Spotkanie w sprawie „wody”

Spotkanie 25-03-2012 027W niedzielę 25 marca br. o godz. 1600 w DPT „Bajka” odbyło się spotkanie radnych z mieszkańcami miasta (ogłoszenie tutaj). Organizatorami spotkania była piątka radnych, tworząca nieformalny klub w Radzie Miasta: Zbigniew Bożek, Zdzisław Dębek, Beata Kozikowska, Anna Laskowska, Tomasz Pietrzak. Oprócz sporej grupy mieszkańców (sala „Bajki” była zapełniona) w spotkaniu brali czynny udział radni: Jan Sierański, Agnieszka Szczypek i Kamila Wachnicka.

Spotkanie, zgodnie z zapowiedzią, dotyczyło problemów narosłych wokół gospodarski wodno-kanalizacyjnej w ŁaskarzewieSpotkanie 25-03-2012 036 i sprawy dzierżawy sieci firmie „ELMAR” z Piaseczna. Organizatorzy na początku spotkania określili jego charakter jako „informacyjno-konsultacyjny”. Na wstępie poinformowali również, że spotkanie ma na celu zebranie pytań i wątpliwości mieszkańców przed – zapowiedzianym na poniedziałek – spotkaniem wszystkich radnych z właścicielem firmy „ELMAR”.

Wyświetlony na ścianie plan spotkania – warto dodać, że wykorzystywany był projektor – obejmował następujące punkty:

 1. Omówienie aktów prawnych regulujących kwestię zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków,
 2. Wątpliwości dotyczące umowy o zaopatrzenie w wodę, zawieranej przez mieszkańców z firmą „ELMAR”,
 3. Prawa i obowiązki odbiorców,
 4. Pytania i dyskusja.

Spotkanie były stosunkowo długie (trwało ponad dwie godziny) i poruszono na nim obszerną listę tematów, związanych z dostarczaniem wody i doprowadzaniem ścieków. Obecni na sali mieszkańcy brali w spotkaniu aktywny udział – nie ograniczali się przy tym jedynie do zadawania pytań ale proponowali również różnego rodzaju rozwiązania spornych kwestii. Przedstawiali także ogólne propozycje, dotyczące funkcjonowania władz samorządowych w Łaskarzewie.

Radni przedstawili ogólne informacje o aktach prawnych dotyczących spraw wodno-kanalizacyjnych (Ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków z dn. 7 czerwca 2001 r., Regulamin dostarczania wody i odprowadzania ścieków w mieście Łaskarzew – Uchwała RM z dn. 23 listopada 2011 r., Umowa o zaopatrzenie w wodę, Kodeks cywilny). Przedstawili także informację o warunkach odcięcia dostaw wody, które przewiduje Ustawa. Wynika z niej, że nie ma możliwości natychmiastowego odcięcia wody z powodu nie podpisania umowy.

Bez wątpienia tematem, który zdominował dyskusję na spotkaniu, były różnego rodzaju wątpliwości związane z umowami podpisywanymi przez mieszkańców z firmą „ELMAR”. Radni wyjaśnili, że zgodnie z Ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę, właścicielem przyłącza jest odbiorca i to on ponosi m.in. wszelkie koszty związane z naprawami tego odcinka wodociągu. Sprawa ta wywołana burzliwą dyskusję – przede wszystkim podnoszono w niej, że dotychczasowa praktyka w Łaskarzewie był inna (naprawy przyłączy wykonywał Zakład Gospodarki Komunalnej) a postanowienia umowy z „ELMAR-em” są w tym względzie wyjątkowo niekorzystne dla odbiorców.

Radni przedstawili także zasady ustalania cen wody i odbioru ścieków w Łaskarzewie oraz ceny w okolicy i średnie ceny w województwie mazowieckim. Poinformowali, że do czasu zatwierdzenia nowego taryfikatora obowiązują aktualne ceny wody i odbioru ścieków. Zaprezentowali również kalkulację cen księgowych za te usługi w Łaskarzewie. Punkt ten wywołał dyskusję na temat sensowności ekonomicznej dzierżawy.

Uczestnicy spotkania zwracali uwagę na nieobecność wielu ważnych osób: Burmistrza, przedstawiciela firmy „ELMAR” jak również pozostałych, siedmiu radnych. Organizatorzy potwierdzili, że wszystkie te osoby zostały zaproszone.

Radni zobowiązali się do przedstawienia – podczas rozmów z właścicielem „ELMAR-u” – szeregu postulatów, mających na celu złagodzenie postanowień umowy, w tym między innymi dotyczących:

 • sprawy własności przyłączy i odpowiedzialności za jego awarie,
 • warunków rozwiązania umowy i odcięcia dostaw wody,
 • sprawy zaworów antyskażeniowych,
 • kwestii odliczania wody bezpowrotnie zużytej,
 • terminów i formy płatności za faktury.

Opracowanie: Eryk Laskowski

PS W drugiej części artykułu postaram się przybliżyć Czytelnikom przebieg i rezultaty poniedziałkowego spotkania z p. Marczyńskim, właścicielem firmy „ELMAR”.

PS Dziękujemy „Twojemu Głosowi” za udostępnienie zdjęć ze spotkania.

Tagi:

12 komentarzy do “Spotkanie w sprawie „wody””

 1. Jerzy napisał(a):
  29 marca 2012 godz. 13:10

  Dlaczego bylo tylko kilku radnych.Czy to znaczy ze pozostali przeniesli sie do Piaseczna razem z…Czy naprawde ich nie interesuja sprawy mieszkancow,czy tylko dlatego ze spotkanie zorganizowali radni innego klubu.No wlasnie ja nie naleze do zadnego klub i dlatego nie poszedlem.Ja moge sobie na to pozwolic,ale radny?To po co jedno z drugim przyjmowalo mandat radnego,a co z przyzeceniem zlozonym?co z HONOREM mieszkanca tego miasta?Jedni slowo sie cisnie WSTYD.

 2. AL napisał(a):
  29 marca 2012 godz. 14:39

  Spieszę z wyjaśnieniami, że kilku radnych uprzedzało o swojej nieobecności na niedzielnym spotkaniu ( w tym M.Seremak, K.Sierański, E.Licbarska, R.Stępień). W ferworze dyskusji, nie wspomniałam o tym na spotkaniu z mieszkańcami, za co przepraszam.
  Anna Laskowska

 3. AL napisał(a):
  29 marca 2012 godz. 14:46

  cd.
  Dziękujemy również pracownikom „Bajki” za pomoc w zorganizowaniu spotkania i Stowarzyszeniu CIA za udostępnienie projektora. Pierwotnie spotkanie miało odbyć się w sali konferencyjnej UM, na co p. Burmistrz wyraziła zgodę, za co również dziękujemy.

 4. Jerzy napisał(a):
  29 marca 2012 godz. 17:09

  Nie bardzo rozumiem takiego uprzedzenia o nieobecnosci.Temat tak istotny dla mieszkancow,wyborcow a radny uprzedza o nie wzieciu udzialu.Jak mozna to okreslic,wlasnie jednym slowem.W dodatku ze niektore osoby,zapewniam w tym czsie byly w domu./na bank/

 5. SATIRICUS napisał(a):
  29 marca 2012 godz. 21:15

  @Jerzy, to nie wiesz dalczego niektórych nie było? To ci odpowiem- takie spotkania sąnon profit, czyli bezpłatne. Zauważyłeś, że nie był osób które żyja tylko z komisji/ sesji? Można sprawdzić w ilu komisjach i na jakich stołkach w radzie zasiadająm.in. M.Seremak, K.Sierański, E.Licbarska, R.Stępieiń.

 6. strażnik napisał(a):
  29 marca 2012 godz. 21:31

  @Jerzy ma rację.
  Wypełniona sala w BAJCE (nawet Mietek przyszedł), a tu nie ma radnych!
  Przecież POLICJA albo Straż Pożarna mogła ich doprowadzić siłą.
  Dlaczego tego nie zrobiono?
  Bardzo to zmartwiło i zdenerwowało @Jerzego.

  Ostrzegałem @lokalnego, żeby nie drażnił @Jerzego, a teraz ostrzegam służby za niedoprowadzenie radnych na spotkanie!
  Uważajcie, jeszcze Wasz Komisariat zlikwidują.
  @Jerzy może wszystko!

  Do tego niektórzy z radnych, nieobecni na spotkaniu – byli w tym czasie w banku … albo w domu – jak podaje @Jerzy, który WIE WSZYSTKO.

  @Jerzy wie wszystko, ale nie zna ustawy o SAMORZĄDZIE.
  Wynika z niej, że łatwiej jest odwołać WÓJTA, BURMISTRZA czy Prezydenta Miasta – niż RADNĄ/RADNEGO.
  Jak radna/radny jest UWAŻAJĄCY i np. nie popełni czynu kryminalnego lub nie umrze podczas kadencji – to jest w zasadzie NIEUSUWALNY do jej końca.
  Poza tym to spotkanie z mieszkańcami było NIEPŁATNE.
  Niepłatne, tzn. nie płacono za niego diety.
  Diety płaci się TYLKO za obecność na Sesji i posiedzeniach Komisji, a to spotkanie nie było żadnym z nich.
  Dobrej nocy wszystkim na Ziemi Łaskarzewskiej.
  Śpijcie dobrze, ale jeszcze lepiej WYBIERZCIE za 33 miesiące.

  @Jerzemu też życzę dobrej nocy.
  Jak się wyśpi, to zrozumie jak ważną sprawą jest DOBRY WYBÓR RADNYCH i BURMISTRZA, co można robić raz na 4 lata.
  Jak się źle wybrało, to 4 lata należy znosić to co jest.
  Do tego czasu można np. gryźć trawę …

  Nieobecni na wyborach i niewybierający – też wybierali.
  Dlatego warto jest dobrze oddać swój głos za 33 miesiące i już teraz myśleć na kogo.
  Tak działa SYSTEM.

 7. M.W napisał(a):
  29 marca 2012 godz. 22:34

  Straznik-tak naplatales,tyle dales nauki/nie tylko Jerzemu/ze teraz juz wszyscy beda na pamiec znali Ustawe o Samorzadzie.Zapomniales jednak ze podstawowym obowiazkiem radnego obok uczestniczenia w posiedzeniach rady jest uczestniczenie w spotkaniach z wyborcami,wysluchiwanie ich uwag,wnioskow i postulatow,oraz przenoszenie ich na komisje i sesje rady.Zgadza sie ze odwolanie radnego to nie jest mozliwe.Przeczytalem komentarz Jerzego i chyba nic takiego nie proponowal.Ale tez nie mozna sie zgodzic na olewanie wyborcow,spoleczenstwa przez przewodniczaca rady i radnych.Jezeli ktos nie ma czasu na sprawy spoleczne,niech zlozy mandat i bedzie mial spokoj.

 8. PK napisał(a):
  30 marca 2012 godz. 11:42

  Generalnie popieram spotkania radnych z mieszkańcami, a to w szczególności, bo tematyka była ważna. Dziwne jednak dla mnie są oczekiwania niektórych komentujących co do obowiazkowej obecności wszystkich radnych, wręcz próba rozliczania ich za to. Nie bronię ich, radną też nie jestem, ale… spotkanie zostało zorganizowane i przygotowane przez nieformalny klub grupy radnych, miało charakter otwarty i zostaliśmy zaproszeni na nie wszyscy – nie była to jakaś sesja „wyjazdowa” czy nadzwyczajna, na której miała się stawić pobowiazkowo cała RM. Frekwncja wg. lokalnej prasy papierowej wyniosła ok. 70 osób, może to i sporo ale to tylko ok. 2,5% dorosłej populacji łaskarzewskiej. Może, nie wszyscy mają ochotę słuchać głośnych i agresywnych wypowiedzi pana T?

 9. DO RADNYCH napisał(a):
  30 marca 2012 godz. 15:50

  Szasunek dla radnych którzy zorganizowali pierwsze spotkanie z mieszkanicami Łaskarzewa. W komenatrzach pało twierdzenie ze było mało radnych bo spotkanie za darmo. Dwie panie w radzie w trakcie kamani powiedzieły ze beda swoja diety na cele chartywne w miescie. Mam pyanie do osób czy te dwie panie robia swoja obiednice wyborcza ze przekazuja swoja diete na cele charktwne dla miasta Łaskarzew.
  Jesl ktos zna dpowiedzic niec cos napisze na forum

  Pozdrawiam
  P.S. Te dwie radni sa z komitetu KW.Serbianki.

 10. strażnik napisał(a):
  30 marca 2012 godz. 17:30

  Może będę przynudzał, ale dla niezorientowanych podam brzmienie artykułów USTAWY z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, dotyczących radnych.

  Art. 23.
  1. Radny obowiązany jest kierować się dobrem wspólnoty samorządowej gminy.
  Radny utrzymuje stałą więź z mieszkańcami oraz ich organizacjami, a w szczególności przyjmuje zgłaszane przez mieszkańców gminy postulaty i przedstawia je organom gminy do rozpatrzenia, nie jest jednak związany instrukcjami wyborców.
  2. Radni mogą tworzyć kluby radnych, działające na zasadach określonych w statucie gminy.

  Art. 23a.
  1. Przed przystąpieniem do wykonywania mandatu radni składają ślubowanie:
  „Wierny Konstytucji i prawu Rzeczypospolitej Polskiej, ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców.”
  2. Ślubowanie odbywa się w ten sposób, że po odczytaniu roty wywołani kolejno radni powstają i wypowiadają słowo „ślubuję”. Ślubowanie może być złożone z dodaniem zdania: «Tak mi dopomóż Bóg.»
  3. Radni nieobecni na pierwszej sesji rady gminy oraz radni, którzy uzyskali mandat w czasie trwania kadencji, składają ślubowanie na pierwszej sesji, na której są obecni.

  Art. 24.
  Radny jest obowiązany brać udział w pracach rady gminy i jej komisji oraz innych instytucji samorządowych, do których został wybrany lub desygnowany.

  Art. 24a.
  1. Z radnym nie może być nawiązywany stosunek pracy w urzędzie gminy, w której radny uzyskał mandat.
  2. Radny nie może pełnić funkcji kierownika gminnej jednostki organizacyjnej oraz jego zastępcy.

  I tak dalej.

  Pozdrawiam wszystkich

 11. Kamila Wachnicka napisał(a):
  4 kwietnia 2012 godz. 13:34

  Witam serdecznie,

  w komentarzach dotyczących spotkania w sprawie wody znalazła pytanie dotyczące mojej osoby a bardziej mojej diety. Nie jest żadną tajemnicą na jakie cele została przekazana.
  Poniżej przedstawiam zestawienie przekazanych środków:
  1/Zakup rocznej prenumeraty miesięcznika edukacyjnego Victor dla uczniów szkoły podstawowej
  2/Zakup rocznej prenumeraty miesięcznika edukacyjnego Victor dla uczniów gimnazjum
  3/Sfinansowanie części naród(medali,dyplomów,pucharów) na turniej piłki nożnej zoorganizowany na Dąbrowie przez W.Borkowskiego
  4/Zakup firanek do Miejskiej Biblioteki
  5/Przygotowanie paczki spożywczo-chemicznej oraz zabawek dla rodziny wielodzietnej w trudnej sytuacji wraz z pomocą dwójki Radnych za co bardzo dziękuję
  6/Zakup lektur szkolnych do biblioteki ZSZ Nr.2
  7/Udział w zbiórce na zakup książeczek z okazji dnia dziecka organizowanym w przedszkolu
  8/Udział w zbiórce na zakup wyposażenia OSP

  Udało mi się również pozyskać sponsora, który zakupił 56 książek dla dzieci. Książkami tymi zostały obdarowane dzieci z naszego łaskarzewskiego przedszkola podczas uroczystości dnia dziecka.

  Z poważaniem,
  Kamila Wachnicka

 12. pyton444 napisał(a):
  5 kwietnia 2012 godz. 12:23

  Brawo.

Jakość powietrza

Kalendarz

marzec 2012
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Archiwum artykułów