„Nie starzeje się ten, kto nie ma czasu”

DSC00508Benjamin Franklin, 1706 – 1790

Takie było motto spotkania autorskiego p. Jolanty Szwalbe, które odbyło się w Sali Konferencyjnej Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie, przy ul. Nadwodnej w dniu 17 kwietnia (wtorek), o godz. 1630. Spotkanie dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku EDUKATOR, zorganizowało Stowarzyszenie Rozwoju Gmin i Miast Powiatu Garwolińskiego.

Autorka, Jolanta Szwalbe z Łodzi, jest dobrze znaną środowisku Uniwersytetów Trzeciego Wieku – których w naszym kraju działa 110, zrzeszając ok. 25 tysięcy słuchaczy – określanych, jako studenci UTW. Zapowiadając i przedstawiając autorkę spotkania Rektor UTW Edukator, p. Z. Marciniuk, powiedział że rok 2012 jest obchodzony w Polsce jako rok Uniwersytetów Trzeciego Wieku – rok ich aktywności.

Jolanta Szwalbe w swoim wystąpieniu, trwającym ponad 1 godzinę pragnęła zainspirować słuchaczy swoją dewizą życiową – aby nigdy się nie załamywać, że nawet niepowodzenia dają w efekcie jakieś korzyści. Aktywnym należy być do końca swoich dni. Przytoczyła dużo przykładów z życia wielu sławnych ludzi, którzy swoje największe sukcesy osiągali w bardzo podeszłym wieku. Nie mniej ważne jak zarabianie, jest oszczędzanie i zawsze powinna nam towarzyszyć dewiza: „oszczędnością i pracą ludzie się bogacą”. Autorka poparła to stwierdzenie wieloma przykładami.

Nie da się zrecenzować szczegółowo tego bardzo ciekawego spotkania. Wymienię tylko cytowanych przez p. Szwalbe wielkich ludzi – tej skarbnicy mądrości, z której powinniśmy czerpać garściami wiedzę o życiu, a są to m.in.: B. Franklin, W. Churchill, T. Edison, dominikanin ojciec J. Bocheński, L. Hirszfeld (polski lekarz, naukowiec odkrywca dziedziczenia grup krwi), i inni wymieniani przez J. Szwalbe. Zainteresowanych, mających dostęp do internetu i korzystających z niego, odsyłam do strony internetowej autorki : www.jolantaszwalbe.pl. Ale nie da to tego, co można było wynieść ze spotkania, z żywym słowem, wypowiadanym ze swadą, barwnie i z humorem. Niech żałują ci, co wiedzieli, a nie przyszli na spotkanie.

Na zakończenie zgromadzeni nagrodzili prelegentkę długimi oklaskami, niczym gwiazdę pop. Oby więcej było takich spotkań. Tyle jest ciekawych ludzi, którzy chętnie dzielą się swoim doświadczeniami.

Świat pędzi do przodu z niebywałym przyspieszeniem. To, co jeszcze kilka lat temu było niewyobrażalne: telefon komórkowy, internet – obecnie stało się codziennością. Nie przegapmy tego co się dzieje wokół nas, zamiast narzekać i biadolić, bądźmy aktywni, róbmy coś na miarę swoich sił i możliwości. Świat jest piękny – szczęśliwi ci, co to widzą.

KAK

[al2fb_like_button]
DSC00511 (2)
DSC00514 (2)
DSC00513 (2)
DSC00519 (2)

Tagi: ,

3 komentarze do “„Nie starzeje się ten, kto nie ma czasu””

 1. KAK napisał(a):
  20 kwietnia 2012 godz. 13:04

  Pozwalam sobie przytoczyć tekst z maila jaki otrzymałem od autorki spotkania w Garwolinie, pani Jolanty Szwalbe, a w nim sprostowanie co do liczby działających w Polsce Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

  Witam Panie Krzysztofie,
  bardzo dziękuję za przesłanie linka. Bardzo mnie ucieszył. Chcę jedynie zwrócić uwagę na drobną nieścisłość w tekście. W Polsce jest ponad 350 UTW, a nie 110 jak Pan napisał. Mówiłam o 110 UTW na których byłam.
  Poza tym, cały tekst jest dla mnie źródłem ogromnej radości, że tak pozytywnie zostałam odebrana. Bardzo Panu dziękuję.

 2. Zbigniew Zatyj napisał(a):
  23 października 2012 godz. 23:44

  Witam serdecznie Panią, jeszcze nie mogę ochłonąć po dzisiejszym spotkaniu w Zawierciu (w ramach spotkań słuchaczy UTW). „Nie starzeje się ten, kto nie ma czasu” _ niesamowite motto, ktore będzie mnie wiodło i prowadziło przez życie od dnia dzisiejszego. Wchodzą tu, na Pani stronę, nie miałem i nadal nie mam zamiaru wymądrzać się płytkimi frazesami po tym co dzisiaj usłyszałem, dodając mi jeszcze szybszego przyspieszenia w moich codziennych działaniach.Miałem problem i zastanawiałem się jak to zrobić, żeby doba miała chociaż co drugi dzień 36 godzin. Aby spokojnie zmieścić się ze wszystkimi swoimi działaniami, króre przyjąłem na swoje barki. I Pani mi podpowiedziała wobec tego serdecznie dziękuję za te podpowiedzi. Jestem mieszkańcem Dąbrowy Górniczej, dzisiaj w Zawierciu byłem gościnnie. Ale moim celem nr 1 stała się chęć i realizacja spotkania Pani ze słuchaczami UTW w Dąbrowie Górniczej. o ile tylko Pani wyrazi zgodę. Wobec tego proszę o kontakt i bliższe namiary (może telefony?) drogą mailową. Serdecznie pozdrawiam i już zapraszam do Dąbrowy Górniczej w imieniu wszystkich słuchaczy-studentów UTW (a mamy tu dwa UTW oraz wiernych wielbicieli akcji „Senior Na Topie”, pilotowaną przez Bibliotekę Miejską). Jeszcze raz proszę o kontakt. Z wyrazami szacunku, Zbigniew Zatyj.

 3. Zbigniew Zatyj napisał(a):
  23 października 2012 godz. 23:48

  P.S. Na wszelki wypadek podam ponownie mój adres e’mailowy: misza69@op.pl

Jakość powietrza

Kalendarz

kwiecień 2012
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Archiwum artykułów