Warsztaty teatralne

Warsztaty Teatralne (1)Pomysł wystawienia sztuki dla najmłodszych powstał w głowie pani Janiny Dąbrówki i doszedł do skutku dzięki jej zaangażowaniu. Wielkie podziękowania należą się oczywiście również panu Henrykowi Dąbrowskiemu i Markowi Kusakowi, którzy jako Stowarzyszenie CIA zdobyli na ten cel fundusze w ramach projektu „Pozytywna energia”.

Na spotkaniach pojawiało się ponad trzydzieścioro dzieci. Początkowo typowo teatralne zajęcia prowadził pan Piotr Wróbel – ćwiczenie dykcji, odgrywanie scenek. Następnie uczniów podzielono na dwie grupy i w tym momencie do pracy przystąpiłam ja wraz z panią Bożeną Niewczas.

Warsztaty Teatralne (2)Najtrudniejsza była decyzja co do charakteru scenariusza. W warsztatach brało przecież udział mnóstwo dzieci i młodzieży i każdy powinien dostać jakąś rolę. Zdecydowałyśmy, że wszyscy mali aktorzy, bez względu na talent, umiejętności czy pamięć wystąpią w spektaklu.

Napisałam więc scenariusz pod tytułem „Jaka to bajeczka?” z przeznaczeniem dla przedszkolaków i klas I-IV. Są to wierszowane teksty mojego autorstwa – bajkowe zagadki dla dzieci. Między kolejnymi bajkami, pojawią się też inscenizacje znanych wszystkim wierszy Jana Brzechwy, Juliana Tuwima oraz Marii Konopnickiej.

Warsztaty Teatralne (3)Wyobraźcie sobie, Drodzy Czytelnicy, że na tle baśniowej scenerii pojawiają się przed Wami: niesforne dziewczęta poprzebierane za księżniczki i królowe, chłopcy jako królowie, inni odgrywają arcytrudne role przeróżnych zwierząt, a nawet warzyw! W oddali rozgłośnie turkocząc mknie lokomotywa, a zza drzewa wyglądają wysokie buty… czyje? Tajemnica, nie mogę wyjawić wszystkiego! Wiem na pewno jednak, że choć dzieci są nieco stremowane, to włożyły mnóstwo pracy w opanowanie tekstu i w grę aktorską. My zaś przebyłyśmy długą drogę od pierwszych prób do sfinalizowania tak karkołomnego pomysłu, jak sztuka teatralna z trzydziestoma aktorami, wśród których są i tacy, co grają kilka postaci i będą musieli się przebierać w trakcie występu.

Warsztaty Teatralne (4)Rodzicom i nauczycielom zdradzę w tym miejscu tylko, że przedstawienie ma charakter dydaktyczny, że dzieci będą mogły wykazać się znajomością wielu popularnych bajek oraz perełek literatury dziecięcej. Przewidujemy też skromne, ale warte rywalizacji nagrody.

Inscenizacja będzie miała bogatą scenografię, która wyszła spod pędzla pani Ewy Szumilas, przy znacznej pomocy jej męża Zbyszka. Świetnym rozwiązaniem są wykonane przez pana Jana Dąbrówkę drewniane stelaże, na których opierają się elementy dekoracji. Część kostiumów uszyła pani Sękulska, krawcowa naszego teatru. W naszych staraniach zawsze pomocna jest pani Janina Dąbrówka.

Trzeba zaznaczyć, że po raz pierwszy Szkoły Nr 1 i Nr 2 stworzyły coś razem. Współpraca jest naprawdę wspaniała i warta kontynuacji.


A dzisiaj był istny nalot na szacowne urzędy oraz placówki oświatowe w Łaskarzewie… Nalot bajkowych postaci! Zdziwieni pracownicy, uczniowie, nauczyciele, panie woźne, panie przedszkolanki i przedszkolaki nagle ujrzeli przed sobą hasającego w kusej czerwonej spódniczce Czerwonego Kapturka, który wraz z Królewną Śnieżką i resztą doborowego towarzystwa (Księciem, Piratem, Królową oraz Angielskim Dżentelmenem) roznosił jakieś przedziwne ulotki… Nie, nie, nie ulotki to były! Podsłuchaliśmy, podpytaliśmy, podejrzeliśmy – były to zaproszenia na tajemniczą wyprawę w świat baśni.

Takim oto wierszem zwracali się Uciekinierzy z Baśni do adresatów zaproszenia:

Dzisiaj wielkie święto mamy:
Na nasz występ zapraszamy!
    Młodzież ze szkół – dwa i jeden
    Przedstawi bajeczek siedem.
Trochę wierszy, dwie piosneczki
Dorzucimy do bajeczki.
    Będzie księżna, Baba Jaga,
    Wilk, co starsze panie zjada
I księżniczka, co po trochu
Zbierała sińce od grochu!
    Czy się nam uda – zobaczymy,
    Co w naszej mocy dla Was zrobimy,
Byście się dobrze z nami bawili
I nas na koniec brawami chwalili!

Podsumowując, młodzi aktorzy zaprosili swoich młodszych kolegów z przedszkola oraz najmłodszych klas na inscenizację bajek i wierszy, które odbędzie się 8 lutego w sali Domu Strażaka w Łaskarzewie. Zaproszenie trafiło oczywiście też do rąk Pani Burmistrz, Pani Sekretarz, Dyrektorów szkół i przedszkola oraz nauczycieli i radnych.

Opracowała Nel Leszczyna

Tagi: ,

Komentowanie zamknięte.

Jakość powietrza

Kalendarz

luty 2012
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829  

Archiwum artykułów