Dzień Patrona w Zespole Szkół nr 2

P1040817Poetycki poranek

Jan Paweł II, patron Zespołu Szkół nr 2 w Łaskarzewie, napisał: „Poezja to wielka pani, której trzeba się całkowicie poświęcić: obawiam się, że nie byłem wobec niej zupełnie w porządku”.

Twórczość poetycką patrona naszej szkoły przyjmujemy w sposób szczególny, gdyż ciężko jest oddzielić wiersze od godności i majestatu piszącego. Utwory Jana Pawła są modlitwami, pacierzami, psalmami, które pozwalają zrozumieć ludzkie tajemnice, uczą przebaczania, wskazują drogę ludziom skazującym się na nieustanne rozterki i niepokoje. W poezji Jana Pawła II pojawia się wiele pytań natury filozoficznej. Utwory papieża stanowią skarbnicę doświadczeń autora związanych z dzieciństwem, pracą
w kamieniołomach i działalnością duszpasterską.

W niecodzienny sposób uczniowie Zespołu Szkół nr 2 wzbogacili obchody Dnia Patrona Szkoły. Z inicjatywy dyrektor szkoły pani Moniki Krawczyk i nauczyciela historii pani Ewy Bożek przygotowano ucztę duchową dla uczniów i pracowników szkoły w postaci poranka poetyckiego. Uczniowie poszczególnych klas wytypowali swojego przedstawiciela, który recytował wiersz patrona szkoły. Repertuar utworów był niezwykle bogaty, gdyż teksty się nie powtarzały. W prezentacji wzięli udział uczniowie wszystkich klas: od 0 do klasy II ZSZ.

Wiele emocji wzbudziła recytacja najmłodszych uczestników, mówiących z takim przejęciem i wzruszeniem piękne słowa papieża Polaka. Gorącymi brawami nagrodzono uczennicę klasy 0 – Natalię Mazurek, która doskonale opanowała utwór na pamięć, a jednocześnie zachwyciła słuchających stylem recytacji.

Uroczystą atmosferę tego spotkania wzbogacał podkład muzyczny opracowany przez panią Ewę Bożek.

Uczniowie z powagą i wzruszeniem słuchali poezji patrona. Być może znaleźli w niej odpowiedź na trapiące ich pytania, odkryli sens wiary i tajemnice bytu człowieka.

Dyrektor szkoły pani Monika Krawczyk zaakcentowała tę wyjątkową chwilę recytacją utworu „Dzieci”, który zadedykowała uczniom. Te piękne słowa podkreślają wartość człowieczeństwa.

„Dorastają znienacka przez miłość, i potem tak nagle dorośli,
Trzymając się za ręce, wędrują w wielkim tłumie
(serca schwytane jak ptaki, profile wrastają w półmrok)
Wiem, że w ich sercach bije tętno całej ludzkości”.

Odświętny wystrój sali gimnastycznej sprzyjał atmosferze panującej w czasie tej lekcji poezji.

Spotkanie z poezją Jana Pawła II jest dla uczniów Zespołu Szkół nr 2 bliskie. W ubiegłym roku szkolnym Aleksandra Bożek – wówczas uczennica klasy III a gimnazjum i Dominik Rybacki – obecnie uczeń klasy III a gimnazjum zajęli czołowe miejsca w Diecezjalnym Konkursie Poezji Jana Pawła II w Grębkowie. W tym roku uczniowie szkoły podstawowej będą mogli zaprezentować swoje umiejętności w Mokobodach.

Druga część spotkania została poświęcona sztandarowi szkoły. Pani Ewa Bożek przypomniała, że dwa lata szkoła starała się o zgodę na nadanie imienia Jana Pawła II. Był to proces trudny i długotrwały, gdyż dotyczył osoby wyjątkowej, żyjącego wówczas papieża Polaka. Przedstawiając elementy sztandaru zwróciła uwagę, iż na jednej stronie znajduje się herb papieski, zaś druga strona to godło Polski otoczone napisem „Myśli, słowa, czyny – Tobie Ojczyzno”. Pani Ewa Bożek w barwny i ciekawy sposób przedstawiła symbolikę poszczególnych elementów sztandaru. Podkreśliła rangę słów zapisanych wokół godła. Nawiązują one do zapisów w Statucie Szkoły, które odnoszą się do jednego z podstawowych zadań szkoły, jakim jest budzenie patriotyzmu.

Poranek poetycki w Zespole Szkół nr 2 w Łaskarzewie nie tylko przybliżył uczniom poezję patrona szkoły, ale był wspaniałą lekcją o ludzkich uczuciach i życiowych doświadczeniach. Nie zabrakło w czasie tego spotkania wiedzy historycznej. W pamięci uczestników pozostanie na pewno wiele słów Wybitnego Polaka – Patrona Naszej Szkoły.

Uroczysta Msza Święta i część artystyczna

Szczególnym świętem jest zawsze dla szkoły 16 października, w tym roku już 34. rocznica wyboru Błogosławionego Jana Pawła II na Stolicę Piotrową.

O godzinie dziesiątej przeszliśmy do kościoła parafialnego, by podziękować Panu Bogu za dar Papieża–Polaka.

Po uroczystej Mszy Świętej, którą odprawiał ksiądz Leszek Przybyłowicz, odbyła się część artystyczna przygotowana przez uczniów pod kierunkiem nauczycielek: p. Marii Półchłopek, p. Anny Blachowicz, p. Róży Siejki i p. Ilony Sacałowskiej.

Poprzez treść tego programu „Jan Paweł II – Papież Rodziny” przypomnieliśmy postać i nauki polskiego następcy św. Piotra jako wielkiego przyjaciela rodzin. Było to też podziękowanie za to, że nasz Patron niósł orędzie wiary i nadziei współczesnemu światu nękanemu przez wojny i niesprawiedliwość, że brał w obronę ubogich, cierpiących i prześladowanych. Wzruszająca pieśń „Santo, santo” zdaje się, że nadal rozbrzmiewa w murach naszego kościoła.

Po wspólnej modlitwie wróciliśmy do szkoły, by złożyć kwiaty i zapalić znicze przed tablicą poświęconą Patronowi.

Dziękujemy wszystkim, którzy razem z nami uczestniczyli w tych uroczystościach. Szczególne podziękowania kierujemy do Burmistrza Miasta Łaskarzewa Pani Lidii Sopel–Serei, Przewodniczącej Rady Miasta Pani Małgorzacie Seremak, Panu Prezesowi Spółki Rolno–Leśnej Zygmuntowi Pietrzakowi, Pani Danucie Wachnickiej – członkowi Zarządu Spółki Rolno–Leśnej, Nauczycielom Emerytom, Dyrekcji Zespołu Szkół nr 1, Radzie Rodziców, wszystkim Pracownikom Zespołu Szkół nr 2 oraz Uczniom.

Bożena Niewczas
Maria Półchłopek
nauczycielki Zespołu Szkół nr 2 w Łaskarzewie


Tagi:

Komentowanie zamknięte.

Jakość powietrza

Punkt Informacji Turystycznej Pozytywna Energia e-Łaskarzew Skatepark w Łaskarzewie

Kalendarz

październik 2012
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Archiwum artykułów