tagi: ,

Komentowanie zamknięte.

Jakość powietrza

Kalendarz

kwiecień 2011
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Archiwum artykułów