Na patriotyczną nutę

Guy de Maupassant napisał: „Patriotyzm jest rodzajem religii”. Czym jest patriotyzm? To pojęcie definiuje się jako miłość do ojczyzny, własnego narodu połączona z gotowością ofiar dla nich. Jest terminem określającym postawę człowieka opartą na zasadach miłości i przywiązania do ojczyzny, jedności i solidarności z własnym narodem oraz poczuciu więzi społecznej wspólnoty kulturowej. Charakteryzuje się przedkładaniem celów ważnych dla ojczyzny nad osobistymi, a w skrajnych przypadkach gotowością do poświęcenia własnego zdrowia lub życia. Miłość do ojczyzny to najmłodsze z uczuć wyższych, jakie człowiek wykształcił w swoim świecie emocji. Znacznie wcześniej powstały wielkie imperia niż przyszło do głowy ich obywatelom, żeby własny twór – państwo i naród – obdarzyć uczuciami. Dopiero pojawienie się licznych, rywalizujących ze sobą państw wywołało potrzebę głębokiego uczuciowego związania z ziemią odziedziczoną po przodkach, z dorobkiem minionych pokoleń.

Trudne karty historii naszego narodu wiele razy wymagały od obywateli wykazania się czynną postawą patriotyczną.

We współczesnym świecie coraz częściej pojęcie patriotyzmu traci swoje znaczenie. Jakie są tego przyczyny? Na pewno tempo życia, brak czasu, ale także przywiązywanie wagi do innych wartości to czynniki, które w znaczącym stopniu przyczyniają się do przykurzenia pojęcia będącego dla naszych przodków świętością.

W Zespole Szkół nr 2 nauczyciele wielokrotnie dyskutowali nad tym, w jaki sposób zainteresować uczniów walkami Polaków o niepodległość. Tradycyjne akademie nie zawsze spełniały tę rolę. Z inicjatywy pani Anny Jasińskiej i pani Elżbiety Ostrowskiej – przygotowujących w tym roku akademię z okazji rocznicy odzyskania niepodległości – postanowiono, aby wszyscy uczniowie wzięli udział w żywej lekcji historii i wcielili się w żołnierzy walczących o utraconą niepodległość.

Przez dwa tygodnie uczniowie poszczególnych klas przygotowywali się do zaśpiewania żołnierskich piosenek.

W piątek, 09.11.2012 r. uroczysta atmosfera zapanowała w sali gimnastycznej. Piękna scenografia z narodowymi barwami sprzyjała prezentacji pieśni patriotycznych, które śpiewali nasi przodkowie walczący o niepodległość. Wokół zaimprowizowanego ogniska zasiedli uczniowie. Na początku wystąpiło grono pedagogiczne. Nauczyciele wykonali utwór „Ojczyzna”, wprowadzając wszystkich zebranych w podniosłą atmosferę.

Uczniowie z ogromnym wzruszeniem wykonywali pieśni, wcielając się w rolę ułanów, legionistów czy żegnającej żołnierza dziewczyny. Słuchający pieśni, włączali się w śpiew. W ten sposób impreza przerodziła się w wspólne patriotyczne śpiewanie. Konferansjerzy z klasy trzeciej gimnazjum : Dominik Rybacki i Aneta Wieczorek wspaniale wzbogacali panującą atmosferę fragmentami utworów patriotycznych. Na uwagę zasługuje też wykonanie przez panią Ewę Bożek pieśni „Biały krzyż”. Ten występ został przez uczniów nagrodzony gorącymi brawami.

Spotkanie z pieśnią patriotyczną zostało wykorzystane przez drużynę harcerską do złożenia przyrzeczenia. Tę część uroczystości poprowadziła drużynowa Sylwia Larkiewicz.

Niecodzienna impreza w Zespole Szkół nr 2 to lekcja patriotyzmu, w czasie której nauczyciele i uczniowie wspólnie przeżywali wydarzenia sprzed wieków.

Cyceron, starożytny rzymski poeta, stwierdził: „drodzy są rodzice, krewni, domownicy, ale miłość wszystkiego zawarła w sobie ojczyzna”.

Nie zapominajmy, że postawę patriotyczną możemy okazywać na wiele sposobów, m.in. troszcząc się o naszą „małą ojczyznę” – Łaskarzew, uczestnicząc w uroczystościach patriotycznych czy kultywując tradycje narodowe.

Bożena Niewczas
nauczyciel Zespołu Szkół nr 2 w Łaskarzewie


Tagi: ,

Komentowanie zamknięte.

Jakość powietrza

Punkt Informacji Turystycznej Pozytywna Energia e-Łaskarzew Skatepark w Łaskarzewie

Kalendarz

Listopad 2012
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Archiwum artykułów