Relikwie ks. Jerzego Popiełuszki przybyły do Łaskarzewa

DSC03464Odpust Podwyższenia Krzyża Św. w sobotę 14 września 2013 r. pozostanie w pamięci mieszkańców Łaskarzewa jednym z najważniejszych wydarzeń religijnych ostatnich lat. Tego dnia, w 66. rocznicę urodzin ks. Jerzego Popiełuszki, jego relikwie wprowadzone zostały do naszej parafii. Podkreślenia wymaga nie tylko waga uroczystości, ale także bardzo dobra, pod pewnym względami dotychczas w Łaskarzewie niespotykana, jej organizacja.

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki przekazane zostały naszej parafii 6 czerwca tego roku (relacja z tego wydarzenia tutaj). Sobotnia, podniosła uroczystość wprowadzenie relikwii do parafii trwała kilka godzin. Składała się z trzech etapów: pielgrzymki z relikwiami do kościoła, uroczy­stości w kościele – poświęcenie tablicy, wprowadzenie relikwii i msza święta – oraz agapy, w której brali udział uczestnicy uroczystości i która była miłym, zamykającym wydarzenie, akcentem.

Pielgrzymka po relikwie wyruszyła z Łaskarzewa o godz. 830. Pod kierunkiem ks. Łukasza Sawickiego – opiekuna łaskarzewskich pielgrzymek – i ubezpieczani przez strażaków, maszerowaliśmy ul. Warszawską do Kacprówka, niosąc krzyż wotywny ks. Popiełuszki. Kolumna, początkowo mała, stopniowo się wydłużała, na jej trasie dołączali bowiem cały czas nowi uczestnicy. Nie szliśmy w milczeniu, lecz na zmianę modląc się i śpiewając pielgrzymkowe pieśni i piosenki.

Trasa, wiodąca przez „Pollenę”, Pilczyn Nowy i Stary aż do Kacprówka była uporządkowana i odświętne udekorowana przez mieszkańców. Wyróżniały się czyste, przystrzyżone trawniki i kwiaty. W oknach widać było portrety ks. Jerzego, na domach i słupach wisiały flagi narodowe i kościelne oraz ozdoby. Tablice ogłoszeń stojące przy drodze wykorzystane zostały do wywieszenia różnych materiałów, związanych z osobą ks. Popiełuszki.

Po dotarciu pod kapliczkę w Kacprówku, grupa liczyła co najmniej dwa razy więcej osób niż w momencie wyjścia z miasta. Tam nastąpiło powitanie pielgrzymów nadchodzących z Łaskarzewa przez oczekującą ich grupę mieszkańców oraz przybyłych z daleka autokarami uczestników uroczystości. Byli tam m.in. przedstawiciele Ogólnopolskiego Komitetu Pamięci ks. Jerzego Popiełuszki i Służby Porządkowej „Totus Tuus” przy Sanktuarium bł. ks. Jerzego, w tym pp. Lesław Majewski, Jan Marczak i Ryszard Walczak. Na miejscu czekała też miła niespodzianka, przygotowana przez mieszkańców Kacprówka – poczęstunek dla pielgrzymów, którzy po 1,5-godzinnym marszu byli już nieco utrudzeni.

Głos zabrali ks. proboszcz Edmund Szarek oraz p. Jan Marczak. Powitane zostały relikwie bł. ks. Jerzego. Niósł je brat ks. Popiełuszki, wspierany przez towarzyszącą mu siostrę i bratową ks. Jerzego. O godz. 1000 sformowana została kolumna pielgrzymkowa, teraz już bardzo długa, na czele z krzyżem ks. Jerzego. W drodze powrotnej, koło Osiedla „Pollena”, dołączyli oficjalni przedstawiciele organizacji, szkół i władz, biorących udział w uroczystości, poczty sztandarowe, harcerze, strażacy i orkiestra strażacka.

Około godz. 1145 pielgrzymi i uczestnicy uroczystości dotarli do kościoła parafialnego w Łaskarzewie. Ta część uroczystości rozpoczęła się odsłonięciem i poświęcenie tablicy, dedykowanej poległym za Ojczyznę w Powstaniu Styczniowym. Tablicę odsłonili fundatorzy, ks. proboszcz Edmund Szarek i starosta Marek Chciałowski. Poświęcił ją ks. T. Bożełko. Głos zabierali: Starostwa Powiatowy i Burmistrz Łaskarzewa.

Mszę świętą celebrował ks. prałat Tadeusz Bożełko, proboszcz parafii Św. Stanisława Kostki i Kustosz Sanktuarium ks. Popiełuszki. Na początku odczytany został przez posła na Sejm RP Grzegorza Woźniaka list Jarosława Kaczyńskiego, skierowany do uczestników uroczystości. Homilię wygłosił ks. Sławomir Żarski. Przedstawił istotne wydarzenia z życia ks. Jerzego i jego drogę jako kapłana. Przypomniał, że ks. Jerzy dawał świadectwo wiary już jako kleryk, powołany do służby wojskowej w specjalnej jednostce wojskowej w Bartoszycach. (Nb. w jednostce tej służbę wojskową odbył także proboszcz naszej parafii ks. E Szarek). Zwrócił uwagę na związek między parafią w Łaskarzewie – pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego – i osobą ks. Popiełuszki, który swoim życiem pokazał jak wywyższać Krzyż.

Po odczytaniu dekretu o przekazaniu relikwii bł. ks Jerzego do Łaskarzewa (po łacinie) i ich powitaniu, zostały one umieszczone w specjalnym feretronie. Dzieło, w formie fasady naszego kościoła parafialnego, wykonał z drewna artysta, p. Gładysz z Kacprówka. Podczas uroczystości, relikwie – wraz z feretronem – stały w głównym ołtarzu, a wartę przy nich pełnili strażacy z OSP Łaskarzew.

Na zakończenie mszy, ksiądz Bożełko prosił mieszkańców Łaskarzewa i Gminy o modlitwę także za Sanktuarium ks. Jerzego na Żoliborzu w Warszawie. Relikwie wzięły udział w kończącej mszę procesji eucharystycznej wokół kościoła. Towarzyszyły jej dary dożynkowe, niesione przez mieszkańców Gminy.

Przed lub po uroczystości można było obejrzeć wystawę „Ks. Jerzy Popiełuszko w naszej pamięci”, którą poprzedniego dnia przywiózł i zainstalował na terenie obok kościoła p. Ryszard Walczak – Przewodniczącego Ogólnopolskiego Komitetu Ks. Jerzego Popiełuszki.

Agapa dla uczestników uroczystości urządzona została za kościołem, na trawniku koło plebanii. Rozpoczęła się tuż po mszy, ok. godz. 1400. Organizacja tej części uroczystości była wzorowa. Namioty i ławki dostarczyli strażacy okolicznych jednostek OSP oraz PSP w Garwolinie (komendant bryg. Dariusz Sadkowski). Część kulinarną zorganizowało KG „Serbianki” oraz mieszkańcy Kacprówka, Pilczyna Starego, Nowego i Melanowa. Wybór potraw, napojów i deserów był obfity: pyzy i pierogi (KG „Serbianki”), bigos z kiełbasą (Melanów i Pilczyn), barszcz, pierogi i chleb ze smalcem (Kacprówek), napoje, herbata i ciasta (Pilczyn) oraz pieczony prosiak(!).

Ale agapa to nie tylko jedzenie, to także dalsza część świętowania. Na estradzie wystąpiły z krótkim koncertem Magda Jarzyna i Magda Cieślak. Zaśpiewał i zagrał na gitarze Łukasz Zygadło. Wystąpił także zespól „Replay”. W swobodniejszej atmosferze, ksiądz proboszcz dziękował wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie uroczystości. Wymienił m.in. mieszkańców Kacprówka, Pilczyna Starego i Pilczyna Nowego, Melanowa, mieszkańców Miasta począwszy od stacji PKP, ul. Warszawskiej do Dużego Rynku, osoby dekorujące kościół, orkiestrę, chór, poczty sztandarowe harcerzy (1. Drużyna Łaskarzewska SHZ „Zawisza” FSE i 122. Drużyna „Kormorany” ZHP), strażaków, kleryków, p. kościelnego, p. organistę, ks. Janusza, Łukasz, Leszka i wiele innych osób.

Opracowanie: Eryk Laskowski

[al2fb_like_button]

Tagi: , ,

Jeden komentarz do “Relikwie ks. Jerzego Popiełuszki przybyły do Łaskarzewa”

  1. Nasze Sprawy » Archiwum » Dzień Papieski w Łaskarzewie napisał(a):
    15 października 2013 godz. 17:16

    […] Msza odpustowa, odprawiona przez proboszcza parafii Żyrzyn, rozpoczęła się miłym akcentem: przedstawicielom organizacji działających na terenie Miasta i Gminy Łaskarzew wręczono zostały pamiątkowe portrety ks. Jerzego Popiełuszki. Był to wyraz wdzięczności ks. Tadeusza Bożełko, kustosza Sanktuarium ks. Jerzego Popiełuszki, za przyjęcie do Łaskarzewa relikwii tego błogosławionego kapłana. Pamiątki otrzymali m.in. harcerze z łaskarzewskich drużyn ZHP i SHK „Zawisza”, strażacy, orkiestra, sołtysi z Gminy Łaskarzew i przedstawiciele władz samorządowych oraz innych organizacji które zaangażowane były w przygotowanie uroczystości wprowadzenia relikwii ks. Jerzego do Łaskarzewa (relacja tutaj). […]

Jakość powietrza

Kalendarz

wrzesień 2013
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Archiwum artykułów