Ruszył Integracyjny Klub Komputerowy!

klub komputerowy 18-11-2011 (1)W dniu 18 listopada odbyło się inauguracyjne spotkanie Integracyjnego Klubu Komputerowego, utworzonego przez grupę osób chcących poznać lub poszerzyć wiedzę z zakresu obsługi komputera i internetu.

W pracowni komputerowej, w lokalu na II piętrze nad Bajką stawiło się ponad 10 osób – chociaż oczekiwania były większe, zwłaszcza,klub komputerowy 18-11-2011 (2) że wcześniej prowadzona była szeroko zakrojona, z dużym wyprzedzeniem, akcja informacyjna („Nasze Sprawy”, „eGarwolin”, rozwieszane liczne plakaty-ogłoszenia, oraz przekazane do kilku organizacji pozarządowych zaproszenia na piśmie). Ponadto w szkole były rozdawane ulotki o spotkaniu.

Co jest przeszkodą w korzystaniu z Internetu? Barierą być może jest styl życia oraz przekonanie, że jest to „nie nasz świat” i „to technologia dla młodych”? W środkach masowego przekazu i na szczeblu centralnym słyszymy o cyfrowym analfabetyźmie i o e-wykluczeniu z jednej strony, a o korzyściach jakie daje znajomość komputera i dostęp do internetu z drugiej – ale chyba potrzeba jeszcze wiele wysiłku żeby Internet stał się codzienną praktyką.

„Badania jednoznacznie dowodzą, iż blisko 90 proc. Polaków na co dzień nie korzysta nawet z prostych usług informacyjnych administracji dostępnych poprzez Internet. Podstawową tego przyczyną – wg. tych samych badań – jest brak motywacji dorosłych Polaków do korzystania z e-usług oraz niskie umiejętności korzystania z wdrożonych rozwiązań teleinformatycznych. A zatem swoisty „analfabetyzm cyfrowy” dużej grupy dorosłych mieszkańców naszego kraju.”

„Głównymi grupami docelowymi programu kształcenia ustawicznego dorosłych winny być środowiska wykluczenia cyfrowego, których potrzeby zostały wskazane w badaniach społecznych: z jednej strony – osoby po 50 roku życia, mieszkańcy wsi i małych miasteczek, niepełnosprawni, kobiety i przedsiębiorcy, z drugiej zaś – pracownicy sektora publicznego.

Realizacja programu pozwoli rozbudzić lokalne inicjatywy oraz wykorzystywać infrastrukturę publicznego dostępu do Internetu stworzoną ze środków publicznych w ostatnich latach – centra gminne, biblioteki, szkoły i OSP.

Powszechnym postulatem samorządów oraz organizacji pozarządowych, dysponentów tych publicznych punktów dostępu do Internetu, jest sfinansowanie powszechnej akcji szkoleniowej i promującej korzystanie z usług i treści globalnej sieci.”

O wadze zagadnienia może świadczyć powołanie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

klub komputerowy 18-11-2011 (3)O tym, że warto posługiwać się komputerem i internetem, w sposób przystępny wyjaśniał informatyk, p. Tadeusz Rutkowski, przekonując jednocześnie (na podstawie doświadczenia), że jest to do opanowania przez osoby w każdym wieku, co potwierdził drugi z organizatorów spotkania, który naukę podjął po 70-tce.

Wstępnie ustalono, że osoby chcące poznać komputer od podstaw będą przychodziły w piątki na godz. 1700, natomiast osoby znające podstawy, a chcące poszerzać swoją wiedzę – na godz. 1900.

Obecny na spotkaniu Prezes Stowarzyszenia CIA p. Henryk Dąbrowski poinformował, że lokal został wyremontowany dużym wysiłkiem i poświęceniem dosłownie kilku osób, aby służył mieszkańcom Łaskarzewa. Z lokalu mogą również korzystać inne grupy zainteresowań.

Opracował: KAK

Tagi: , ,

Komentowanie zamknięte.

Jakość powietrza

Kalendarz

listopad 2011
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Archiwum artykułów