Sprawa dzierżawy – ciąg dalszy
Zamieszczone przez eryk | Kategorie Relacje
Sprawy dzierżawy infrastruktury wodno-kanalizacyjnej i związanej z nią podwyżki cen za wodę i odbiór ścieków nadal są tematem prac łaskarzewskich władz samorządowych. W poniedziałek 14 maja, o godz. 1200, w Urzędzie Miasta odbyło się wspólne posiedzenie Komisji Rady Miasta: Budżetowej, Finansów i Planowania, Rewizyjnej, Rozwoju Gospodarczego i Bezpieczeństwa Publicznego.
W spotkaniu uczestniczyło 12 radnych (nieobecni: B. Kozikowska, M. Seremak, K. Wachnicka) oraz sekretarz, skarbnik i radca prawny.
Głównym powodem zwołania posiedzenia była konieczność przedyskutowania aktualnej sytuacji prawnej, powstałej po ostatnich sesjach RM (na których Rada Miasta sprzeciwiła się podwyżkom cen za usługi wodno-kanalizacyjne, zaproponowanym przez Burmistrza). Radni byli zainteresowani także działaniami Burmistrza w okresie od ostatniej sesji oraz statusem umowy dzierżawy infrastruktury wodno-kanalizacyjnej w Łaskarzewie przez firmę „ELMAR” – warto przypomnieć, że na poprzedniej sesji poinformowano radnych o możliwości zerwania umowy dzierżawy przez „ELMAR” w przypadku niepodniesienia cen.
W porządku obrad znalazły się też inne sprawy, bezpośrednio dotyczące dzierżawy sieci:
- kwestia kosztów i dochodów Urzędu Miasta, związanych z gospodarką wodno-kanalizacyjna w Łaskarzewie w latach 2010, 2011,
- analiza dokumentacji przetargowej i umowy dzierżawy podpisanej między firmą „ELMAR” i Miastem Łaskarzew.
Pani Sekretarz poinformowała radnych, że dotychczas nie wpłynęło do Urzędu Miasta wypowiedzenie umowy przez firmę „ELMAR”. Na wniosek radnych odczytała pismo, które zostało wysłane przez p. Burmistrz do Wojewody Mazowieckiego, z prośbą o podjęcie działań nadzorczych w związku z niepodjęciem przez Radę uchwały o nowych stawkach za wodę i ścieki (pismo do pobrania tutaj: wniosek o podjęcie działań nadzorczych).
Dyskusja skupiła się wokół dwóch tematów: nieścisłości w wyliczeniach, na których oparto nowe stawki na wodę i ścieki oraz rozbieżności między podpisaną umową dzierżawy a wzorem umowy, zawartym w specyfikacji przetargowej.
Radny J. Sierański przedstawił wyliczenia, z których wynikało, że we wniosku w sprawie podwyżek zaniżono potencjalne dochody (m.in. nie uwzględniając zupełnie zużycia wody i wprowadzania ścieków przez szkoły i inne jednostki, które do tej pory nie płaciły za usługi wodno-kanalizacyjne), jednocześnie zawyżając koszty (m.in. poprzez zawyżenie kwoty wynagrodzeń). Zaproponował powołanie biegłego do oceny zasadności planowanych kosztów działalności firmy w bieżącym roku.
Poważne wątpliwości wzbudziło też porównanie podpisanej umowy dzierżawy z wzorem tej umowy z dokumentacji przetargowej. Różnice są znaczące, zwłaszcza w zakresie obowiązków dzierżawcy, który – według pierwotnego wzoru umowy – miał przejąć odpowiedzialność za przyłącza. Radni przegłosowali wniosek do Burmistrza, żeby sporządzić aneks do umowy, regulujący kwestie odpowiedzialności za przyłącza zgodnie z zapisami specyfikacji przetargowej. Obydwie umowy (wzór z przetargu i podpisaną) można pobrać poniżej:
Radni zadecydowali o wysłaniu do Wojewody – w nawiązaniu do pisma wysłanego przez Burmistrza – protokołu z posiedzenia Komisji, aby w pełni przedstawić swoje wątpliwości wobec zaproponowanych stawek za wodę i ścieki oraz prośby o sporządzenie opinii na temat podstawy prawnej, na której oparto propozycję nowych stawek za wodę i ścieki.
Opracowanie: Naczelny
Tagi: Samorząd
18 maja 2012 godz. 17:11
Mozna zrozumiec,ze RADNI/moze jeszcze nie wszyscy/ZROZUMIELI,ze mieszkancy/i budzet miasta/zostali delikatnie mowiac WYKIWANI.Brawo za postawe na ostatnim posiedzeniu Komisji laczonych.Szkoda ze ci,glownie ktorym mieszkancy zaufali dalej proboja miec”swoja racje”.Rada Garwolina sie nie poddala/maja uznanie w spoleczenstwie/.Walczyli do konca i wygrali.Mysle ze tak tez bedzie w Laskarzewie.Warto skontaktowac sie z przedstawicielami Rady m.Garwolin w tym temacie,jak rowniez skorzystac z porad prawnych BIURA Pana Zajaca Krzysztofa.
Polecam rowniez komentarz „Jozek”w Naszych Sprawach dot.planowanych podwyzek oplat za wode i scieki w….WARSZAWIE/powtarzam planowane/Wzrost oplat ma wyniesc 5-15% i w.g warszawskiej prasy powstal krzyk na tak wysokie podwyzki.
Zastraszenie,podkreslane przez p.burmistrz ze dzierzawca zerwie umowe,jest sciema.Po pierwsze zlapal kure znoszaca mu zlote jaja/a chce z niej wydusic 2 jaja dziennie/ Po drugie zagrozenie bylo wyraznie okreslone terminem.I co? CISZA.
22 maja 2012 godz. 22:40
[…] zaopatrzeniu w wodę, użytego jako podstawa prawna uchwały o podwyżkach (pisałem już o tym w informacji o piśmie do Wojewody). Jednak – mimo tego uchybienia formalnego – możliwe jest zastosowanie art. 24a, ponieważ […]