„Świeć przykładem”

Świeć przykładem - REBAOd pewnego czasu Szkoła Podstawowa Nr 1 w Łaskarzewie współpracuje z Organizacją Odzysku S.A. „REBA”, organizując szkolne zbiórki zużytych baterii pod nazwą „Świeć przykładem”. W akcji uczestniczą uczniowie klas 4-6 wraz z nauczycielem przyrody.

Baterie to odpady niebezpieczne a jednocześnie cenny surowiec wtórny. Związki chemiczne ukryte w małych i niepozornych bateriach są szkodliwe dla środowiska naturalnego. Dzięki zbiórce baterii substancje te nie przedostają się do gleby i wód gruntowych. Drugim, równie ważnym celem akcji jest edukacja ekologiczna. Dzięki niej uczniowie dowiadują się, jak istotna jest ochrona gleby, powietrza, wód powierzchniowych i podziemnych; że każda bateria, akumulator, żarówka lub świetlówka wyrzucona do kosza na śmieci, do lasu lub na łąkę powoduje zagrożenia dla środowiska. Warto pamiętać, że młodzi ludzie są otwarci na ekologiczne pomysły i chętnie włączają się w działalność na rzecz ochrony przyrody. Trzeba im tylko dostarczyć wiedzy jak chronić środowisko i wesprzeć w działaniach.

W czasie akcji „Świeć przykładem” do zielonych pojemników, które zagościły w Szkole, każdy może wrzucić różnego rodzaju zużyte baterie i małe akumulatorki. Organizacja „REBA” za każdy zebrany 1 kg baterii przyznaje 1 punkt. Punkty te następnie zamieniane są na nagrody rzeczowe. Odzysk baterii daje więc nie tylko satysfakcję uczestnikom akcji, ale także wymierne korzyści dla Szkoły.

Rodzice też mogą przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego – przede wszystkim poprzez dawania dobrego przykładu swoim dzieciom – ale także wspierając je we wszystkich ekologicznych działaniach.

W imieniu redakcji „N.S.” zachęcam wszystkich do wsparcia zbiórki baterii.

Więcej o organizatorze akcji:
REBA Organizacja Odzysku S.A. – zbiórka i odzysk baterii oraz akumulatorów małogabarytowych
ul. Kubickiego 19/16, Warszawa

http://www.reba.com.pl/

Opracował: Eryk Laskowski, na podstawie informacji uzyskanych od uczniów klasy 5b

Tagi: ,

4 komentarze do “„Świeć przykładem””

 1. Niusek napisał(a):
  2 marca 2012 godz. 18:34

  Tak, to ja (m.i.n.) dostarczyłem informacji o akcji i zebrałem już 100 baterii

 2. Ekologicznie uświadomiony! napisał(a):
  4 marca 2012 godz. 22:46

  Czy w Łaskarzewie znajdują się pojemniki na zużyte baterie ( np. szkoła, sklep, urząd itp.)?
  To byłaby cenna informacja – bo co z tego, że mamy świadomość jak szkodliwe dla środowiska jest wyrzucanie baterii i innych elektrośmieci do lasu, czy na wysypisko jeżeli nie wiemy gdzie je wyrzucać.
  Dobrze by było szeroko udostępnić ludziom taką informację!
  Sam mam z tym problem i szukam takich miejsc.

 3. pyton444 napisał(a):
  9 marca 2012 godz. 11:38

  Najlepiej jakby w Urzędzie postawili taki pojemnik, bo do ZS nr 1 nie każdy ma blisko.

 4. uczen napisał(a):
  11 marca 2012 godz. 19:21

  Wwielu okolicznych miejscowosciach np.Maciejowice stawiane sa pojemniki na odpady,Niestety nie u nas,Segregacja do pojemnikow nietylko byla by przykladem dla dzieci,ale napewno wplynela by na czystosc miasta.Czy ktos o tm pomyslal?

Jakość powietrza

Kalendarz

luty 2012
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829  

Archiwum artykułów