595. urodziny miasta

dni_lask071W ostatnią niedzielę w Łaskarzewie była nie lada okazja do świętowania. Nasze miasto obchodziło 595. urodziny, a dokładniej 595 rocznicę nadania praw miejskich. Już od kilku lat jest to okazja do wspólnego świętowania władz miasta wraz z mieszkańcami.

Tegoroczne obchody rozpoczęły się zawodami wędkarskimi, zorganizowanymi przez członków Koła Wędkarskiego nr 17 w Łaskarzewie. Nagrodą dla najlepszego wędkarza był puchar burmistrza miasta. Zawody odbyły się w godzinach 900 – 1400 na bocznym akwenie (zbiorniku retecyjnym), przy super słonecznej pogodzie (i słabych braniach). Udział wzięło kilkunastu wędkarzy, w tym dzieci i młodzież. Zwyciężył Paweł Freliszka, drugie miejsce zajął Robert Tobiasz a trzecie Norbert Sadurek. Już w trakcie zawodów po zalewie na Promniku śmigał ponton z silnikiem motorowym oferując przejażdżki za symboliczną dobrowolną opłatą. W ciągu całego dnia było wielu chętnych, „rejs” był bezpieczny, uczestnicy obowiązkowo ubierani byli w kapoki, a łódź prowadził najczęściej prezes Koła p. Ireneusz Łapacz.

W tym samym czasie, od godz. 1100, na boisku „Orlik”, znajdującym się przy Szkole nr 2 rozpoczął się blok sportowy – wystartował turniej piłki siatkowej i równolegle odbywały się w systemie pucharowym ostatnie mecze Wakacyjnej Ligi Piłce Nożnej.

Oficjalne obchody urodzin rozpoczęła o godz. 1300 uroczysta msza święta sprawowana przez proboszcza ks. Edmunda Szarka. W czasie Eucharystii ksiądz proboszcz przypomniał jak ważna dla każdego z nas jest nasza mała ojczyzna, wymienił również nazwiska osób, które kiedyś nie bały się stanąć w obronie Łaskarzewa i którym zawdzięczamy tak wiele. Frekwencja podczas mszy nie dopisała – w kościele było mniej ludzi niż zwykle o tej porze.

Następnym punktem programu był przemarsz ulicami Warszawską i Młyńską, do zrewitalizowanego zbiornika retencyjnego. Tam odbyło się jego uroczyste poświęcenie oraz otwarcie. Można było zauważyć, że włożono wiele pracy i wysiłku aby przygotować teren przylegający do kładki przy młynie (sama kładka została wyremontowana i zabezpieczona barierkami, z chodnikiem z kostki przedłużonym do samej furtki szkolnej). Również na terenie Zespołu Szkół nr 2 zadbano o estetykę placu na którym stanęła scena i nowiutki drewniany podest do tańca (świeży nabytek miasta).

Po otwarciu zbiornika wszyscy udali się na plac przy Zespole Szkół nr 2, gdzie w tym roku zorganizowano obchody. Głos zabrała pani burmistrz Lidia Sopel-Sereja, która przywitała zaproszonych gości: marszałek Janinę Ewę Orzełowską, poseł Stanisławę Prządkę, starostę powiatu garwolińskiego Marka Chciałowskiego, burmistrza Garwolina Tadeusza Mikulskiego, wójta gminy Łaskarzew Mariana Janisiewicza, komendanta policji Artura Wąsika, komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej Dariusza Sadkowskiego, proboszcza parafii Łaskarzew ks. Edmunda Szarka.

Orkiestra dęta pod przewodnictwem Jana Wieczorka odegrała hymn państwowy i wciągnięto flagę na maszt. Aby uświetnić urodziny Łaskarzewa, w niebo wypuszczono 595 gołębi, które miały symbolizować każdy miniony rok z życia naszego miasta. Przewodnicząca Rady Miasta Łaskarzew, pani Małgorzata Seremak zaproszonym gościom w ramach wdzięczności za wspieranie rozwoju Łaskarzewa wręczyła statuetki, które okazały się być butami wykonanymi przez naszych rodzimych rzemieślników. Z tego „odznaczenia” szczególnie rad był ksiądz proboszcz, natomiast panie Prządka i Orzełowska od razu na scenie dokonały prezentacji obuwia. Głos oddano przybyłym gościom, którzy wielokrotnie podkreślali, że Łaskarzew jest doskonale rozwijającym się miastem.

Oficjalne obchody urodzin miasta zakończył ok. godz. 1500 koncert strażackiej orkiestry dętej. W tym czasie dzieci korzystały z dmuchanych zjeżdżalni, karuzeli, malowania twarzy i innych atrakcji. Na placu nie było zbyt dużej frekwencji (była wręcz bardzo mała), a szkoda bo ok. godziny 16-tej na scenie pojawił się duet An Dreo & Karina i dali fantastyczny koncert znanych i lubianych melodii włoskich. Koncert był prowadzony „na żywo” i w doskonałym wykonaniu artystów, którzy wkładali wiele wysiłku aby zachęcić publiczność do czynnego udziału w koncercie. Po koncercie można było nabyć płyty i otrzymać autografy.

Potem na scenę wkroczyła młodzież z Zespołu Szkół nr 2 ze swoim kabaretowym programem pt. Telewizja Pleciugi. Następnie zaprezentowała się młodzież z Zespołu Szkół nr 1 w układach gimnastyki sportowej i prezentacji elementów walk judo. Wszyscy występujący otrzymali gromkie brawa.

Dochodziła godzina 18, ludzi przybywało coraz więcej, brakowało już miejsc pod parasolami i przy stolikach, a na scenę weszła iluzjonistka Marta Jasińska. Wieczorem wszyscy przybyli mieszkańcy mogli bawić się przy muzyce puszczanej przez DJ Blonde. Wieczorny koncert zgromadził wielu mieszkańców. Gwiazdą i atrakcją wieczoru był koncert zespołu After Party, po którego koncercie wszyscy mieliśmy możliwość obejrzenia niezwykłego pokazu sztucznych ogni. Na koniec do tańca przygrywał zespół Power.

Opracowanie: MG i TR, foto: TR

[al2fb_like_button]

Tagi: , ,

Komentowanie zamknięte.

Jakość powietrza

Kalendarz

sierpień 2013
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Archiwum artykułów