Remont na cmentarzu

Uroczystość odpustowa 9 XUczestniczy uroczystości odpustowej ku czci św. Onufrego na cmentarzu parafialnym w niedzielę 9 października z pewnością zauważyli efekty remontu zabytkowych obiektów.

Prace remontowe były imponujące i szeroko zakrojone. Przeprowadzono generalny remont kaplicy – „od krzyża na szczycie po fundamenty” – jak powiedział Ks. Proboszcz Edmund Szarek. Wieża i kopuła zostały obrobione blachą miedzianą. Wyremontowano dach, mury na zewnątrz kaplicy, jak również jej wnętrze. Wykonano nową elewację oraz zabezpieczono fundamenty.

Remont (1)Wewnątrz kaplicy, oprócz generalnego remontu, zostały wstawione odrestaurowane figury Św. Apostołów Piotra i Pawła. Duże wrażenie wywiera także odnowiony ołtarz.

Prace objęły także inne najstarsze obiekty na cmentarzu:

  • pokryto blachą i odnowiono tzw. „katakumby” – miejsce pamięci z płytami nagrobnymi właścicieli ziemskich, pochowanych na naszym cmentarzu.
  • odnowioną małą kapliczkę przy tylnym wejściu na cmentarz.
  • odnowiona ołtarz polowy.

TablicaFigura Matki Boskiej, która znajdowała się w kapliczce, został przywieziona z konserwacji do Łaskarzewa i powróci na swoje miejsce podczas uroczystości Wszystkich Świętych.

Do kaplicy wróciła także tablica z historią tego miejsca, zawieszona tam w 1997 roku przez członków Towarzystwa Miłośników Historii i Kultury Łaskarzewa, o następującej treści:

Historia kościoła Św. Onufrego

Powodem powstania tej kaplicy była zaraza panująca w Łaskarzewie ok. 1710 r. kiedy to kilka rodzin przeniosło się z miasta do lasu zwanego puszczą Św. Onufrego. Do chorych i umierających przybywał ksiądz, który wezwany spoczął na kamieniu i zmarł, pochowany obok. Ludność przerażona wypadkami uczęszczała odtąd na to miejsce nazywając je świętym, jako że wielu doznawało tu łask. W miejscu tym wystawiono kaplicę wysławiającą grób zmarłego i kamień. W 1789 roku wybudowano w tym miejscu kościółek drewniany i domek dla pustelników. W 1793 roku papież Pius VI nadał dla kościoła dwa odpusty w miesiącu czerwcu i październiku. Na odpusty te przybywały liczne pielgrzymki, nawet z odległych miejsc m. in. Kielc, Sandomierza i Radomia. W 1847 r. wzniesiono kościół murowany, wewnątrz którego nad kamieniem zbudowano ołtarz z obrazem Św. Onufrego. Proboszczem był wówczas ks. Kazimierz Jasiński, konsekracji dokonał ks. bp Benjamin Szymański w 1858 roku.

W latach 1859-1876 i 1939-1949 kościół ten pełnił funkcję kościoła parafialnego.

Podczas ogłoszeń Ks. Proboszcz złożył także podziękowania Wspólnocie Gruntowej za uporządkowanie terenu przy figurze Matki Bożej przy Szkole Nr 1.

Remont(2)
Remont (3)
Remont (4)
Remont (5)
Remont (6)

Opracował: Eryk Laskowski

Tagi: ,

2 komentarze do “Remont na cmentarzu”

  1. Franciszek Maurer napisał(a):
    15 października 2011 godz. 18:05

    Eryku!
    Na podstawie zdjęć widzę że faktycznie, wrażenie mogło być ogromne!

    Równie ogromne wrażenie wywiera to, co prezentuje sobą cmentarz żydowski. Niestety tu się zaznacza tzw biegunowość odczuć…

    Na temat cmentarza na Gorczycewie póki co się nie wypowiem, bo dawno nie widziałem. Mam nadzieję że będę mile zaskoczony.

  2. Franciszek Maurer napisał(a):
    30 października 2011 godz. 23:45

    No i nie jestem… mile zaskoczony.

Jakość powietrza

Kalendarz

październik 2011
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Archiwum artykułów