A to nasze liceum właśnie…, czyli o LO w Łaskarzewie

szkola_logo1 września 1997 roku w obecności przedstawicieli Kuratorium Oświaty oraz władz lokalnych rozpoczął pracę pierwszy rocznik Liceum Ogólnokształcącego w Łaskarzewie. 10 września nastąpiło jego oficjalne otwarcie, w którym wzięli udział: wiceminister MEN p. Danuta Grabowska, posłowie na Sejm, p. Ryszard Smolarek i p. Stanisława Prządka oraz władze miasta z burmistrzem Waldemarem Larkiewiczem na czele. Niezwykle ważną chwilą było poświęcenie nowego skrzydła budynku. Część funduszy na rozpoczęcie budowy przekazał nasz szkolny przyjaciel – Zarząd Spółki Rolno-Leśnej; pozostałe koszty wzięła na siebie Rada Miasta i burmistrz Waldemar Larkiewicz. Tak rozpoczęła się 15-letnia historia naszego liceum, które – chociaż niewielkie – dokonało wiele i odcisnęło pozytywne piętno w historii naszego miasta.

Dziękujemy za zaufanie…

Dzisiaj mamy już połowę lipca i cieszymy się z wakacji. A może to jest dobry moment na refleksję? Wiemy już, że nasze LO wzbogaciło się o nowe twarze. W tym miejscu chcemy serdecznie podziękować wszystkim uczniom, którzy nam zaufali i wybrali nasze niewielkie liceum, porzuciwszy szkoły większe – w Garwolinie, Puławach czy Warszawie. fot_3Cieszymy się, że w dobie niżu demograficznego prawie trzydzieści osób rozpocznie u nas naukę w roku szkolnym 2013/2014. Naszą młodzież kształcimy w kręgu chlubnych tradycji harcerskich łączących się z nowoczesną wizją. Od kilku lat oferujemy możliwość nauki nie tylko w klasie ogólnokształcącej, ale również w mundurowo-sportowej. Zajęcia z zakresu edukacji pożarniczej, wojskowej i policyjnej dają szansę na wybór atrakcyjnego zawodu, zaliczanego do zawodów tzw. zaufania publicznego.

Chlubne karty w historii naszej szkoły, czyli o absolwentach…

Artykuł, który Państwo czytacie, jest dla nas okazją, by wspomnieć o tych absolwentach, których działalność była szczególnie widoczna zarówno na gruncie szkoły jak i miasta; którzy byli dla nas powodem do dumy. Uczniowie ci brali udział w wielu inscenizacjach, uroczystościach środowiskowych, bajkach i sztukach teatralnych. Wykazywali się na gruncie sportowym, dając powód do dumy nauczycielom wychowania fizycznego. Aktywnie uczestniczyli w konkursach przedmiotowych i artystycznych, zdobywając niejednokrotnie najwyższe laury. Nie jesteśmy w stanie napisać o wszystkich wydarzeniach i wszystkich osobach, które się w nie zaangażowały, jednakże obiecaliśmy sobie, że postaramy się dotrzeć do tych absolwentów, do których to będzie możliwe. Zapytamy jak im się wiedzie, czym się obecnie zajmują, jakie mają marzenia i plany na przyszłość.

Teatr nie był im obcy…

fot_4Niepisaną umową jest, że każdego roku nasza szkoła przygotowuje część artystyczną z okazji Święta Niepodległości oraz Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Na wszystkich tych uroczystościach byli obecni nasi licealiści. Kontynuowali w ten sposób wieloletnią tradycję mieszkańców Łaskarzewa, którzy przybywając w miejsca upamiętniające historyczne wydarzenia, dawali wyraz swemu patriotyzmowi.

Jednym z ważniejszych wydarzeń była 40 rocznica oddania do użytku budynku szkolnego, 30. rocznica nadania szkole imienia Szarych Szeregów i jednoczesne nadanie tego imienia całemu Zespołowi Szkół. Odbyła się wówczas piękna akademia. Recytowana poezja, pieśni i scenografia nawiązywały do wojennej Warszawy, Armii Krajowej i Szarych Szeregów. fot_5fot_6Sala była wypełniona do ostatniego miejsca i chyba nie było nikogo, komu nie popłynęłyby łzy wzruszenia. Ale jakże mogło być inaczej, skoro na scenie młodzi aktorzy wcielali się w ginących powstańców, przerażone dzieci, słychać było wybuch bomb i krzyki rozpaczy. Szczególne wzruszenie stało się udziałem obecnych kombatantów, dla których spektakl był powrotem do czasów trudnej młodości, naznaczonej wojną i walką. Występ młodzieży zakończyła owacja na stojąco. Dziesięć lat później, z okazji 50-lecia szkoły, odbyła się uroczystość o bardzo podobnym charakterze, która wyzwoliła równie szczere wzruszenia.

fot_7Niezwykle ciekawym przedsięwzięciem, w którym pokazali się nasi licealiści, był spektakl pt. „Wojna i miłość”, wystawiony dla mieszkańców Łaskarzewa w DPT „Bajka”. Wyobraźcie sobie Państwo stoliczki, świece, tańczące przytulone pary i pożegnanie… Na zawsze… Bo przecież trwała wojna, wybuchło Powstanie Warszawskie.

Nasze inscenizacje to zawsze ruch, poezja i piosenka. Spektakle powstają przeważnie w oparciu o oryginalne, autorskie scenariusze. Jednakże zdarzało się i tak, że wystawiane były dzieła znanych autorów. Tak było w przypadku sztuki Raorta „Próba generalna – sztuka w jednym akcie”. To podczas pracy nad tym właśnie przedstawieniem ujawniły się talenty Izabeli Zalech, Agaty Dąbrowskiej, fot_8Magdy Józwickiej, Piotra Wichowskiego, Miłosza Wonorskiego, Pawła Majewskiego i Piotra Wróbla. Przygotowaliśmy tę sztukę po to, by promować nasze liceum; została ona wystawiona dla uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół w Starym Pilczynie, Zespołu Szkół nr 2 w Łaskarzewie oraz dla uczniów gimnazjum naszego Zespołu. Najważniejszy jednak był występ przed własną publicznością – sztuka została wystawiona również dla mieszkańców miasta, uczniów LO oraz władz samorządowych. Komedia zgromadziła tłumy i wycisnęła z oczu łzy – tym razem śmiechu. Po spektaklu odbyło się spotkanie młodzieży z członkami Rady Miasta. Radni odpowiadali na pytania – czasem bardzo trudne – dotyczące naszego miasta i jego przyszłości.

fot_9Prezentując talenty aktorskie naszych absolwentów, nie można nie wspomnieć o dwóch wielkich produkcjach, jakimi były bajki: „Kopciuszek” oraz „Śnieżka”. Wystawiono je dla dzieci przedszkolnych, uczniów naszych szkół oraz mieszkańców Łaskarzewa. Miejscem spektaklu był Dom Strażaka i Stodoła. Łącznie przedstawienia obejrzało ponad 1000 osób! W tym miejscu chcemy wymienić jeszcze inne osoby, oprócz tych, których nazwiska już padły. Przepraszamy, jeśli kogoś pominiemy, ale jednak czas robi swoje. Nie możemy zapomnieć o naszych uczniach, którzy zawsze brali czynny udział w życiu szkoły i środowiska. Byli to wspaniali recytatorzy, wykazujący się ogromnymi umiejętnościami muzycznymi i aktorskimi. Byli wśród nich: Paweł Trzaskowski, Melisa Brzostowska, Mateusz Jasiński, Krzysztof Kuśmierczyk, Renata Zackiewicz, Filip Rutkowski, Emil Wachnicki, Justyna Jasińska, Iza Paśnicka, Karolina Pyl, Iza Rybicka, Małgosia Wiącek, Marta Bednarczyk czy Erwina Gronek. Troje licealistów – Marta Bednarczyk, Wiktor Józwicki i Piotr Wróbel zagrali również ważne role w „Pastorałce” – sztuce, w wystawienie której zaangażowali się dorośli mieszkańcy naszego miasta. Bez udziału tych osób nie odbyła się żadna uroczystość szkolna i środowiskowa.

Zawody i konkursy – to był ich żywioł…

fot_11Nasza szkoła wielokrotnie była rozsławiana w powiecie, województwie oraz w Polsce dzięki spektakularnym sukcesom osiąganym na niwie przedmiotowej, sportowej i artystycznej.

W tym miejscu musimy pochwalić się sukcesem Pawła Majewskiego, który został zwycięzcą XV ogólnopolskiego konkursu na reportaż prasowy i radiowy: „Szukamy mistrza reportażu”. Paweł napisał reportaż pt. „Nie ma wolności bez solidarności”. Zdobył on również wyróżnienia w dwóch ważnych konkursach: Ogólnopolskim Konkursie o Nagrodę Ks. Popiełuszki oraz w konkursie „Pomóż ocalić życie bezdomnemu”.

Karolina Kubiak zajęła VII miejsce w etapie wojewódzkim konkursu „Katyń – Golgota Wschodu”. W tym samym konkursie Wioletta Radzik zdobyła wyróżnienie.

Nasi licealiści zajęli III miejsce w konkursie ekologicznym, organizowanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i zdobyli dla szkoły aż 8 tysięcy złotych. Ekologia jest naszą mocną stroną, albowiem w 2006 r. zdobyliśmy nagrodę główną w konkursie Eko-Lidera na zbiórkę surowców wtórnych. W 2008 r. uzyskaliśmy wyróżnienie w konkursie „Odzyskana przyroda”.

Piotr Wichowski zdobył I miejsce w Konkursie Poezji ks. Twardowskiego.

Magdalena Kocot zdobyła wyróżnienie w olimpiadzie PRO-MEDICUS.

W konkursach plastycznych sukcesy odnosili: Piotr Wróbel, Anna Paśnik, Izabela Zalech.

Piotr Wróbel zdobył I miejsce w rejonie siedleckim w Olimpiadzie Wiedzy o Regionie i Przedsiębiorczości.

Izabela Zalech za pracę pt. „Stany Zjednoczone – moja podróż” wygrała wyjazd do USA.

W minionym roku szkolnym odbył się Powiatowy Konkurs Wiedzy o Józefie Piłsudskim. Paulina Rutkowska, uczennica klasy 1 LO zdobyła w nim III miejsce, natomiast Monika Majewska, uczennica klasy 2 LO uzyskała wyróżnienie. Dziewczyny mogą być z siebie dumne, zważywszy na to, że w konkursie wystartowało aż 150 licealistów.

fot_10Mocną stroną naszej młodzieży jest również sport – w tej dziedzinie mamy się czym pochwalić. Na szczególną uwagę zasługuje gimnastyka artystyczna, w której od lat zdobywamy najwyższe laury w powiecie i województwie. Nie jest to jednak jedyna dyscyplina, w której jesteśmy bardzo dobrzy. Nie możemy zapomnieć o lekkiej atletyce, tenisie stołowym czy piłce nożnej. To przecież na naszych uczniach opiera się klub sportowy „Promnik”. Na wyróżnienie zasługują takie osoby jak: Wioletta Radzik, Eliza Chaciak, Joanna Paśnicka, Mateusz Wonorski, Piotr Seremak, Przemysław Zowczak, Łukasz Sierański i wielu innych.

Oto ci, którym gratulował nawet Premier…

Fot.Grzegorz Roginski/CIRNasi uczniowie osiągają znakomite wyniki w nauce. Ich praca i trud, jaki w nią wkładają, zaowocowały przyznaniem im stypendium Prezesa Rady Ministrów. Należą do nich następujące osoby:

  • Marta Kusak;
  • Żaneta Urawska;
  • Monika Wichowska;
  • Magdalena Józwicka;
  • Mateusz Jasiński;
  • Filip Rutkowski;
  • Marta Bednarczyk;

Nasza klasa mundurowa…

fot_13Od kilku lat istnieje w naszym liceum klasa mundurowo-sportowa. Jej uczniowie aktywnie uczestniczą w lokalnych uroczystościach oraz angażują się w akcje charytatywne i społeczne. Każdego roku, jako wolontariusze Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, zbierają fundusze na ratowanie zdrowia i życia chorych dzieci. W połowie września chwytają rękawiczki i worki aby podczas Sprzątania Świata oczyścić okoliczne lasy. Przez cały rok zbierają też grosiki, by usypać jak największą Górę Grosza. Prowadzą akcje charytatywne, zbierając fundusze, zabawki czy artykuły pierwszej potrzeby. A jakże pięknie wyglądają w swoich mundurach!

fot_14Licealiści – nie tylko ci z klasy mundurowej – rozsławiają nasze imię w Polsce i za to im serdecznie dziękujemy. Kilka lat temu wzięli udział w I Ogólnopolskim Zjeździe Szkół im. Szarych Szeregów. Efektem spotkania stał się film, w którym uczestnicy – przebrani w stroje z epoki – wcielali się w role młodzieży, biorącej udział w walkach podczas II wojny światowej.

I na koniec…

To, co zawarliśmy w niniejszym artykule, stanowi zaledwie urywek pracy naszej młodzieży. Być może nie wymieniliśmy tutaj wszystkich zasłużonych, ale wiadomym jest, że aby taka mała szkółka jak nasza prężnie działała, pracować muszą wszyscy. I u nas tak właśnie jest. Ci, których wymieniliśmy z imienia i nazwiska, byli najbardziej widoczni. Często to, czym interesowali się w szkole, wpłynęło na ich przyszłe losy. Bo przecież nasi absolwenci zajmują się teatrem, kulturoznawstwem, studiują języki, pedagogikę, skończyli prawo, farmację, dziennikarstwo, stomatologię czy politologię. Z niektórymi z nich utrzymujemy stały kontakt. Przykładem jest chociażby Piotrek Wróbel, dzięki któremu wzięliśmy udział w zajęciach: „Nauki ścisłe są dla dziewcząt”, zorganizowanych w Centrum Nauki Kopernik.

Jak już wspomnieliśmy, chcemy dotrzeć do naszych absolwentów, przeprowadzić wywiady, opublikować wspomnienia…

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do powstania naszego liceum oraz tym, którzy to dzieło kontynuują, dbają o nas i wspierają, pomagając w funkcjonowaniu tak wspaniałego dla naszego miasteczka przedsięwzięcia.

Nauczyciele

[al2fb_like_button]

Tagi: ,

2 komentarze do “A to nasze liceum właśnie…, czyli o LO w Łaskarzewie”

  1. D.Z. napisał(a):
    27 lipca 2013 godz. 11:01

    Przeczytałem z zainteresowaniem. Bardzo dobry artykuł!

  2. xyz napisał(a):
    27 lipca 2013 godz. 17:51

    heh…chyba od poświęcenia nowego skrzydła ważniejsze było jego wybudowanie 😉

Jakość powietrza

Kalendarz

lipiec 2013
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Archiwum artykułów