Wiedza, informacja, nowoczesność

Internet Library ConceptWiedza, informacja, nowoczesność – komputerowy katalog biblioteczny to projekt, który zrealizowała Gminna Biblioteka Publiczna w Nowym Pilczynie dzięki pozyskanej dotacji z Fundacji BRE Banku w wysokości 5000 zł. Jego celem było:

 • Podniesienie poziomu wiedzy wśród mieszkańców gminy Łaskarzew.
 • Łatwy i szybki dostęp do wiedzy i informacji.
 • Stworzenie nowoczesnej i atrakcyjnej biblioteki w małej wiejskiej gminie.

Pierwszym krokiem do realizacji projektu był zakup nowego komputera, który będzie serwerem dla całego księgozbioru Biblioteki i jej filii oraz nowoczesnego programu komputerowego MATEUSZ do katalogowania zbiorów bibliotecznych. Dwa komputery otrzymaliśmy dzięki realizacji działania POZYTYWNA ENERGIA wraz ze Stowarzyszeniem Integracyjno-Animacyjnym w Łaskarzewie. Instalacja Systemu Bibliotecznego MATEUSZ w naszych bibliotekach pozwoliła na stworzenie baz danych katalogowych i kartoteki zagadnieniowej w systemie komputerowym oraz szybkie i różnorodne wyszukiwanie informacji zarówno przez bibliotekarza, jak i czytelnika. Dzięki zastosowaniu komputerowego systemu obsługi biblioteki w pamięci komputera znajduje się baza danych, zawierająca wszystkie niezbędne do pracy bibliotecznej informacje. Komputer w całości przejmuje rutynowe czynności, takie jak: zbieranie danych statystycznych, wykonywanie sprawozdań, śledzenie zaległości. Znacznie zmniejsza pracochłonność takich operacji, jak rejestracja wypożyczeń, opracowania nabytków, skontrum.

W roku bieżącym planujmy założenie profesjonalnej strony internetowej Biblioteki, na której umieszczony będzie katalog on-line. Komputeryzacja procesów bibliotecznych to ogromne korzyści i udogodnienia dla czytelników. Dostają Oni do dyspozycji kartotekę i katalogi elektroniczne odzwierciedlające zasoby biblioteki, będące rzetelnym źródłem informacji. Szybko przebiega rejestracja wypożyczanych i zwracanych przez nich materiałów. Od ręki uzyskują informację, czy książka jest w posiadaniu biblioteki, czy obecnie znajduje się na półce. Czytelnicy mogą prowadzić poszukiwania w komputerowej bazie. Sami mogą tworzyć zestawienia bibliograficzne na interesujące ich tematy, które również wydrukować lub zapisać. Wykorzystując Internet mogą korzystać z katalogów innych bibliotek lub uzyskiwać informacje przy pomocy wyszukiwarek internetowych. Na stronie biblioteki będzie możliwość poszukiwać, rezerwować i zamawiać interesujące pozycje. Łatwość dostępu do informacji sprawia, że biblioteka staje się atrakcyjna i nowoczesna dla użytkowników, a wiedza i informacje są na wyciągnięcie ręki.

Dyrektor Biblioteki Agnieszka Baran

Fundacja BRE

Tagi:

Jeden komentarz do “Wiedza, informacja, nowoczesność”

 1. KAK napisał(a):
  18 stycznia 2012 godz. 09:25

  Serdeczne gratulacje Pani Agnieszce Baran za dokonania o których mogliśmy się dowiedzieć z publikowanych na NS informacji.
  Aktywność i kompetencja to piękne połączenie, które daje wyniki.
  Z narzekania i malkontenctwa nie ma nic, chyba tylko frustracja.

Jakość powietrza

Kalendarz

styczeń 2012
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Archiwum artykułów