Refleksje ze spotkania z mieszkańcami Łaskarzewa

Spotkanie 23-04-2012 (1)„Burzliwy” poniedziałek 23 kwietnia br. rozpoczęło o godz. 11 spotkanie połączonych komisji Rady Miasta. Było na nim 13 radnych. Do godz. 14 nie wyczerpano wszystkich punktów porządku obrad z uwagi na bardzo długie i rzeczowe rozmowy. Szczególnie przeciągnęły się dyskusje nad kredytem i przesunięciami budżetowymi. W głosowaniu żaden radny nie poparł projektu uchwały w sprawie nowych stawek za wodę i ścieki! (Ale nie wiadomo, jaki ostatecznie będzie wynik głosowania na sesji.)

Bezpośrednio potem było spotkanie radnych i prezesa „ELMAR-u” z mieszkańcami, które również trwało prawie trzy godziny. Na to – zapowiadane już wcześniej – spotkanie w sprawie palącego problemu wodociągowego w naszym mieście (kiedyś enigmatycznie określanym jako „dzierżawa nieruchomości”), pomimo nieodpowiedniej godziny, stawiło się bardzo dużo mieszkańców. Jak można się domyślać, jego przebieg był bardzo burzliwy i chaotyczny, nie wszystkie pytania i odpowiedzi były merytoryczne. Przeważały emocje – które, jak wiemy, nie są dobrym doradcą.

Spotkanie 23-04-2012 (2)Nasuwa się jedna, ale poważna refleksja – konsekwencje zawartej umowy dzierżawy mogą być bardzo niekorzystne dla mieszkańców. Umowa może oczywiście być zerwana, ale niesie to za sobą realizację podjętych zobowiązań. Musielibyśmy zapłacić za poniesione wydatki dzierżawcy, a nie są one małe – bo jak mówił pan prezes f-my „ELMAR” wyłożył on już ponad milion i nie ma zamiaru robić z tego prezentu dla miasta z którym, de facto nic go nie łączy. Ostatecznie – jak mówił – spotkamy się w sądzie.

Oprócz dyskusji o cenach i stawkach, prezes „ELMAR-u” wspomniał również o negocjacjach z p. Burmistrz, dotyczących kosztów napraw awarii na przyłączu. Po wcześniejszych spotkaniach z radnymi i mieszkańcami wszystko wydawało się jasne: właściciel przyłącza odpowiada za naprawę awarii. Teraz jednak ma się coś zmienić, sprawa jest jednak niezrozumiała, ponieważ żadne zapisy w umowie się nie zmieniły.

Stanowisko mieszkańców było jednoznaczne – przeciwne podwyżkom O nastroju na sali niech zaświadczy uwaga, wypowiedziana głośno przez kogoś spośród licznie zgromadzonych mieszkańców: p. burmistrz nie opuszcza żadnych uroczystości, gdzie lubi brylować, a to w stroju strażaka, a to w mini, lubSpotkanie 23-04-2012 (3) innym godnym celebrytki ubraniu, ale zawsze elegancko, górując nad wszystkimi – w butach na b. wysokich obcasach (innych, bardziej dosadnych nie będziemy przytaczać).

Mam wątpliwości, czy dobrym posunięciem Burmistrza było zignorowanie i nieobecność na tym spotkaniu. Ale może to kwestia sposobu, w jaki nas ona postrzega („szmatławiec” – określenie lokalnej prasy przez p. Burmistrz, „psy szczekają a karawana jedzie dalej” wypowiedziane w wywiadzie pod znamiennym tytułem „Steru szybko nie oddam”, jakiego udzieliła gazecie siedleckiej).

Obsługę prasową zapewniali dziennikarze z „Twojego Głosu”, „Wirtualnego Garwolina” i „Naszych Spraw”.

Zobaczymy co przyniesie dzisiejsze posiedzenie Rady Miasta!!!

Opracowanie: Naczelny, na podstawie informacji zebranych od KAK-a i AL

[al2fb_like_button]

Tagi:

33 komentarze do “Refleksje ze spotkania z mieszkańcami Łaskarzewa”

 1. eryk napisał(a):
  25 kwietnia 2012 godz. 12:45

  Wniosek o wyższe stawki nie przeszedł w głosowaniu na dzisiejszej sesji RM (7 przeciw, 6 za, 1 głos wstrzymujący się).

 2. Danka napisał(a):
  25 kwietnia 2012 godz. 13:36

  Mysle ze taka postawa radnych swiadczy o tym, ze zaczelimyslec/albo sie domyslac/co jest grane.Uwazam ze jest to poczatek otwierania oczu i spostrzezenia rzadow dyktatury”carycy”

 3. Waldek napisał(a):
  25 kwietnia 2012 godz. 13:50

  Chwala „7”-ce.Napewno nie bedzie zadnym nietaktem podanie nazwisk radnych,glosujacych wbrew interesom spoleczenstwa.Prosze o ich wymienienie,niech sasiedzi wiedza,kogo wybrali na swoich przedstawicieli do Rady.

 4. eryk napisał(a):
  25 kwietnia 2012 godz. 14:15

  OK, postaram się, żeby w relacji z tej Sesji znalazły się imienne wyniki głosowania.

 5. ?? napisał(a):
  25 kwietnia 2012 godz. 14:14

  Byc radnym to trzeba umiec przyjac krtykie. Niech ktos napisze jak poszególni radni glosowali ( w sensie ktorzy radni byli za, ktorzy radni przeciwni a ktorzy radni wstrzymali sie)
  moze radni sa (bez)radnymi jak to mowila pani burmstrz w trakcie kampanii wyborczej.

  Kazdy radny to osoba publiczna. Żądamy o podanie nazwisk, jak kto glosowal.

 6. ola napisał(a):
  25 kwietnia 2012 godz. 16:20

  a może jest to okazja do zastanowienia się nad odwołaniem burmistrz i zebraniem podpisów do referendum

 7. SATIRICUS napisał(a):
  25 kwietnia 2012 godz. 18:24

  na pewno głosował za podwyżkami Krzysztof Sierański, Pałyska, Dąbrówkowa, Seremak i jeszcze kilku których zapomniałem nazwisk. Gratuluję osobom które głosowali na nich…

 8. laska123 napisał(a):
  25 kwietnia 2012 godz. 19:44

  Kto był za i przeciw jest już na egarwolin, cyli nie jest to żadna tajemnica. Brawo dla wszystkich, który powiedieli -NIE. Samowola jest bowiem bolesna i trzeba ją ukrócić. Szkoda tylko szkół , bo tu już nic nie da się odwrócić. Do jedynki dyrektor prywieiziony w teczuszce prosto z Garwolina…Tam przecie już go nie chce nikt. Boże broń …

 9. laska123 napisał(a):
  25 kwietnia 2012 godz. 19:49

  W, Paziewski był przeciw, Kamila Wachnicka też, Szczypkówna się wstrzymała też dobrze…

 10. laska123 napisał(a):
  25 kwietnia 2012 godz. 19:52

  Stępień za, Sierński przeciw

 11. laska123 napisał(a):
  25 kwietnia 2012 godz. 19:54

  Szczypek- przepraszam

 12. laska123 napisał(a):
  25 kwietnia 2012 godz. 19:56

  Pani Licbarska za. Przepraszam, że po trochu, ale patrzę na egarwolin

 13. SATIRICUS napisał(a):
  25 kwietnia 2012 godz. 20:15

  reasumując- Sopel team za podwyżkami, Łaskarzew team przeciw dojeniu mieszkańców.

 14. max napisał(a):
  25 kwietnia 2012 godz. 21:21

  Podziękowania dla radnych, którzy godnie zachowali się podczas głosowania, stojąc po stronie mieszkańców. Chciałbym się zapytać radnych, którzy głosowali za podwyższką, czyje interesy tak naprawdę reprezntowali? Bo na pewno nie wyborców. Jeżeli są skoży do takich podwyżek, to mogą prywatnie powiększać zyski Pana Marczyńskiego. W następnych wyborach nie polecam wybierać takich ludzi jak Pani Dąbrówkowa, Pani Lidzbarska, Pani Seremak, Pan Stępień, Pan Pałyska i Pan Krzysztof Sierański. Osoby nie mające własnego zdania, podatne na sugestie innej osoby. Pozdrawiam

 15. J.Tur napisał(a):
  25 kwietnia 2012 godz. 21:39

  Wszystko jasne.Kto jest uzalezniony,od kogo.Ciekawe, jak od jutra osoby dzis wygwizdane beda patrzec w oczy sasiadom,znajomym,tym ktorzy ich wybierali.A moze dla wyroznienia w spoleczenstwie beda nosic paluszki w gorze przy wymianie pozdrowienia/ MIEDZY SOBA/.Szkoda ze dla marnych swoich interesow,wystapili przeciwko interesom spoleczenstwa.

 16. J.Tur napisał(a):
  25 kwietnia 2012 godz. 22:09

  Rozpatrujac nazwiska radnych,tych glosujacych na rozkaz,trudno zrozumiec przyczyny takiego zachowania.Bo nawet,obawa przed utrata pracy kogos bliskiego,czy utrata” marnych”zlotowek z ryczaltu nie powinna przewazac nad sprawa ogolu.Nie rozumiem tez np.Stepnia,ktory oprocz podniesienia reki/chyba jednak bez myslenia/nie przejawia zadnej aktywnosci.Nasuwa sie pytanie PO CO TAM SIEDZ,KOMU ON SLUZY czy spoleczenstwu???

 17. alien napisał(a):
  25 kwietnia 2012 godz. 22:42

  jeszcze nie wszystko stracone 😉 zobaczymy jaki będzie finał tych rozgrywek …

 18. leon napisał(a):
  25 kwietnia 2012 godz. 23:12

  Drogie Alienie finał będzie taki- Elmar po obecnych perturbacjach wykaże swą dobroduszność i hojność .Tupnie też nogą, że zapłacimy duuuuuużą karę i popadniemy w tarapaty finansowe. Tak więc obniży na wstępie troszkę stawki żeby zostało przegłosowane na tak. Wmówi nam, że nastąpiła obniżka zamiast podwyżki. Każdy z nas się ucieszy a póżniej znów walnie z grubej rury, bo przecież facet przyszedł tu zarabiać a nie dotować. Nam pozostanie płakać i płacić!!!!!!!!!!!Pozdrawiam

 19. Mokka napisał(a):
  26 kwietnia 2012 godz. 06:51

  Leon, no tak pewnie będzie. Typowe zagranie.

  Przebój na dziś:
  http://www.youtube.com/watch?v=TMgsL0tyydU

  Zamiast „tunel” – wstaw „studnie”, zamiast „hieny” wstaw… E, niech będą hieny…

 20. zielony napisał(a):
  26 kwietnia 2012 godz. 08:51

  a ja chciałbym poruszyć inny temat: nielegalnych przyłączy kanalizacyjnych. ilu z mieszkańców Łaskarzewa przez lata okradało miasto? i ilu z nich teraz tak krzyczy, że robi to burmistrz? czy to nie obłuda? łatwo kogoś oskarżać, gorzej widzieć coś nie tak u siebie. pod koniec sesji wyszła obłuda jednego z „obrońców” Łaskarzewa. gdy skarżył się na dzierżawę, że miasto na tym straci, okazało się, że sam przez lata miał nielegalne przyłącze które zmienił dopiero bodajże 2 tyg. temu. przez szacunek do niego, nie podam nazwiska

 21. ola napisał(a):
  26 kwietnia 2012 godz. 09:57

  czy umowa z elmarem jest do wglądu tylko burmistrz czy można ją upublicznić bo mam wrażenie ,że ta umowa jest mimo wszystko do podważenia

 22. BiG napisał(a):
  26 kwietnia 2012 godz. 10:12

  Zielony-zapomniales ze gmina ma administracje,ktora powinna te sprawy pilnowac.Oni /ogolnie/woleli sie nie wychylac,a co niektorzy zalatwiac w swoj sposob.Co do straszenia,to w koncu przestanmy siebie wzajemnie straszyc.Nie znam co prawda umowy zawartej pomiedzy Burmistrzem a Elmarem,ale domyslam sie ze napewno nie ma tam punktu mowiacego,ze OPLATE bedzie podnosil ot tak w oparciu o to jakie planuje koszty.Zerwanie umowy z tego powodu nie jest zagrozeniem dla Miasta.Natomiast zyczylbym sobie aby ta umowa byla zerwana.Instalacje wybudowano z duzym udzialem mieszkancow i nagle,ktos zadecydowal,ze korzysci z tego bedzie ciagnal ktos obcy.Powod prosty,po co zajmowac sie tematami ktore wymagaja pomyslenia,zalatwiania,organizacji.Najlepiej pozbyc sie wszystkiego co generuje jakies problemy.Najpierw pomysly o likwidacji ZS nr.2,Liceum w SZ nr.1,ZGK. itd.Najlepiej sciagac podatki i przeznaczac je na utrzymanie administracji.Tematy przerosly mozliwosci niektorych.

 23. leon napisał(a):
  26 kwietnia 2012 godz. 15:51

  PIĄTEK GODZ. 12 SESJA NADZWYCZAJNA W SPRAWIE WODY- KTO ŻYW I MOŻE NIECH PRZYJDZIE!!!!

 24. ola napisał(a):
  26 kwietnia 2012 godz. 16:09

  jutro burmistrz przeforsuje stawki ,które nie przeszły w środę straszenie zerwaniem umowy i wypłacenie odszkodowania przyniosło efekt niektórzy radni zostali przekonani by zagłosować na tak

 25. zielony napisał(a):
  26 kwietnia 2012 godz. 17:56

  BiG masz rację, że władze powinny się tym zająć, ale mi chodzi o inny aspekt. jak ktoś, kto okradał przez wiele lat miasto nagle teraz czyni się jego obrońcą. obstawiam raczej, że taki człowiek myśli przede wszystkim o sobie, a nie o dobru Łaskarzewa, gdyby było tak, jak do tej pory, to dalej mógłby posiadać nielegalne przyłącza, a teraz to się zmieni i tu jest ból. Trudno jest się uderzyć w piersi

 26. leon napisał(a):
  26 kwietnia 2012 godz. 18:16

  ZIELONY!!!!! NIE ODWRACAJ UWAGI OD SEDNA SPRAWY. TU NIE CHODZI O NIELEGALNE PRZYŁĄCZA TYLKO O TO, ZE NA DZIEŃ DOBRY ZAFUNDOWANO NAM STAWKI NA KTÓRYCH PŁACENIE NAS NIE STAĆ!!!!!!!!!! BURMISTRZ NATOMIAST WIDZĄC NIEZADOWOLENIE SPOŁECZNE Z TYM ZWIĄZANE ZAMIAST STARAĆ SIĘ O WYNEGOCJOWANIE JAK NAJNIŻSZYCH STAWEK UPARCIE BRONI PORTFELA FIRMY ELMAR WMAWIAJĄC NAM, ŻE JEST TO KONIECZNE BO JAK NIE TO PŁACIMY KARĘ. PYTAM TO PO CO NAS ZAPĘDZIŁA W TAKI KOZI RÓG?????????

 27. SATIRICUS napisał(a):
  26 kwietnia 2012 godz. 18:47

  ola co ty za farmazony gadasz… JAk ktoś ma choć trochę honoru i bierze odpowiedzialność za Miasto, nigdy nie zagłosuje za podwyżkami. GłosująCi za tym co mają wyraźny cel. Praca, kasa, stanowiska w Urzędzie. Nikt inny. Spójrz w oczy pani Licbarskiej, Dąbrówkowej Seremakowej, pana Krzysztofa Sierańskiego, Pałyski Stępnia, i odpowiedz sobei na pytanie. Jedno pytanie. CZy oni są aż tak/ mało inteligentni/ że głosują wbrew miastu, czy może robią to celowo dla włąsnych korzyści.

 28. xyz napisał(a):
  27 kwietnia 2012 godz. 00:23

  @ ola
  jest takie coś jak dostęp do informacji publicznej – można wniosek złożyć, ale do uzyskania upragnionego tekstu umowy – przy uporze UM – długa droga….

 29. Jedrek napisał(a):
  27 kwietnia 2012 godz. 05:47

  od lat mieszkam w Łaskarzewie i jak twierdzą mieszkańcy Łaskarzwa jestem „przybłedą ” bo tak tu się nazywa nie rodowitych mieszkańców miasta i czasami chce mi sie śmiać może utwiorzcie nie zależne państwo Łaskarzew i ustalcie swoje prawa konstytucje bo ogólnie piszecie o tematach o których nie macie pojęcia wszczyscy widzą podwyżki ale nikt nie zna rzeczywistego kosztu prowadzenia firmy nie jestem zwolenikiem firmy ELMAR bo nie znam panią burmistrz widziałem i zamieniłem tylko kilka słów kiedyś tam nie jestem też stroniczy ale dziwie sie ze radni ktorzy mają władze ustawodawczą w gminie najpierw popierają oddania wodociągów a potem robią wokoł tego wielki lament co prawda jedna pani radna ktora na nieszczęście uczy też moje dzieci nie dziwie się bo podejscie jej do pracy jak i pracy w radzie daje wiele do życzenia pozostałych nie znam ale ja często jeżdze po kraju i widze sie jak się rozwija tutaj niec się nie dzieje jest coraz większe bezobocie i nikt w tym kierunku nic nie robi miasto umiera stojąć młodzi uciekają do Warszawy nie ma żadnych kółek zainteresowania park jest zaniedbany stodoła w parku stoi bo stoi i nic się nim nie dzieje nad stawami też nic sie nie dzieje panie nauczycielki poza swoją kartą nauczyciela nic więcej nie widzą bo poziom nauczania jest niski i ze strony nauczycieli nie widać zaangażowania a na ich pensje idzie pewien budzetu gminy
  Nawiązując do pracy wodociągów byłyby już dawno zamknięte gdyby nie posuniecie pani burmistrz ponieważ SANEPID chciał zamknąć wodociągi w Łaskarzewie dlaczego radni o tym nie piszą ze piło się wode która była caly czas dopuszczana warunkowo do picia Ci radni którzy głosowali za jak Ci radni którzy głosowali przeciw niech otwarcei powiedzą jaka jest rzeczywistość
  Jęśli chodzi o sprawe przekazania dokumentacji i pełnej dokumentacji to o ile znam prawo każdy radny ma prawo zakwestonowac i zobaczyć pełną dokumentacje oraz zrobić na swój koszt anlize finansową czy zostało to zgodnie z rzeczywistością przekazane danej firmie a jeśli udowodni że zostało złamane prawo lub działanie pani Burmistrz było działaniem na szkode miasta ma pełne prawo zgłosic do urzedu marszałkowkiego z informacją do prokuratury
  A widze że radni z prawem są na bakier albo go nieznaja albo boją się o swoje stolki

 30. Kuzyn napisał(a):
  27 kwietnia 2012 godz. 11:19

  Jak na kierowce tira,bo chyba nie jestes turysta,to masz ogromne rozeznanie we wszystkim-i inwestycje,i kuttura,ba opanowane prawo i td.Okreslasz siebie jako”przybleda”no wlasnie,TAK DZIALAJAcych ludzi slusznie nazywaja tym okresleniem.Sa setki mieszkancow,ktorzy mieszkaja od kilku lat i nikt do nich sie nie zwraca”przybledo”Wiesz dla czego?oni nie udaja „MEDRKOW” tylko wtopili sie w spoleczenstwo i wspolnie ze wszystkimi probuja cos zrobic dla tego spoleczenstwa.Piszesz o bezrobociu.A kto obiecywal zlote gory,sciagniecie zakladow,nowe inwestycje,”pieniadze leza na ulicy”A co jest?To co miasto uzyskalo ktos probuje sprzedac,oddac.Prawie na kazdej Sesji podejmuje sie uchwale o kredytach.Na co?Zadnych inwestycji,ani metra jezdni,czy chodnika,dookola brod,nawet nie ma koszy na smieci.Dowiedzielismy sie co znaczy oddac wladze w rece ludzi niedoswiadczonych,malopowaznych.

 31. ola napisał(a):
  27 kwietnia 2012 godz. 16:18

  satiricus ja nie popieram stanowiska burmistrz ani tych co się podpisują pod tym co wymyśla tylko w środę i wczoraj lizusy naszej burmistrz takie głosili opowieści po działaniach jakie podejmują różnne rzeczy mogą się wydarzyć nawet to ,że przeforsują głupotę

 32. SATIRICUS napisał(a):
  27 kwietnia 2012 godz. 18:38

  @ ola, o to mi mniej więcej chodziło;)

  Czekam na dzisiejszą relacjęz rady, wie ktoś co się dział

 33. ola napisał(a):
  27 kwietnia 2012 godz. 20:04

  wiem ,że ponoć wyszli radni ,którzy głosowali w środę na,, nie,,
  nie było sierańskiego, zdunek ,wachnickiej kamili , a burmistrz za wszelką cenę chciała przeforsować ceny ,które sama zaproponowała , ale nie było kworum ,ponieważ 4 osoby z opozycji wyszły bo sessja nadzwyczajna zwołana była bezpodstawnie bo głosowanie miało być nad cenami ,które już zostały w środę odrzucone, brawo że wreszcie co niekrórzy poszli po rozum do głowy postawili się ,może jest to sygnał do odwołania przez referendum osoby ,która dba o soje ,a nie nasze interesy

Jakość powietrza

Kalendarz

kwiecień 2012
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Archiwum artykułów