Integracja 2.0: Pokolenie 50+

LatarnicyW czwartek 10 maja kilkudziesięciu wolontariuszy z całego kraju spotkało się w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie na Konferencji „Integracja 2.0: Pokolenie 50+. Pierwszy krok w cyfrowym świecie”. Jednym z nich był Krzysztof Kaczorowski – Latarnik z Łaskarzewa, działający w Stowarzyszeniu CIA oraz – jako redaktor – w „Naszych Sprawach”.

Coraz więcej ludzi w Polsce wchodzi w wiek 50+. Potrzebne są długofalowe strategie, które będą brały pod uwagę starzenie się społeczeństwa. Program Latarnicy to przykład pierwszego kroku w tym kierunku.
– Tu nie chodzi o nauczanie, o szkolenie, ale o inspirowanie do zrobienia pierwszego kroku. Zrozumienie korzyści płynących z używania internetu. Latarnicy to ludzie, którzy po prostu umieją korzystać z sieci i służą własnym praktycznym doświadczeniem. Korzystanie z internetu to inwestycja, która się zwraca – mówi o programie Latarników Polski Cyfrowej Krzysztof Głomb, prezes Stowarzyszenia „Miasta w Internecie”, zajmującego się szkoleniem Latarników w ramach projektu „Polska Cyfrowa Równych Szans”.

Raz na dwa miesiące poświęcę dzień na bycie Latarnikiem Polski Cyfrowej – zadeklarował Michał Boni, dołączając tym samym do grona niemal dwóch tysięcy Latarników. Minister Boni podkreślał, że w ciągu ostatnich pięciu lat podwoiła się liczba osób korzystających z internetu, a znaczny wzrost odnotowano nie tylko we wszystkich regionach Polski, ale również we wszystkich grupach wiekowych.

Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” od niedawna prowadzi projekt Latarników Polski Cyfrowej, wspierających pokolenie 50+ w sieci. Lokalni animatorzy przeszkoleni w ramach unikalnego programu trenerskiego prowadzą działania w swoich własnych środowiskach. Celem Latarników jest przekazywanie wiedzy oraz umiejętności związanych z korzystaniem z sieci, a także informowanie o rozmaitych korzyściach – od finansowych po społeczne i towarzyskie – płynących z uczestnictwa w internecie. Latarnicy często sami są internetowymi samoukami, których własne doświadczenie pozwoliło doceniać zalety płynące z sieci.

Dlatego na stronie Stowarzyszenia „Miasta w Internecie” dostępny jest „Korzystnik 50+” (pobierz tutaj), stworzony specjalnie dla uczestników projektu.

Jak mówił w BUW Michał Boni, Latarnicy Polski Cyfrowej to projekt cywilizacyjny, a jego cele to:

  • zwiększenie dostępności internetu,
  • zwiększenie potrzeby używania internetu
  • oraz tworzenie i wzmacnianie kompetencji cyfrowych.

Ich wdrażanie odbywać się ma w ramach strategii Polska 2030, opartej na filarach innowacyjności, terytorialnego równoważenia rozwoju oraz efektywności działań.

pokolenie50+ min. Boni

Min. Boni na konferencji w BUW 10 maja

Dziś w dużym stopniu znika bariera dostępu do świata kultury wysokiej – ogromne zasoby jej są dostępne w internecie. Co więcej, już widać, powstawanie nowych nawyków kulturowych. Dlatego musimy sobie uświadamiać, jak ważna jest potrzeba używania internetu. – Jako Latarnicy 50+ mamy wydobywać z ludzi to, co nie zawsze są w stanie w sobie dostrzec. Bo to nieprawda, że człowiek starszy nie ma potencjału, a uczestnictwo w sieci pozwala na pogłębianie i dzielenie się swoimi zainteresowaniami z innymi.

Polska może się rozwijać dzięki internetowi. Nie tylko ludzie starsi potrzebują wsparcia – Polska przedsiębiorczość jest wspaniała, ale brakuje jej tego wszystkiego, co wiąże się z impetem nowoczesności – mówił Boni. Tymczasem Polska ma szansę rozwijać się właśnie dzięki podwójnemu turbodoładowaniu, jakie dają nam nasze aspiracje społeczne i impet cyfrowy.

Artykuł opracowany z wykorzystaniem materiałów ze strony http://mac.gov.pl/dzialania/michal-boni-zostal-latarnikiem/ oraz http://mac.gov.pl/dzialania/poznajcie-latarnikow/

[al2fb_like_button]

Tagi: ,

Komentowanie zamknięte.

Jakość powietrza

Kalendarz

maj 2012
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Archiwum artykułów