74 Rocznica Obrony i Spalenia Łaskarzewa

IMG_968517-ego września spora grupa mieszkańców – przede wszystkim jednak byli to uczniowie – przybyła na Mszę Św. w intencji Ojczyzny i Narodu w naszym kościele. Przybyły też władze miasta, w osobie pani burmistrz Lidii Sopel-Serei i przewodniczącej Rady Miasta pani Małgorzaty Seremak oraz Gminy Łaskarzew: wójt Marian Janisiewicz i przewodnicząca Rady Gminy Justyna Boratyńska. Pojawił się również pan poseł Grzegorz Woźniak. Uroczystą powagę intencji podkreśliła obecność chóru i orkiestry dętej. Ksiądz dziekan Edmund Szarek wygłosił płomienne kazanie na temat patriotyzmu, ten sam temat pociągnął w swoim przemówieniu pan poseł, a pani burmistrz podziękowała tym, którzy w czasie wojny walczyli za wolność Polaków, za wolność łaskarzewiaków.

Po przemówieniach przed zgromadzonymi wystąpiły dzieci z klasy 3b ze Szkoły nr 2. Według relacji nauczycielek odpowiedzialnych za część artystyczną (Sylwia Larkiewicz i Justyna Kaczyńska), próby trwały zaledwie trzy dni. Trochę trudno było znaleźć nowe spojrzenie na tę smutną rocznicę: „W poprzednich latach z prawie tą samą grupą uczniów i harcerzy przygotowaliśmy przedstawienie o odnalezieniu pamiętnika z lat wojny, o dzieciach, żołnierzach walczących do ostatka. Tym razem temat przewodni dotyczył znowu dzieci bawiących się mimo wojny, mimo całego zła wokół nich. Po raz pierwszy występ odbył się w kościele, dzięki czemu nasi uczniowie mieli zapewniony lepszy odbiór i sporą publikę.”

Trzeba w tym momencie poświęcić specjalny akapit nauczycielce muzyki z Dwójki – pani Róży Siejce, która po raz kolejny świetnie przygotowała swój zespół wokalno-instrumentalny. Wplecione w przedstawienie piosenki wycisnęły niejedną łzę, dodały też hartu naszemu polskiemu duchowi. Puenta przedstawienia to ostatnia piosenka „Urodziłam się w Polsce”, przy której dzieci z pieczołowitością rozwinęły trzy biało-czerwone flagi, nałożyły je na drzewce i machały nimi z iście dziecięcą radością. Wielkie podziękowania! Czekamy z niecierpliwością na następny występ śpiewającej i utalentowanej młodzieży!

Po zasłużonych owacjach na stojąco, wszyscy obecni zebrali się za sztandarami i przemaszerowali pod pomnik obrońców Łaskarzewa, gdzie wartę pełnili harcerze z 100 WDH „Arbaro” i członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Wrzesień 39”. Tam też pojawił się pan starosta Marek Chciałowski, który skierował do mieszkańców parę krzepiących słów dotyczących rocznicy spalenia miasta. Następnie odbyło się złożenie wieńców, kwiatów i zniczy – przez przedstawicieli Urzędu Miasta, Urzędu Gminy, władz powiatowych, kombatantów, księdza proboszcza, strażaków, szkół, przedszkola oraz organizacji działających w mieście.

/uczestnik z Łaskarzewa/

[al2fb_like_button]

Tagi: , ,

5 komentarzy do “74 Rocznica Obrony i Spalenia Łaskarzewa”

  1. luzak napisał(a):
    25 września 2013 godz. 17:09

    Bardzo ładna uroczytość i dobrze że tak uroczyście upamiętniono 17 września 1939 roku.
    Brakuje mi wymienienia przez Redaktora Eryka Pana Wójta Gminy Łaskarzew.
    To ważna postać w tym całym świętowaniu „spalenia Łaskarzewa”.
    Ważna chociażby dlatego, że reprezentuje otaczające Łaskarzew – wsie.
    Była jesień 1939, szła sroga zima i w tych wsiach znaleźli schronienie mieszkańcy Łaskarzewa.
    Za to należy się im wieczna wdzięczność od potomków tych, co tej pomocy zaznali.
    Dlatego tak brakuje mi wymienienia władz Gminy Łaskarzew przez Redaktora, chociaż są na fotografiach.
    Celowo, czy przez przeoczenie?

  2. Sylwia L. napisał(a):
    25 września 2013 godz. 21:50

    Po co to dorabiać od razu ideologię, wiadomo, że przez przeoczenie. Władze ogólnie są wymienione, ale nie z nazwiska. Na pewno Redaktor Eryk poprawi.

  3. eryk napisał(a):
    25 września 2013 godz. 23:56

    @luzak
    Nie ja pisałem relację, ale zapewniam, że to tylko niedopatrzenie, bez żadnych „podtekstów”.
    Po konsultacji z autorem artykułu wprowadziłem poprawki, mam nadzieję, że satysfakcjonujące dla Czytelników.
    Pozdrawiam, Naczelny

  4. luzak napisał(a):
    26 września 2013 godz. 18:20

    Dziękuję za uzupełnienie treści relacji.
    A tak na marginesie:
    WY SIĘ LUDZIE WÓJTA – NIE BÓJTA …

  5. luzak napisał(a):
    27 września 2013 godz. 17:44

    Jednak niekiedy przecinek i myślnik ma duże znaczenie.
    Ostatnie zdanie w poprzednim wpisie powinno brzmieć:
    A wy się ludzie, wójta nie bójta!

Jakość powietrza

Kalendarz

wrzesień 2013
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Archiwum artykułów