Zabawa UTW

Zabawa UTW 9.02.2013 (29)Mamy co prawda już Wielki Post, ale warto jeszcze wrócić na chwilę do Karnawału i wspomnieć o interesującej imprezie, na której spotkać można było także mieszkańców Łaskarzewa. W ostatnią sobotę bawili się nie tylko dzieci i ludzie młodzi. Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego WiekuEdukator w Garwolinie – po raz kolejny spotkali się na zabawie karnawałowej w kawiarence garwolińskiego Centrum Sportu i Kultury.

Po tym, jak się bawili z tańcami i śpiewem – widać, że i osoby starsze też mogą spędzać czas nie tylko w domu przed telewizorem, ale również w gronie rówieśników, zapominając o troskach i chorobach. Zawdzięczamy to prężnie działającemu Zarządowi Słuchaczy UTW Edukator, na czele z panią Teresą Miętus i panem Janem Sprzeczką.

Z opublikowanego raportu badań „Zoom na UTW”, przeprowadzonych w 2012 roku przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych, wynika, że:
„Uniwersytety Trzeciego Wieku pełnią rolę ważnych centrów kulturalno-edukacyjnych dla osób starszych. Umożliwiają seniorom nie tylko aktualizację wiedzy i zdobywanie nowych umiejętności, ale także aktywne uczestnictwo w życiu społeczności lokalnych. UTW stają się coraz bardziej powszechną formą aktywizacji seniorów.
Obecnie działa ich w Polsce około 400 i gromadzą ponad 100 000 słuchaczy! Podejmując zajęcia na UTW zwiększ swoją szanse na aktywne uczestnictwo we współczesnym świecie.
PAMIĘTAJ! NIE STARZEJE SIĘ, KTO SIĘ UCZY!”

Dlaczego warto?

Uniwersytety Trzeciego Wieku na różne sposoby dodaje seniorom chęci do życia – zmieniają ich nastawienie do własnej emerytury, do swojego wieku, zmieniają spojrzenie na starość, którą w tym momencie widzą raczej w jasnych barwach. Mówią, że dzięki UTW odmłodnieli, są również dumni, jeśli udaje im się zarazić swoją energią kolejne osoby i nakłonić je do uczestnictwa w zajęciach czy wykładach UTW. Dni, w których odbywają się zajęcia lub wykłady, są dla uczestników rodzajem święta – ubierają się ładniej niż zwykle, rodziny są uprzedzone, że babcia czy dziadek mają dziś swoje zajęcia i są zwolnieni np. z obowiązku zabawiania wnuków. UTW traktują jako przestrzeń, w której dobrze się czują – wiedzą, że są wśród „swoich”, że nikt ich tu negatywnie nie ocenia, nie wytyka.

Najpopularniejsze są kursy komputerowe i językowe, zajęcia sportowe i ruchowe, sekcje plastyczne i turystyczne. Sport i turystyka, a także zajęcia artystyczne to mocne strony wielu uniwersytetów.
Uniwersytety Trzeciego Wieku pełnią rolę ważnych centrów kulturalno-edukacyjnych dla osób starszych. Umożliwiają seniorom nie tylko aktualizację wiedzy i zdobywanie nowych umiejętności, ale także aktywne uczestnictwo w życiu społeczności lokalnych. UTW stają się coraz bardziej powszechną formą aktywizacji seniorów. Obecnie działa ich w Polsce około 400 i gromadzą ponad 100 000 słuchaczy!

Gwałtowny wzrost liczby UTW nastąpił po 2002 roku. Kulminacja nastąpiła w 2007 roku – w jednym roku powstało wówczas więcej UTW niż przez pierwsze 25 lat rozwoju ruchu.
Pamiętajmy, że od dłuższego czasu odnotowujemy wzrost liczby emerytów w Polsce. W roku 2000 było ich 4,6 mln, w 2005 – 5,4 mln, a w 2010 – już 6,4 mln.

Opracowanie: Naczelny, KAK

[al2fb_like_button]

Tagi: ,

Komentowanie zamknięte.

Jakość powietrza

Kalendarz

luty 2013
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728  

Archiwum artykułów