Poświęcenie odnowionego pomnika ks. Szyszki

Pomnik ks. SzyszkiW niedzielę 14 października 2012 roku w Łaskarzewie zbiegły się trzy ważne uroczystości: odsłonięcie i poświęcenie odnowionego pomnika ks. Szyszki w „Alejkach”, odpust Św. Onufrego na cmentarzu parafialnym oraz Dzień Edukacji Narodowej.

Tuż przed rozpoczęciem uroczystej Mszy Odpustowej, parafianie, księża, przedstawiciele władz miasta, lokalnych organizacji i służb oraz goście zebrali się pod wyremontowanym pomnikiem ks. Szyszki. Odbyła się tam krótka uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pomnika, przypomniano kim był ks. Szyszko i dlaczego tak dobrze pamiętają o nim nie tylko mieszkańcy Łaskarzewa – którzy kiedyś postawili mu pomnik – ale także parafianie z Radoryża Kościelnego.

Inicjatorem i realizatorem renowacji pomnika była Wspólnota Gruntowa w Łaskarzewie. Odsłonięcia pomnika dokonali członkowie Zarządu Wspólnoty: Prezes p. Zygmunt Pietrzak, Skarbnik p. Jerzy Jóźwicki oraz Sekretarz p. Waldemar Trzaskowski. Pomnik poświęcił ks. kan. Jan Grochowski – dawny wikariusz w Łaskarzewie, były proboszcz parafii w Radoryżu Kościelnym a obecny proboszcz parafii Trąbki.

Oprócz pocztów sztandarowych łaskarzewskich szkół – był to przecież dzień Edukacji Narodowej – na uroczystości widać było naszych Strażaków i Harcerzy. Życiorys ks. Szyszko odczytał ks. Janusz z naszej parafii. Przed poświęceniem pomnika słowo do zebranych wygłosił ks. Grochowski. Głos zabierali także: Burmistrz Miasta Lidia Sopel-Sereja i Poseł na Sejm RP Grzegorz Woźniak.

Prace renowacyjne przy pomniku wykonali: firma p. Zenona Benickiego (pomnik) oraz p. Jacek Janisiewicz (godło i portret ks. Szyszki) i p. Zdzisław Oleszkiewicz z pracownikami (podstawa pomnika).

Ks. Józef Szyszko urodził się 27 kwietnia 1870 r. w Szyszkach, parafia Kądzin. Święcenia kapłańskie przyjął w Lublinie w 1897 r. Początkowo pracował w Parafii Garzków-Lublin. W 1900 roku został wikariuszem w Łaskarzewie.

Z jego inicjatywy, w latach 1901-1902, została wybudowana aleja cmentarna, łącząca zabudowaną część miasta z cmentarzem parafialnym – czyli dzisiejsze „Alejki”. Inną świadectwem pobytu ks. Szyszki w Łaskarzewie jest figura Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, postawiona w „Alejkach” w 50. rocznicę ogłoszenia dogmatu przez papieża Piusa IX. W czasie swojego wikariatu w Łaskarzewie, ks. Szyszko dał się poznać jako gorliwy kapłan, oddany pracy duszpasterskiej oraz jako dobry organizator. Doceniając jego pracę, parafianie ufundowali mu pomnik.

Po zakończeniu pracy w naszej parafii ks. Szyszko został przeniesiony w 1905 roku do Radoryża Kościelnego, gdzie do roku 1918 był proboszczem. Zasłynął tam jako budowniczy istniejącego do dzisiaj kościoła parafialnego. Zmarł 18 maja 1919 r. na tyfus.

Opracowanie: Eryk Laskowski
(z wykorzystaniem materiałów otrzymanych z Parafii w Łaskarzewie)


Tagi: ,

Komentowanie zamknięte.

Jakość powietrza

Punkt Informacji Turystycznej Pozytywna Energia e-Łaskarzew Skatepark w Łaskarzewie

Kalendarz

październik 2012
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Archiwum artykułów